Aizņemties vai iekrāt – kādās situācijās viens vai otrs ir labāks?

Rodoties nepieciešamībai iegādāties kādu lielāku preci vai vērtīgāku pakalpojumu, tikai retajam ir uzreiz pieejami lieli naudas līdzekļi. Vairumā gadījumu mērķa sasniegšanai tiek izmantotas alternatīvas, piemēram, patēriņa kredīts un cita veida aizņemšanās vai vajadzīgās summas iekrāšana. 

Par to, kādas priekšrocības un trūkumi raksturīgi katrai metodei, un, kad tās var izmantot, lasiet raksta turpinājumā.

Naudas iekrāšana – priekšrocības

  • Neveidojas kredītsaistības. Viena nozīmīga un acīmredzama atšķirība starp aizņemšanos un naudas iekrāšanu ir tā, ka, taupot naudu kādam mērķim, Jums nav jāmeklē līdzekļi no citiem avotiem, kā arī Jums nevienam nekas nav jāatmaksā īsākā vai garākā laika periodā. Šī metode ir izdevīga no vairākiem skatupunktiem, un vislabāk noder situācijās, kad nauda nav nepieciešama steidzami.
  • Jūsu kredītvēsturei nav nozīmes. Šī ir vēl viena priekšrocība, kas tiek pieminēta retāk. Pieņemsim, ka Jūs vēlaties iegādāties jaunu datoru, un šim mērķim plānojat izmantot aizdevumu. Jāņem vērā, ka kreditori pārbaudīs Jūsu kredītvēsturi un ja iepriekš būsiet to sabojājis, laicīgi nemaksājot rēķinus, pastāv risks, ka kredīta saņemšana tiks atteikta. Savukārt, iekrājot naudu, Jums par kredītvēsturi nebūs jāuztraucas.

Naudas iekrāšana – trūkumi

  • Jūs varat atļauties tērēt tikai tik, cik esat iekrājuši. Šis ir viens no lielākajiem naudas krāšanas mīnusiem, proti, Jūsu rīcībā ir nevis brīvi izvēlēta summa, kas tajā brīdī vajadzīga, bet tik daudz naudas, cik paši esat paspējuši iekrāt.
  • Tas aizņem daudz laika. Šis ir vēl viens aspekts, ar kuru jārēķinās, ja vēlaties krāt naudu kādam mērķim. Lai arī vajadzīgās summas iekrāšanas ātrums atkarīgs no Jūsu ienākumiem un tā, cik daudz naudas novirzāt šim nolūkam, lielākoties naudas krāšana ir ilgtermiņa projekts, piemēram, lai veiktu pirmo iemaksu mājokļa iegādei vai nopirktu mašīnu. Izdevīgs variants ilgtermiņa mērķiem.
aizdevuma priekšrocības

Aizņemšanās – priekšrocības

  • Jums ir iespēja aizņemties lielāku naudas summu. Nonākot pie lēmuma veikt apjomīgu pirkumu, kredīts vai kāds cits aizņēmuma veids var būt labs risinājums, jo sniedz iespēju saņemt lielāku naudas summu, nekā Jūs varētu iekrāt. Tieši tāpēc aizņemšanās ir izdevīga svarīgāku, dārgāku pirkumu veikšanai, kas plānoti tuvākajā laikā.
  • Jūs saņemsiet naudu uzreiz. Aizņemšanās ir vērtīgs risinājums gadījumos, kad nauda nepieciešama steidzami, piemēram, situācijās, ja pēkšņi radušās veselības problēmas, jāremontē automašīna, jāiegādājas mēbeles vai sadzīves tehnika, jālabo jumta vai caurules un citos gadījumos. 

Piesakoties kredītam bankā, nereti var nākties gaidīt pat vairākas dienas, līdz tiek pieņemts lēmums savukārt Creamcredit saviem klientiem nodrošina ātrum un operatīvu kredītu noformēšanas procesu.

Aizņemšanās – trūkumi

  • Jāmaksā procenti. Aizņemoties naudu, vairumā gadījumu ir jārēķinās ar procentu likmi. Tiesa, katram aizdevējam tā var būt atšķirīga. Piemēram, Creamcredit saviem klientiem nosaka individuālas procentu likmes, balstoties uz viņu kredītreitingu. Tas nozīmē – jo labāks būs Jūsu kredītreitings, jo mazāka būs procentu likme aizdevumam, piemēram, patēriņa kredītam.
  • Negatīva kredītvēsture var ierobežot Jūsu iespējas. Kā iepriekš minējām, piesakoties aizdevumam, īpaši svarīga loma ir Jūsu kredītvēsturei. Ja iepriekš ir gadījies laicīgi nenokārtot saistības, tai skaitā, kavēt telefona vai komunālo maksājumu rēķini apmaksu, pastāv risks, ka esat nonākuši parādnieku sarakstā, un Jūsu kredītvēsture tiks vērtēta kā negatīva. 

Tas savukārt kalpo kā brīdinājums aizdevējam par augsta riska klientu, kā rezultātā var, vai nu tikt atteikta kredīta izsniegšana, vai arī tikt piešķirta augstāka procentu likme kredītam. 

Lai arī kāda būtu situācija un nepieciešamība pēc naudas līdzekļiem, izturieties atbildīgi pret aizņemšanos un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt kredītu!