7 padomi, kā pēc lielāka pirkuma veikšanas atgriezties ierastajā budžeta režīmā

Piedzīvojot neplānotus izdevumus, piemēram, kad saplīst veļasmašīna un jāiegādājas jauna, vai steidzami jāpērk svarīga auto detaļa, mūsu ikdienas ritms tiek izjaukts, esošais budžeta plāns – iznīcināts. 

Vairums no mums dažādu iemeslu dēļ iekrājumus šādiem brīžiem neveido, kā rezultātā, nonākot situācijā, kad radušies pēkšņi izdevumi, ir grūtāk atgriezties ierastajā budžeta režīmā. 

Mums ir septiņi padomi, kā to izdarīt vieglāk.

1. Noskaidrojiet patieso situāciju

No realitātes aizbēgt nevaram, tādēļ, lai arī, iespējams, ir bail, un sajūtas nav patīkamas, nepieciešams pārvarēt sevi un aprēķināt to, vai un cik lielos “mīnusos” esam, kādi rēķini vēl ir jāapmaksā un vai ir kādi citi obligāti maksājumi. Kad būs skaidri zināma nepieciešamā summa, pievērsieties pieejamiem līdzekļiem.

Jānoskaidro, vai Jūsu rīcībā ir pietiekami daudz naudas rēķinu apmaksai un pamata preču (pārtika, saimniecības preces un tamlīdzīgi) iegādei. Ja līdzekļu pietrūkst, iespējams, jāapsver ideja par to, vai un kā kredīti varētu palīdzēt atrisināt esošo situāciju. 

2. Pārplānojiet budžetu, mainot kategorijas

Atkarībā no tā, cik liela summa ir iztērēta, un vai Jums ir bijuši lieki līdzekļi tās segšanai, var gadīties, ka vismaz daļu no radītajiem “mīnusiem” budžetā ir iespējams nosegt, vienkārši pārplānojot katrai izmaksu kategorijai novirzīto naudas daudzumu.

Pievērsiet uzmanību, kāda summa atvēlēta pārtikas, saimniecības preču, apģērbu iegādei un izklaidei. Ļoti iespējams, ka vismaz vienā no kategorijām varēs “savilkt jostu ciešāk”, lai citā līdzekļu būtu pietiekami.

3. Ierobežojiet liekus tēriņus

Pastāv risks, ka Jūsu budžets pēc apjomīgām izmaksām ir nonācis situācijā, kad naudas pietiek tikai pamata vajadzību nodrošināšanai un rēķinu apmaksai. Tas nozīmē, ka vismaz tuvākā mēneša laikā lieku tēriņu nebūs – jāizvairās no jebkādām izmaksām, piemēram, kafijas iegādes kioskos, pusdienošanas ārpus mājas, došanās izklaidēties ar draugiem un tamlīdzīgi.

 4. Atrodiet veidu, kā gūt papildu ienākumus

Lai spētu ātrāk atgriezties ierastajā budžeta režīmā, nepieciešams rast veidu, kā gūt papildu ienākumus. Ja iespējams, strādājiet virsstundas, sameklējiet papildu darbu vai, piemēram, pārdodiet mantas, kas netiek izmantotas. Varbūt Jums ir tehnika, ko nelietojat, vai arī pienācis laiks veikt skapī pavasara tīrīšanu, pārdodot apģērbus un apavus, kam nav pielietojuma?

5. Izveidojiet jaunu budžeta plānu ar vīziju nākotnei

Nav šaubu, ka Jūs noteikti vēlaties pēc iespējas ātrāk stabilizēt savu finansiālo situāciju. Taču, esot ceļā uz šo mērķi, kad esošais budžets ir ļoti minimāls, ir laiks sākt pakāpeniski plānot jaunu budžetu nākotnei, ietverot arī jaunas vīzijas par to, ko vēlaties sasniegt. Padomājiet, cik ilgs laiks un kādi līdzekļi būs nepieciešami, lai īstenotu savas idejas.

6. Izplānojiet, kā nākotnē izvairīsieties no nonākšanas šādās grūtībās

Ļoti iespējams, ka jau pāris mēnešu laikā, ievērojot striktāku budžetu, un, gūstot papildu ienākumus, Jūsu ikdiena būs atgriezusies ierastajās sliedēs. Taču tas nemazina risku, ka atkal kādā dienā pēkšņi varat piedzīvot ko līdzīgu, sastopoties ar negaidīties izdevumiem.

Lai no tā izvairītos, jāizveido rīcības plāns, piemēram, katru mēnesi jāiekrāj noteikta naudas summa, jāveic profilaktiskie pasākumi dažādu iekārtu un tehnikas saudzēšanai vai arī jāizvērtē, kā līdzīgās situācijās būtu lieti noderējuši patēriņa kredīti, ko pēcāk varētu pakāpeniski atmaksāt.

7. Ievērojiet budžetu

Kad jaunais budžets būs izveidots un arī mērķi nākotnei izvirzīti, atliek tikai spert soli pa solim tiem pretī. Lai to izdarītu, neaizmirstiet rūpīgi sekot līdzi izveidotā budžeta ievērošanai, vismaz reizi nedēļā pārskatot savu finansiālo situāciju. Lai veicas!