7 lietas, no kurām jāuzmanās, pirmo reizi iegādājoties mājvietu

mājokļa iegāde

Mājokļa iegāde ir liels un nopietns solis, īpaši, ja tas tiek darīts pirmo reizi. Tāpēc ir ļoti svarīgi neļauties pirmajām emocijām, kas pārņem pēc ilgiem meklējumiem, ieraugot ko piemērotu. 

Jāatceras, ka šis tomēr ir apjomīgs darījums, neatkarīgi no tā, vai mājokļa iegādei un, piemēram, remontam, paredzēts kredīts vai savi iekrātie līdzekļi.

Protams, katram ir savas prasības, un pats prasībām atbilstoša mitekļa meklēšanas process jau ir gana laikietilpīgs. Ja procesā netiek iesaistīti nozares speciālisti, tad nekustamā īpašuma sludinājuma portāli jāapmeklē regulāri katru dienu un, protams, kārtīgi jāaplūko arī klātienē. Bieži vien dzirdami stāsti par to, kā kāds iegādājies nekustamo īpašumu, ļaujoties mirkļa sajūtām un rūpīgi neapsverot visus aspektus, ko vēlāk nācies nožēlot. 

Lai tā negadītos, raksta turpinājumā pastāstīsim par to, kam jāpievērš uzmanība un no kā īpaši jāuzmanās, iegādājoties savu pirmo mājvietu.

Pārbaudiet visus dokumentus

Speciālista palīdzība

Pirms mājokļa iegādāšanās vienmēr rūpīgi pārbaudiet visus īpašuma dokumentus un, ja nepieciešams, lūdziet nozares speciālista palīdzību. Šajā ziņā risku ir visvairāk, jo dzīvoklis var izrādīties ar dažādiem apgrūtinājumiem, tā oficiālais īpašnieks var izrādīties pavisam cita persona vai tā daļa var piederēt kādai trešai pusei.

Zemesgrāmatas izpēte

Pirmais no dokumentiem, kas jāizpēta, ir īpašuma Zemesgrāmatas izdruka, kurā būs redzams viss par īpašuma apgrūtinājumiem, piemēram, mēdz būt gadījumi, kad dzīvoklis ir jau ieķīlāts vai tam uzlikts arests dēļ parādsaistībām. Šādā veidā pasargāsiet sevi no nedroša pirkuma un visām no tā izrietošajām sekām.

Inventarizācijas lieta

Noteikti jāiepazīstas arī ar nekustamā īpašuma inventarizācijas lietu, lai pārliecinātos par to, vai īpašumā nav veikta nelegāla būvniecība. Tāpat jānoskaidro tas, cik un kādas personas ir deklarējušas šo īpašumu kā savu deklarēto dzīvesvietu.

Noskaidrojiet, kam pieder zeme zem mājokļa

zeme

Ļoti svarīgi pirms īpašuma iegādes ir pārliecināties, ka arī zeme zem īpašuma būs Jūsu. Ja tā piederēs kādai trešajai personai, izmaksas var būt neprognozējamas. Ja zeme, pēc mitekļa iegādes, nonāks Jūsu īpašumā, satraukumam nav pamata, jo tad par to būs jāmaksā tikai zemes nodoklis. 

Savukārt gadījumā, kad zeme zem mitekļa piederēs kādai trešajai pusei, jāgatavojas, ka būs regulāri jāmaksā ne tikai zemes nodoklis, bet arī zemes nomas maksa. Mēdz būt gadījumi, kad uz darījumā iegūtās zemes atrodas vienlaikus vairāki blakus objekti, piemēram, garāža vai bērnu rotaļlaukums, attiecīgi pieaugs arī nekustamā īpašuma nodokļu apmērs.

Novērtējiet un izpētiet mājokļa atrašanās vietu

Der pārliecināties arī par apkārtnes un vides drošību, tāpēc nolūkoto dzīvokli ieteicams aplūkot dažādās diennakts stundās. Pilsētās mēdz būt arī dažādi ne tik droši rajoni, tāpēc pirms mitekļa iegādes noteikti savām acīm jāaplūko tā sadzīve. 

Ja Jums ir automašīna, tad jāpārliecinās, ka to būs droši glabāt blakus mājoklim. Tāpat uzmanība jāpievērš ielu apgaismojumam, piemēram, tam, vai diennakts tumšajās stundās iela ir pietiekami labi apgaismota.

Apsveriet mājokļa izmēru

Iegādājoties mitekli, būtu jādomā ilgtermiņā. Ja tiešām atrasts prasībām atbilstošs miteklis, tad jāpadomā par to, vai tas tām atbildīs arī pēc pāris gadiem, piemēram, pieaugot ģimenei. Mēdz gadīties arī gluži pretējais – izvēlētais dzīvoklis ir par lielu Jūsu vajadzībām. Šajā gadījumā vajadzētu padomāt par finansiālajām izmaksām, kas pieaugs uz lielāku komunālo maksājumu rēķina.

Pārliecinieties par papildtelpu tehnisko stāvokli

telpu tehniskais stāvoklis

Īpaša uzmanība jāpievērš ēkas tehniskajam stāvoklim – gan ēkas pagrabam, gan bēniņiem un kāpņu telpai jābūt pietiekoši labā stāvoklī. Šis aspekts būs sevišķi no svara gadījumos, kad mitelis atrodas ēkas pirmajā vai pēdējā stāvā, jo no pagraba un bēniņu stāvokļa šajā gadījumā būs atkarīgs tas, cik noturīgs būs Jūsu jaunais miteklis, mainoties laikapstākļiem un gadalaikiem.

Noskaidrojiet izmaksu apmērus

Pirms dzīvokļa iegādes, ieteicams iepazīties ar komunālajiem rēķiniem katrā sezonā, piemēram, cik daudz tie izmaksā ziemā. Tas pasargās Jūs no nepatīkamiem pārsteigumiem, kad, apkures sezonai pienākot, rēķinu summa var izrādīties daudz lielāka nekā varat atļauties.

Pārbaudiet infrastruktūras atbilstību

Jāpārliecinās arī par to, vai izvēlētais mājoklis ikdienā būs viegli sasniedzams, piemēram, vai tā tuvumā ir sabiedriskā transporta pieturas. Svarīgi ir arī tas, lai mājokļa tuvumā būtu viss nepieciešamais, piemēram, pārtikas veikali un aptiekas.