8 prasmes, kas svarīgas finanšu jomā

“Es joprojām gaidu, kad man dzīvē noderēs skolā apgūtā Pitagora teorēma”. 

Iespējams, Jūs paši vai kāds zināms cilvēks tā reiz ieminējies, runājot par skolā apgūto zināšanu lietderību. Lai arī tas šķiet nedaudz smieklīgi, patiešām ir virkne nozīmīgu prasmju, kuras būtu bijis noderīgi apgūt skolas laikā, taču to nācās darīt pašu spēkiem, uzsākot patstāvīgu dzīvi. Īpaši svarīgas ir tās prasmes, kas saistītas ar personīgajām finansēm.

Esam apkopojuši astoņas vērtīgākās prasmes, kas ikvienam noderēs naudas līdzekļu pārvaldībā ikdienā.

Faktori, kas jāņem vērā, kārtojot savas finanses

1. Budžeta plānošana

Mūsdienās ir pieejami daudz un dažādi rīki (aplikācijas un programmas) un pamācības, kas ievērojami atvieglo budžeta izveidi un pārraudzību. Vienkārši runājot, Jums ir jāsaprot, ka regulāra un detalizēta visu ienākumu un izdevumu apkopošana un plānošana nedēļas, mēneša vai cita perioda griezumā, ir pamatnoteikums stabilas finanšu situācijas uzturēšanai.

2. Finansiālu lēmumu pieņemšana

finanšu prasmes

Lēmumus mēs pieņemam katru dienu. Tiesa, tie ne vienmēr ir saistīti ar naudu, taču ietekmē dažādas citas mūsu dzīves jomas. Finanšu lēmumi nereti attiecas uz dažādu pirkumu veikšanu, vēlmju un vajadzību nošķiršanu, kredītu noformēšanu un citiem jautājumiem. Svarīgi ņemt vērā, ka ar naudu saistītos lēmumus noteikti nevajadzētu pieņemt steigā, it īpaši, ja runa ir par lielākām summām.

3. Krāšana un ieguldīšana

Bez šīm prasmēm ir ļoti grūti plānot budžetu ilgtermiņā, kā arī sagatavoties neplānotām situācijām. Krāšana ir viena no nozīmīgākajām metodēm, kas palīdz mums sasniegt mazākus un lielākus finansiālos mērķus, kā arī nodrošināt stabilitāti un drošību ikdienā. Savukārt, zinot, kur un, kā naudu ieguldīt, mēs varam ātrāk un vienkāršāk vairot pieejamos naudas līdzekļus.

4. Atbildīga aizņemšanās

Mūsdienās lielai daļai sabiedrības ir kredītsaistības. Taču ne visi uztver aizdevumus pietiekoši nopietni. Kredīts var būt noderīgs rīks, kas palīdz sasniegt mērķus un īstenot idejas, taču nedrīkst aizmirst, ka tās ir saistības, kuras ietver pienākumus, tai skaitā, laicīgu aizdevuma atmaksu. Arī mēs iestājamies par atbildīgu aizņemšanos, tādēļ pirms piesakies kredītam, vienmēr izvērtē savas iespējas to atmaksāt!

5. Īpašuma iegāde

īpašuma iegāde

Par šo jautājumu tiek runāts mazāk, taču agrāk vai vēlāk mūsu dzīvē pienāk brīdis, kad aizdomājamies par sava dzīvokļa vai mājas pirkšanu

Nekustamā īpašuma iegāde ir sarežģīts process, kas prasa attiecīgas zināšanas un prasmes par mājokļa izvēli, pieteikšanos kredītam un citiem jautājumiem. Ja nākotnē plānojat veikt šādu pirkumu, noteikti konsultējieties ar speciālistu.

6. Pozitīvas kredītvēstures uzturēšana

Vārds “kredītvēsture” mūsdienās tiek pieminēts bieži. Kredītvēsture ietver visas bijušās un esošās personas finansiālās saistības. Ja ir kavēti vai neatmaksāti kredīti, telefona rēķini un pat komunālie maksājumi, tas viss parādās Jūsu kredītvēsturē un var ietekmēt turpmākās iespējas nākotnē saņemt aizdevumus, tai skaitā mājokļa, studiju, patēriņa un citus kredītus. Tieši tādēļ ir tik svarīgi laicīgi veikt visu rēķinu apmaksu.

7. Rūpes par finansiālo drošību

Digitālajā laikmetā, kad mums ir iespēja izmantot dažādus tehnoloģiju risinājumus naudas pārvaldībā, sarosās arī dažādi krāpnieki un zagļi, tādēļ vienmēr jābūt uzmanīgiem, izmantojot savus finanšu datus. Tāpat arī jāsargā bankas kartes, nedrīkst izpaust internetbanku datus un citu šāda veida informāciju. Uzmanieties arī, aizdodot naudu cilvēkiem, par kuru godīgumu neesat pārliecināti.

8. Taupīgums

finansiāla drošība

Taupīgums nenozīmē uztraukšanos par katra centa izlietojumu. Ar taupīgumu saistās dažādu lietu atkārtota izmantošana mājās, izdevīgu piedāvājumu meklēšana ikdienā, prasme pateikt “nē” (finansiālu iemeslu dēļ), kā arī prioritāšu noteikšana. Prātīgāk ir būt nevis pārlieku taupīgam, bet gan finansiāli gudram, apzinoties, kad ir un kad nav vērts tērēt naudas līdzekļus.