Ceļvedis Jūsu budžeta plānošanā

Budžets ir svarīgākais Jūsu finanšu plāna “pamatakmens”, taču Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas (LAFPA) 2017. gada nogalē veiktajā pētījumā atklāts, ka no 679 aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem savus izdevumus rūpīgi plāno tikai nedaudz vairāk par 59% respondentu. Iespējams, arī Jūs piederat pie atlikušajiem 40%, kas dažādu iemeslu dēļ budžeta plānošanu neveic. Ja tā ir, tad pienācis pēdējais brīdis veikt izmaiņas savā dzīvē. 

Turpiniet lasīt, lai uzzinātu, kā to izdarīt.

Budžeta plāns soli pa solim

Apkopojiet savus ienākumus

Lai izveidotu mēneša sabalansēto budžeta plānu, Jums ir precīzi jāzina, ar kādu naudas summu rēķināties. Šo soli veikt ir daudz vieglāk, ja Jūsu ienākumi katru mēnesi ir vienādā summā, savukārt, ja esat pašnodarbināta persona vai arī nodarbojaties ar papildu biznesu, prognozēt ienākumus būs grūtāk. Šajā gadījumā ieteicams aprēķināt vidējo ienākumu summu, uz kuras balstīt budžeta plānu, un jāievēro, lai summa nebūtu mazāka par reālo skaitli.

Sakārtojiet mērķus prioritārā secībā

Budžeta veidošanas galvenais uzdevums ir palīdzēt Jums sasniegt savus mērķus, taču, lai to izdarītu, vispirms jāzina, uz ko koncentrēties.

Vispirms nepieciešams uzrakstīt visus savus finanšu mērķus – gan īstermiņa, gan ilgtermiņa. Nosakiet, kas Jums ir nepieciešams, lai tos sasniegtu. Pieņemsim, ka Jūs pēc dažiem gadiem vēlaties iegādāties mājokli. Tādā gadījumā Jums ir jāaprēķina pirmās iemaksas apjoms, kā arī jāpārdomā citi ar īpašuma iegādi saistītie izdevumi. Pēc tam sadaliet iegūto summu uz mēnešiem, kas atlikuši līdz brīdim, kad plānojat mērķi sasniegt, lai noskaidrotu naudas daudzumu, kas jāiekrāj.

Izvēlieties piemērotāko budžeta plānošanas metodi

Ne visi zina to, ka personīgo budžetu iespējams plānot dažādos veidos. Piedāvājam piecas populāras metodes, no kurām arī Jūs varat izvēlēties sev atbilstošāko:

“Nulles” budžets 

Šī budžeta galvenā ideja ir salīdzinoši vienkārša – katru mēnesi savas finanses jāplāno tā, lai, atņemot izdevumus no ienākumiem, pāri paliktu apaļa nulle. Citiem vārdiem sakot, katram centam, ko nopelnāt, ir jābūt novirzītam konkrētam mērķim un gudri izmantotam, nevis bezrūpīgi iztērētam. Šī ir pedantiska metode, kas prasa “stingru mugurkaulu”, disciplīnu un pašmotivāciju.

“Maksā sev pirmajam” budžets 

Izmantojot šo budžeta metodi, svarīgi pievērst uzmanību, ka Jūs, saņemot algu, vispirms apmaksājiet regulāros rēķinus (piemēram, īre, telefons, patēriņa kredīts, un tamlīdzīgi), atlieciet daļu iekrājumiem un atlikušo summu tērējat pēc saviem ieskatiem. Tas gan nenozīmē, ka Jums nav jāseko līdzi, kur šī atlikusī daļa tiek izmantota.

Aplokšņu sistēmas budžets

Šo metodi iecienījis personīgo finanšu eksperts Deivs Remzijs. Tās pamatā ir “nulles” budžets, tikai papildus jākoncentrējas uz to, ka tiek izmantota tikai skaidra nauda. Mēneša sākumā Jūs izplānojat, kādi izdevumi gaidāmi katrā izmaksu kategorijā, piemēram, par pārtiku, mājokli, auto un tamlīdzīgi. Tad katrai no kategorijām atlieciet konkrētu skaidras naudas summu, kuru nedrīkst pārsniegt.

50:30:20 budžets

Šajā gadījumā Jūs visus savus ienākumus sadalāt trīs daļās – 50% novirziet svarīgākajām dzīvošanas izmaksām, 30% – mainīgajiem izdevumiem un 20% – iekrājumiem un kredītsaistību segšanai. Šī metode īpaši noderēs tiem, kas tikai sāk plānot budžetu, jo tā arī palīdz nošķirt vēlmes no vajadzībām.

“Nē” budžets

Šī metode mazliet atšķiras no citām, jo tā neietver specifisku mērķu noteikšanu. Tās idejas pamatā ir sekošana līdzi izdevumiem un vienkārši atteikties no precēm vai pakalpojumiem, ja tiem nepietiek naudas. Piemēram, varat teikt “nē” pusdienošanai ar draugiem vai iešanai uz klubu nedēļas nogalē, ja zināt, ka tam nepietiek līdzekļu.

finansiāli ieguvumi

Secinājumi

Pēc tam, kad budžeta plānošanas metode izvēlēta, atliek to sākt izmantot realitātē un pielāgot pēc vajadzības. Tāpat vienmēr atcerieties arī vismaz reizi nedēļā pārbaudīt, vai iekļaujaties plānotajā budžetā. Ja nepieciešams, izmantojot finanšu plānošanas aplikācijas vai programmas. Lai izdodas!