7 noderīgi padomi automašīnu īpašniekiem ziemas laikā

Iestājoties gada vēsajam gadalaikam, īpaši jāpiedomā arī par savas automašīnas sagatavošanu ziemas apstākļiem. Par sava spēkrata tehnisko apskati un riepu nomaiņu vajadzētu domāt jau laikus, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, uzsniegot sniegam vai rodoties apledojumam. 

Kā sagatavot savu automašīnu ziemas periodam un par ko īpaši piedomāt, iestājoties ziemai, par to pastāstīsim raksta turpinājumā.

1. Sezonai atbilstošas riepas

Kvalitatīvas un ziemas sezonai atbilstošas riepas nodrošinās to labāku saķeri ar ceļa virsmu. Tāpēc par ziemas riepu nomaiņu vajadzētu domāt jau rudenī un veikt to laikus, lai izvairītos no rindām auto salonos un, protams, domājot par savu un apkārtējo drošību.

Ja ziemas riepas saglabājušās no iepriekšējiem gadiem, tad ieteicams pārliecināties par protektoru dziļumu un to, vai uz riepu virsmām nav redzamas nodiluma pazīmes. Vienlaikus ar ziemas riepu nomaiņu vajadzētu pārliecināties arī par to, vai rezerves riepa ir darba kārtībā. Ja nepieciešams, jāiegādājas jaunas, sezonai atbilstošas riepas. Neplānotām situācijām noderēs auto kredīts vai patēriņa kredīts auto remontam, aizņemoties atbildīgi.

Tāpat regulāri jāpārliecinās par gaisa spiedienu automašīnas riepās, pārāk zems gaisa spiediens lieki patērēs degvielu (lasiet – kā samazināt degvielas patēriņu ziemā) un riepas ātrāk nolietosies, bet pārāk augsts spiediens automašīnas riepās samazinās saķeri ar ceļa segumu.

2. Regulāri pārliecinieties par akumulatora stāvokli

Straujas temperatūras maiņas un apledojums var ietekmēt arī automašīnas akumulatora stāvokli. Vēsos rītos var rasties problēmas ar auto iedarbināšanu, tas var aizņemt vairāk laika un liela sala apstākļos automašīnas akumulators var neiedarboties vispār. Tāpēc vienmēr ieteicams lieku reizi pārliecināties par akumulatora stāvokli, ko var darīt arī patstāvīgi, bet tomēr vairāk ieteicams to būtu darīt autoservisā.

3. Vējstikla slotiņas un tīrīšanas šķidrums

Laba redzamība ir drošas braukšanas pamatā, tāpēc vējstikla slotiņas ieteicams nomainīt pret jaunām aptuveni reizi gadā. Ja vasaras periodā logu tīrīšanas šķidruma kvalitātei var nepievērst īpašu uzmanību, tad ziemas sezonai jāizvēlas kvalitatīvs un atbilstošs vējstikla tīrīšanas līdzeklis. Ziemai paredzēti vējstikla šķidrumi ir raksturīgi ar to, ka to sastāvā ir spirts, kas neļauj stiklam tik ātri aizsalt un vējstiklu slotiņām piesalt pie stikla.

auto aprīkojums ziemā

4. Ziemai atbilstošs aprīkojums

Protams, ir lietas, kam automašīnas salonā jāatrodas pēc likumdošanas, piemēram, aptieciņai, trijstūrim un gaismu atstarojošai vestei, tomēr ir lietas, kas varētu sevišķi noderēt ziemas sezonā.

Vienmēr ieteicams parūpēties auto aprīkojumu ziemai. Lai automašīnā atrastos skrāpis ledum, slotiņa sniega notīrīšanai no vējstikla, silti darba cimdi un lukturītis. Dodoties tālākos pārbraucienos ziemas apstākļos vienmēr ieteicams lieku reizi pārliecināties, ka līdzi ir arī telefona lādētājs un lieka apģērba kārta.

5. Rūpes par automašīnas lukturiem

Ziema ir tas periods, kad laika apstkāļi sevišķi nelutiņa un dubļi ātri vien aizklāj lukturus, tāpēc, pirms došanās ceļā, tos ieteicams vienmēr notīrīt ar īpašu slotiņu. Tāpat vienmēr jāpārbauda, vai kādā no tiem nav jānomaina spuldzīte. Rezerves lampiņu ieteicams glabāt auto salonā gadījumiem, kad kādā no lukturiem tā steigšus jānomaina.

6. Automašīnas virsbūves kopšana

Dubļi un sāls, kas tiek ziemas laikā kaisīts uz ceļiem, var nodarīt skādi arī automašīnas virsbūvei, tajā var parādīties rūsa, rasties skrambas un skrāpējumi. Tādēļ pirms ziemas iestāšanās vienmēr noderīga būs automašīnas apstrāde ar antikorozijas līdzekļiem, kas pasargās auto virsmu no bojājumiem.

7. Regulāras rūpes par motora eļļu un filtru stāvokli

Pirms ziemas iestāšanās un arī tās laikā regulāri jāpārliecinās par motora stāvokli un to, vai tā darbībai nepieciešamie šķīdumi ir optimālā līmenī. Lai motors ātrāk iedarbotos pat stiprā salā, sezonai sākoties, būtu ieteicams doties uz auto servisu, lai nomainītu motora filtrus un atjaunotu eļļas.