3 finanšu prasmes, kas būs noderīgas arī Jums

Ik dienu cilvēki pieņem dažādus lēmumus, arī ar naudu saistītos, piemēram, to, vai pirkt vai nepirkt kādu konkrētu produktu. Nereti iegādājamies lietas, kuras nemaz nav vajadzīgas. Dažkārt naudu iztērējam tik ātri, ka jau pēc neilga laika saprotam, ka nezinām, kā izdzīvot pārējo mēnesi. 

Tieši tādēļ, lai šādas situācijas neatgadītos, ir svarīgi iekrāt naudu, bet to var izdarīt tikai tad, ja Jums ir attiecīgās prasmes, kas ļauj ar naudu pareizi rīkoties.

Vairāk par finanšu prasmēm, kas vajadzīgas arī Jums, lasiet turpinājumā!

finanses

Budžeta plānošana

Prasme plānot, sekot līdzi termiņiem un uzdevumu izpildei ir svarīga ikvienā situācijā – kā darba vietā, tā mājās. Un nav jomas, kur šī prasme nebūtu noderīga.

Pirmie soļi – budžeta plāns

Tā kā mūsdienās bez naudas dzīve teju nav iedomājama, ir svarīgi prast ar to pareizi rīkoties. Un tas nozīmē, ka ir arī jāprot sastādīt un ievērot budžets. Šī ir viena no vienkāršākajām finanšu prasmēm, tomēr lielākā daļa cilvēku nesastāda savu budžetu vai to dara nepareizi. Tas ir iemesls, kādēļ tik daudzi tērē vairāk, nekā var atļauties, un dzīvo “no algas līdz algai”.

Aizdevuma priekšrocības

Budžeta plāna izveide, kas iekļauj arī regulāru ienākumu un izdevumu uzskaiti, var palīdzēt saprast, kur Jūs tērējat savu naudu, un ko varat darīt, lai to ietaupītu un iekrātu. Ir cilvēki, kuri izmanto tādu iespēju kā kredīti, lai sasniegtu lielāku mērķi, piemēram, iegādātos automašīnu vai remontētu māju, taču patēriņa kredīts un cita veida aizdevumi ir atbildība – jebkurā gadījumā par lietām un pakalpojumiem būs jāmaksā Jums pašam. 

Taču, lai nerastos lieki izdevumi un parādi, iekrāt pašam ir daudz vērtīgāk, bet bez prasmes plānot budžetu un sekot savai naudas plūsmai tas ir teju neiespējami.

Vajadzību atdalīšana no vēlmēm

Atteikšanās no impulsīviem pirkumiem

Mēs ikviens esam iegādājušies preces impulsīvi, emociju iespaidā, pirms tam šo lēmumu pat neapdomājot. Šāda veida iepirkšanās var novest pie naudas trūkuma mēneša beigās, ko nevēlas piedzīvot neviens. Lai izvairītos no šādām situācijām, pirmais, kas ir jādara, ir jāpadomā par to, kas Jums ir, bet kas – nav vajadzīgs.

Reklāmas spēks

Vai redzējāt reklāmu par tvaika katlu, kuru vēlaties iegādāties ik reizi, kad ieraugāt? Pirms skriet uz veikalu pakaļ jaunajai ierīcei, padomājiet par to, vai tā Jums patiešām nepieciešama! Ja Jūs esat pieradis gatavot ēdienu katlā un Jums nav problēmu to darīt arī turpmāk, tad kādēļ tērēt naudu par lietu, kuru izmantosiet vien pāris reizes, līdz to noliksiet plauktā, kur tas aizņems vietu un krās putekļus?

Esiet disciplinēti

Jums jābūt disciplinētam! Kad nokļūstat situācijā, kad rodas vēlme iegādāties ko jaunu, dodieties mājās! Nogaidiet un apdomājiet! 

Ja vēl nākamajā dienā vēlme iegādāties konkrēto preci vai pakalpojumi būs tikpat liela, tad varat to darīt. Bet, visticamāk, šādā veidā sapratīsiet, ka ļoti daudzas lietas iegādājaties tikai tādēļ, ka vēlaties mirkļa vājumā, ne tādēļ, ka šī lieta būtu patiešām nepieciešama.

Investēšana

investēšana

Finansiāli veiksmīgi cilvēki prot ne tikai naudu iekrāt, bet arī to pareizi tērēt. Un tērēšana ne vienmēr nozīmē iegādāties fiziskas lietas vai pakalpojumus. Var iet arī soli tālāk un naudu investēt.

Investēšana nozīmē, ka ieguldāt naudu, lai ļautu tai augt. Tas ir lielisks veids, kā ļaut “naudai vairot naudu”. Ja Jums uzsmaidīs veiksme un visu būsiet darījis pareizi, tad pēc kāda laika varēsiet izņemt vairāk, nekā ieguldījāt, šādā veidā gūstot peļņu pats īsti nedarot neko.

Cerams, šie ieteikumi būs noderīgi, un arī Jūs iemācīsieties pārvaldīt savas finanses. Lai izdodas!