7 padomi, kā organizēt savu naudas plūsmu

Daudziem cilvēkiem personīgo finanšu kontrole šķiet sarežģīts, laikietilpīgs, garlaicīgs un nereti arī stresa pilns process. Taču labā ziņa ir tā, ka ir veidi, kā naudas plūsmas kontroli iespējams atvieglot. 

Šajā rakstā esam apkopojuši septiņus noderīgus padomus, kas noteikti varētu noderēt arī Jūsu ikdienā.

Kā labāk pārvaldīt savas finanses?

1. Mainiet attieksmi pret naudu

Ja vēlaties iemācīties prasmīgi rīkoties ar naudu un to gudri plānot, vispirms Jums ir sevi tam jāsagatavo psiholoģiski. Tas nozīmē, ka nāksies strādāt ar sevi un saviem uzskatiem un attieksmi pret naudu. Lai gūtu skaidrību par savu finansiālo situāciju, Jūs varat rakstīt naudas kontroles dienasgrāmatu, lasīt grāmatas, skatīties izglītojošus un motivējošus video vai pat doties uz konsultāciju pie finanšu speciālista. 

Atcerieties, ka visa pamatā ir Jūsu pašu apņemšanās mainīt esošo situāciju, tādēļ, lai uzlabotu finansiālo situāciju, vispirms jāsāk ar savas domāšanas un uzskatu maiņu.

2. Nosakiet skaidrus, izmērāmus mērķus

Ikvienam no mums ir vismaz viens vai daži mērķi, kuru sasniegšanai nepieciešama nauda. Un šie mērķi ir tie, kas palīdz saprast savas vajadzības un motivē nepadoties. Vienkāršāk runājot, mērķi mums ir vajadzīgi, lai attīstītos, dotos dzīvē un priekšu, un arī iemācītos prasmīgāk organizēt savu naudas plūsmu.

Izvirzot mērķus, svarīgākais, kas jāatceras ir tas, ka tiem jābūt izmērāmiem, proti, sasniedzamiem noteiktā laika periodā. Piemēram, aizbraukt ceļojumā nav pietiekami konkrēts mērķis, to labāk pārveidot šādi – šajā septembrī aizbraukt septiņu dienu garā ceļojumā uz Spāniju.

3. Izveidojiet finanšu plānu

finanšu plāns

Lai sasniegtu mērķus, Jums būs nepieciešams detalizēts plāns. Kad esat noteikuši, kādas ieceres vēlaties piepildīt, Jums skaidri jāsaprot, kas varētu palīdzēt to izdarīt. Piemēram, tā varētu būt iekrājumu veidošana, atteikšanās no kaitīgajiem ieradumiem, paradumu maiņa vai jaunas darba vietas meklēšana. 

Veidojot plānu, Jums arī būs skaidrs, cik lielu naudas summu vajadzēs mērķu sasniegšanai, un to pēc tam varēsiet iekļaut savā budžetā.

4. Padariet budžeta veidošanu par daļu no savas ikdienas

Daudzi no mums ikdienā ir aizņemti, tādēļ šķiet, ka laika tādām lietām, kā budžeta plānošanai, nepietiek. Tomēr to nedrīkst novērtēt par zemu, jo tieši budžets ir atslēga uz skaidrības ieviešanu savās finansēs un motivācijas gūšanu mērķu sasniegšanai. 

Jums ir jāzina, kur tieši Jūs tērējat naudu, tādēļ sāciet apkopot visus savus izdevumus, sadalot tos pa kategorijām, piemēram, īre, automašīna, pārtika, kredīti, kredītlīnijas, izklaide un iekrājumi. Pēc kāda laika Jūs sāksit ievērot tendences savos tērēšanas paradumos un varēsit tos mainīt, lai vieglāk sasniegtu iecerētos mērķus.

5. Automatizējiet tēriņus un ietaupījumus

Atvieglojiet ikmēneša rēķinu apmaksu un iekrājumu veidošanu, automatizējot šo procesu savā internetbankā! Mūsdienās vairums banku piedāvā iespēju izveidot automātiskos maksājumus noteiktos datumos, tādēļ, zinot, kad Jūsu kontā ienāk alga, nepieciešamās naudas summas tiks novirzītas konkrētiem mērķiem, un Jūs ietaupīsiet ne tikai laiku, bet arī samazināsit vēlmi iztērēt naudu nevajadzīgām lietām.

6. Iepērcieties tikai ar sarakstu

iepirkumu sraksts

Ātrākais veids, kā iztērēt vairāk naudas, nekā plānots, ir dodoties uz veikalu bez iepirkumu saraksta. Un vēl sliktāk, ja darāt to, kad esat izsalkuši. 

Tādēļ nākamreiz, kad iesiet uz veikalu pirkt pārtiku un citas preces, izveidojiet detalizētu sarakstu un pērciet tikai to, kas tajā minēts. Tas pats attiecas arī uz iepirkšanos internetā.

7. Rūpējieties par savu kredītvēsturi

Kredītvēsture ir visu mūsu finansiālo saistību apkopojums, kas ietekmē mūsu iespējas nākotnē saņemt dažādus svarīgus aizdevumus, piemēram, patēriņa kredītus, mājokļa kredītus, auto kredītus un daudzus citus. 

Tāpēc, lai kredītvēsturi nesabojātu, vienmēr apmaksājiet rēķinus (tai skaitā telefona un komunālo maksājumu) laikus, kā arī pirms pieteikšanās izvērtējiet savas iespējas atmaksāt aizdevumu.