7 ieteikumi, kā iepirkties gudri un pārdomāti

Bieži vien neapdomīgi naudas tērēšanas paradumi var ietekmēt visa mēneša budžeta līdzsvaru. Paši to nemaz neapzinoties, ikdienā cilvēki veic virkni nevajadzīgu pirkumu, tomēr jāatceras, ka tas, kā tiek tērēti līdzekļi ikdienā, iespaido arī to, vai neilgi pirms algas dienas neradīsies naudas iztrūkums. Tāpēc liela nozīme ir savu naudas tērēšanas paradumu maiņai gadījumos, kad finansiālas problēmas piemeklē regulāri. 

Šajā ziņā liela nozīme ir savu izdevumu kontrolei, ko vislabāk un pārskatamāk būs veikt, rūpīgi pierakstot visus savus izdevumus. Protams, jāizvērtē arī savi iepirkšanās paradumi, ja iepirkumu groziņā pārlieku bieži parādās preces, ko, ieejot veikalā, nemaz nav bijis plānots iegādāties, tātad ātri ļaujaties mirkļa impulsiem un bieži veicat spontānos pirkumus. Ja vienā iepirkšanās reizē pāris impulsīvo pirkumu neko būtiski neietekmē, tad, skatoties mēneša griezumā, redzams, ka to kopsumma tomēr pārsniedz vēlamo. 

Tikai retais zina, ka šo sistēmu itin viegli var mainīt, ņemot vērā vien dažus praktiskus ieteikumus, par ko arī pastāstīsim raksta turpinājumā.

Konkrēts mērķis

  • Vienmēr apmeklējiet veikalus tikai ar konkrētu mērķi, piemēram tad, kad kaut ko iegādāties patiešām ir nepieciešams. Neapmeklējiet veikalus tikai intereses vai pastaigas pēc, tādā veidā izvairīsieties no neplānotu pirkumu veikšanas un pasaudzēsiet savu mēneša budžetu.

Iepirkumu saraksts

  • Pirms došanās uz veikalu, vienmēr sastādiet iepirkumu sarakstu un blakus ailītē ierakstiet aptuveno preces summu, tādā veidā Jums būs vienkāršāk aprēķināt kopējo iepirkumu summu un tajā iekļauties.

Konkrēta naudas summa līdzi

  • Ejot uz veikalu, ņemiet līdzi tieši tik daudz skaidras naudas, cik iepirkuma sarakstā esat saskaitījis. Šādā veidā būs vieglāk neļauties mirkļa impulsam un ielikt iepirkumu groziņā ko lieku. Tāpat norēķini skaidrā naudā liek tās īpašniekam vairāk piedomāt pie tās tērēšanas noderības, jo uzskatāmi redzams tas, kā nauda aizplūst. Savukārt, iepērkoties ar kredītkarti, bieži vien šķiet, ka līdzekļiem nav nekādu limitu, turklāt arī naudas aizplūšanas process nav pārskatāms.

Pirkumu čeku saglabāšana

  • Sāciet krāt visus pirkuma čekus. Piemēram, ja darīsiet to mēneša garumā, tad mēneša beigās, saliekot tos pēc kategorijām, piemēram, pārtikas vai apģērba iegādes izdevumi, Jūs labāk varēsiet pārskatīt kategorijas, kurās līdzekļus tērējat pārlieku neapdomīgi un turpmāk varēsiet šīs kļūdas vairs nepieļaut.

Dodiet laiku sev apdomāties

pārdomāti pirkumi
  • Pirms kāda lielāka pirkuma veikšanas, vienmēr apsveriet tā noderību un dodiet sev laiku pārdomām. Piemēram, ja plānojat iegādāties jaunu sadzīves tehniku, kuru iegādei tiks noformēts patēriņa kredīts lielākam pirkumam vai kredītlīnija, labi apsveriet visas tā priekšrocības un izvēlieties savām finansēm atbilstošu ikmēneša maksājuma summu. Ja veikalā redzat lielisku piedāvājumu, kas īsti neatbilst Jūsu finansiālajām iespējām, dodiet sev laiku pārdomām, piemēram, līdz nākošajai dienai vai nedēļai. Ja arī tad šķiet, ka pirkums būs patiesi lietderīgs, tad veiciet to.

Cenu salīdzināšana

  • Vienmēr salīdziniet cenas ar līdzvērtīgiem veikaliem. Piemēram, ja kāda veikala plauktos pamanāt ko ilgi kārotu, neejiet uzreiz pie kasēm un neveiciet pirkumu. Tā vietā pārliecinieties, ka konkurentu veikalos šī pati prece nav pieejama par vēl izdevīgāku cenu.

Akcijas un īpašie piedāvājumi

  • Sekojiet līdzi akcijām un īpašajiem piedāvājumiem. Piemēram, gadījumos, kad regulāri apmeklējat vienus un tos pašus veikalus, painteresējieties par iespējām noformēt tajos klienta kartes, jo patstāvīgajiem klientiem parasti tiek piemērotas papildus atlaides. Pierakstoties iecienīto veikalu jaunumu saņemšanai e-pastā, vienmēr būsiet informēts par aktuālajām akcijām un spēsiet pielāgot tām pat savu ēdienkarti.

Secinājumi

Ņemot vērā šos vienkāršos priekšnosacījumus, Jūs ātri vien sajutīsiet atšķirību, jo prātīgas iepirkšanās rezultātā automātiski sāks veidoties arī iekrājumi. Un tie lieti noderēs kāda ilgtermiņa plāna realizēšanā. Protams, apjomīgākiem plāniem noderīgs būs arī aizdevums internetā, tomēr tas, ka pats sāksiet veidot uzkrājumus, noderēs gadījumos, kad, piemēram, pietrūkst līdzekļu līdz nākamajai algas dienai.