10 lieliski padomi, kā iztīrīt mīkstās mēbeles

Mīkstās mēbeles, lai arī cik uzmanīgi ar tām apietos, laika gaitā nolietojas – izlijusi vīna glāze, dubļaini mājdzīvnieka ķepu nospiedumi un cita veida traipi, šķiet, ir normāla dzīves sastāvdaļa. Tādēļ ir derīgi uzzināt, ko darīt, ja uz mīkstajām mēbelēm rodas traipi. 

Ja regulāri tīrīsiet mīkstās mēbeles un rīkosieties ātri, lai iztīrītu radušos traipus, Jums būs vienkāršāk uzturēt mēbeles labā stāvoklī. Turpinājumā 10 lieliski padomi, kas mēbelēm ilgāk liks izskatīties labi. 

Izmantojiet putekļu sūcēju

mēbeļu tīrīšana ar putekļusūcēju

Pirmais noteikums, lai mīksto mēbeļu tīrīšana mājas apstākļos nestu vēlamo rezultātu, ir to regulāra sūknēšana ar putekļu sūcēju. Netīrumi ne tikai negatīvi ietekmē mīksto mēbeļu izskatu, bet arī bojā audumu. 

Lietojiet bērnu salvetes

Mitrās, bērniem paredzētās salvetes ir pārsteidzoši efektīvas arī mēbeļu tīrīšanā. Vispirms gan ieteicams pamēģināt iztīrīt nelielu zonu, lai pārliecinātos, ka mēbeļu audums netiek bojāts. 

Ar šīm salvetēm var tīrīt ādas, kokvilnas, poliestera dīvānus – tās satur maigas ziepes un ūdeni, vienlaikus novēršot pārlieku liela mitruma veidošanos. Turiet salvetes tuvumā, lai uzreiz iztīrītu arī pēkšņi radušos netīrumus, piemēram, uz dīvāna izlijušu kafiju. 

Ievērojiet ražotāja sniegtās rekomendācijas 

Lai veiksmīgi iztīrītu traipus, jāņem vērā materiāls, no kā mēbeles ir gatavotas. Pirms ķeraties pie tīrīšanas, iepazīstieties ar ražotāja sniegtajām rekomendācijām. Piemēram, daļai mēbeļu audumu der speciāli tīrīšanas līdzekļi, citiem var izmantot tikai ūdeni. Ir tikai loģiski, ka ādas dīvāniem ir citādas kopšanas prasības, kā, piemēram, auduma izstrādājumiem. 

Izvairieties no auduma berzēšanas

Pārmērīgi neberziet dīvāna audumu, pat ja Jums ir darīšana ar izteiktiem pleķiem. Spēcīga berzēšana var izraisīt pretēju efektu – traips var kļūt vēl grūtāk iztīrāms, turklāt tā var sabojāt arī audumu. Efektīvāk ir uzklāt nedaudz tīrīšanas līdzekļa un pēc mirkļa to viegli noslaucīt ar sūkli vai lupatiņu. 

Izmantojiet atbilstošus līdzekļus

Pastāv uzskats, ka mīksto mēbeļu tīrīšanai vispiemērotākais ir ūdens. Tomēr ar to ne vienmēr izdosies iztīrīt specifiskus traipus – tādam mērķim labāk izmantot speciālus tīrīšanas līdzekļus. 

Noņemiet dzīvnieku spalvas 

dzīvnieku spalvas uz mēbelēm

Ja Jūsu mājdzīvnieka mīļākā guļvieta ir dīvāns, pēc laika varat atklāt, ka tas ir noklāts ar dzīvnieka spalvām. Lai no tām atbrīvotos, uzvelciet gumijas cimdus un pārlaidiet ar roku pāri mēbelei. Gumijas cimdi palīdzēs savākt visas spalvas vienkopus – un Jūsu dīvāns atkal izskatīsies kā jauns. 

Iztīriet asins traipus 

Asins traipu iztīrīšana no dīvāna var būt īsts izaicinājums. Tomēr pastāv vairāki veidi, kā iztīrīt asins traipus – vispirms novērtējiet materiālu, lai saprastu, kāds risinājums būs piemērotākais konkrētajā gadījumā. Visticamāk, tīrīšanai būs vajadzīgs specifisks līdzeklis – atcerieties to vispirms pārbaudīt kādā neuzkrītošā vietā, lai vēl vairāk nesabojātu dīvānu. 

Pirms ķeraties pie mazgāšanas, noņemiet sakaltušās asinis, ja tādas ir – to vislabāk izdarīt, izmantojot maigu zobu suku. Pēc tam notīriet pleķi ar ūdens vai spirtu saturoša līdzekļa palīdzību. Izmantojiet aukstu ūdeni, jo karstums traipu var padarīt vēl lielāku. Dīvāna tīrīšanai svarīgi izmantot baltu lupatiņu, lai novērstu auduma krāsošanos. 

Ja traips ir grūti iztīrāms, izmantojiet kādu no šiem līdzekļiem: 

  • Svaiga citrona sula kopā ar šķipsniņu sāls;
  • Tase auksta ūdens ar divām tējkarotēm trauku mazgāšanas līdzekļa;
  • Matu laka 

Varat arī izmantot speciālos, veikalā nopērkamos līdzekļus. 

Iztīriet izlijušu eļļu 

Arī eļļas traipu iztīrīšana var būt izaicinoša. Te svarīgi atcerēties mēbeļu tīrīšanas zelta likumu, kas attiecas uz visiem traipiem – neberzējiet tos! Tā vietā mēģiniet izlijušo eļļu maigi noslaucīt ar lupatiņu vai papīra dvieli. Tas neļaus traipam kļūt lielākam un iekļūt auduma šķiedrās. 

Nākamais solis ir izvēlēties piemērotu līdzekli – te noderēs mazgāšanas līdzeklis – tas pats, ar ko tīrāt plīti un citas taukainās virsmas. Mēbelēm gan labāk šo līdzekli sajaukt ar ūdeni. Ja šāds līdzeklis nav pieejams, varat tīrīt arī ar cepamo sodu – tā absorbēs eļļu un traipu būs daudz vieglāk likvidēt. Pēc tam noslaukiet dīvānu ar mitru drānu. 

Iztīriet sveces radītos netīrumus 

Uz mēbeles nopilējis sveces vasks? Nekrītiet panikā – arī to ir iespējams iztīrīt. Ja vasks ir bezkrāsains, ļaujiet tam sacietēt. Pēc tam ar neasa naža palīdzību nokasiet vasku no auduma. Izvēlieties situācijai atbilstošu tīrīšanas līdzekli – uzklājiet to uz baltas drāniņas un viegli notīriet traipu. 

Krāsainu sveces vasku visvienkāršāk tīrīt ar gludekļa palīdzību. Uz baltas drānas uzlejiet mazliet līdzekļa un apstrādājiet vasku. Pēc tam uzklājiet uz tā papīra dvieļus un vienmērīgi pāri slidiniet siltu gludekli. 

Iztīriet sarkanvīna pleķus 

sarkanvīna traipi

Notīrīt sarkanvīna pleķus no ādas vai jebkura cita dīvāna var vairākos veidos. 

Viens no variantiem ir izmantot etiķa un sodas maisījumu. Uzberiet uz pleķa nedaudz sodas, pēc tam – mazliet etiķa. Pagaidiet dažas minūtes, pēc tam notīriet ar mitru drānu. 

Lai pagarinātu dīvāna un citu mīksto izstrādājumu kalpošanas laiku, ir svarīgi tos regulāri tīrīt. Der arī atcerēties, ka pleķus vieglāk likvidēt uzreiz pēc to rašanās, nevis vēlāk. 

Bez šaubām, nekas nav mūžīgs – ja ir pienācis laiks iegādāties jaunu viesistabas iekārtu, noderīgs var būt patēriņa kredīts mēbeļu iegādei