Vai iegādāties māju tagad vai tomēr nogaidīt?

Pieņemt lēmumu par mājokļa iegādi nav viegli, jo vērā jāņem vairāki faktori, kā arī jārēķinās ar neparedzētiem izdevumiem un situācijām, kas var radīt papildu izdevumus. Taču, ja Jūs esat pārliecināti par to, ka nekustamā īpašuma pirkšana ir nākamais mērķis Jūsu dzīvē, ir jāsaprot, vai vērts nogaidīt, vai arī gatavoties iegādes procesam jau tagad.

Lai palīdzētu Jums pieņemt šo lēmumu, ielūkojieties raksta turpinājumā, kur esam apkopojuši svarīgākos jautājumus, kas būtu jāpārdomā.

Piemērotākais laiks mājas iegādei

mājas iegāde

Nekustamā īpašuma iegāde var sniegt Jums dažādus ieguvumus, neatkarīgi no Jūsu vecuma, ar noteikumu, ka patiešām esat gatavi šādam solim. Lai to saprastu, padomājiet, vai atbilstat pamata nosacījumiem, kas svarīgi, pērkot māju:

 • Jūs varat atļauties laikus segt mājokļa kredīta ikmēneša maksājumus un citus ar īpašumu saistītos izdevumus;
 • Jūsu kredītvēsture ir pozitīva, ienākumi ir stabili, un esat izlēmuši, kā segsiet pirmo iemaksu mājokļa kredītam (piemēram, Jūsu alternatīva ir cita veida aizdevumi vai personīgie iekrājumi);
 • Mājokļa iegāde ir ilgtermiņa ieguldījums, tādēļ Jums jābūt gataviem dzīvot šajā īpašumā ilgāku laiku;
 • Jūs esat gatavi arī neplānotiem izdevumiem, kas var rasties saistībā ar mājokli, piemēram, steidzams remonts, mēbeļu vai sadzīves tehnikas iegāde;
 • Jūs esat gatavi uzņemties atbildību, kas saistās ar mājokļa iegādi un uzturēšanu.

Pērkot māju vai dzīvokli, svarīgi ir atcerēties, ka Jūs uzņematies ievērojamu atbildību, jo rūpes par īpašumu, kā arī izdevumi nebeidzas ar to, ka katru mēnesi sedzat kredīta maksājumus. 

Kā zināms, mājokļu īpašnieki sastopas ar dažādiem citiem izdevumiem, kas saistīti ar ēkas uzturēšanu, uzlabošanu, remontu un iekārtošanu. Arī īrējot mājokli, cilvēkiem ir jārēķinās ar dažādiem izaicinājumiem, tomēr viņi daudz vienkāršāk var pārcelties uz citu dzīvesvietu, ja rodas tāda nepieciešamība.

Iemesli, kādēļ jauni cilvēki iegādājas māju

īpašums

Ja esat izlēmuši negaidīt pusmūžu vai vecumdienas, lai iegādātos māju, šādai rīcībai var būt vairāki ieguvumi:

 • Personīgā kapitāla veidošana. Pieņemot, ka Jūs rūpīgi plānojat savu budžetu un visus maksājumus veicat laikus, mājokļa iegāde var būt lielisks ieguldījums Jūsu nākotnē. Un, jo ātrāk kredīts tiks atmaksāts, jo ātrāk Jūs varēsiet pievērsties citu mērķu sasniegšanai.
 • Lai gan nav iespējams garantēt, ka Jūsu mājokļa vērtība ar laiku augs, taču tāds variants pastāv. Tomēr drošāk ir iegādāties mājokli, kurā Jūs patiešām vēlaties dzīvot ilgtermiņā, nevis izvēlēties to tikai kā finansiālu ieguldījumu, ko plānojat pārdot.
 • Ikviens, kurš ir iegādājies savu mājokli, piekritīs, ka tas rada pavisam citu atmosfēru mājās, kā arī, protams, kalpo kā drošības garants, ka Jums vienmēr būs sava māja vai dzīvoklis, kur apmesties. Jums nav jāuztraucas par to, vai drīkstat pielāgot telpu iekārtojumu savām vajadzībām vai pat “iesist nagliņu sienā”. Jūsu rokās tagad ir izvēle, kā šīs telpas padarīt par savām īstajām mājām.

Iemesli, kādēļ nogaidīt, pirms iegādājaties māju

kad pirkt māju

Ja Jums šķiet, ka neesat gatavi uzņemties tādu atbildību un pirkt māju, šis ir pamatots iemesls nesteigties un nogaidīt, pirms iegādājaties īpašumu. Ar laiku Jums radīsies skaidrāka izpratne par to, ko vēlaties sasniegt dzīvē, kā arī, kāds būtu Jūsu ideālais mājoklis. Tāpat nogaidīšana var palīdzēt izprast vairākus svarīgus faktorus, kas ietekmē mājokļa pirkšanu, piemēram:

 • Jūsu darba atrašanās vieta vai iespēja strādāt attālināti;
 • Jūsu ienākumu apjoms un stabilitāte;
 • Jūsu ģimenes lielums;
 • Jūsu vajadzības un vēlmes;
 • Jūsu kredītvēsture, aizdevumi un citas saistības.

Izvēloties māju iegādāties pēc pieciem, desmit vai pat vairāk gadiem, Jums ir iespēja arī izveidot iekrājumu bāzi, kuru novirzīt, piemēram, pirmajai iemaksai, pērkot mājokli. Protams, ir arī gadījumi, kad šim mērķim tiek izmantots kredīts, savukārt iekrājumi novirzīti mēbeļu iegādei un vajadzīgajiem remontdarbiem.

Nav iespējams viennozīmīgi atbildēt uz jautājumu “kad ir labākais laiks iegādāties māju?”, jo to varat izlemt tikai Jūs paši, izvērtējot savu individuālo situāciju, ienākumus, vēlmes un vajadzības.

Lai izdodas!