Covid-19 un finanses: Kā plānot budžetu šajā laikā?

Pēdējo nedēļu laikā ziņu virsraksti medijos bijuši visai satraucoši un pat biedējoši. Covid-19 jeb koronavīruss ir licis visiem pasaules iedzīvotājiem satraukties ne tikai par savu veselību, bet arī citiem dzīves aspektiem, tai skaitā, tās finansiālo pusi. Nav noslēpums, ka šajā laikā daļa cilvēku ir zaudējuši darbu vai arī nonākuši neskaidrā situācijā, kas apgrūtina arī budžeta plānošanu.

Skaidrs ir viens – Covid-19 vīrusa laikā Jūsu finanšu plānošanas procesam vajadzētu būt pielāgotam esošajai situācijai. Lai to vieglāk izdarītu, esam sagatavojuši vairākus noderīgus padomus.

Finanšu lēmumi un darbības koronavīrusa laikā

finanšu lēmumi covid-19

Lielākā daļa no mums pēdējās nedēļās laiku pavada savos mājokļos – neejam uz kafejnīcām un restorāniem, neapmeklējam pasākumus, atceļas ceļojumus, strādājam no mājām, cenšamies apvienot to visu ar faktu, ka bērni visu laiku atrodas kopā ar Jums.

Lai arī būšanai mājās ir savas priekšrocības, šajā laikā daudziem no mums var rasties neplānoti izdevumi vai pat pilnībā izmainīties finansiālā situācija un tas savukārt nozīmē arī korekciju ieviešanu esošajā budžetā.

Ja Jums nav iekrājumu

Šābrīža situācija skaidri parāda to, kādēļ iekrājumu veidošana vismaz trīs līdz sešu mēnešalgu apmērā ir tik nozīmīga. Diemžēl ir daudz cilvēku, kuriem mūsdienās dažādu iemeslu dēļ nav izdevies izveidot iekrājumus. Tomēr arī šajā gadījumā nevajadzētu padoties – šis ir brīdis, kad ķerties pie rūpīgas plānošanas.

Ja Jūsu finansiālo situāciju ir iedragājuši vīrusa radītie ierobežojumi un pārmaiņas, pirmais, ar ko vajadzētu sākt, ir izdevumu samazināšana, koncentrējoties uz tām budžeta kategorijām, kas attiecas uz mazāk svarīgām izmaksām. Šādu metodi būtu ieteicams ievērot līdz brīdim, kad atkal varēsit strādāt pilna laika darbu un nopelnīt pietiekoši daudz naudas, lai nosegtu visus nepieciešamos maksājumus bez problēmām.

Pārskatiet visus regulāros ikmēneša maksājumus, neatkarīgi, vai tas būtu aizdevums internetā, izdevumi par mašīnu, īre, pārtika un citi rēķini – nosakiet to segšanu kā prioritāti un tikai tad plānojiet ko darīt ar pāri palikušo naudu, kuru būtu ieteicams novirzīt iekrāšanai. Atcerieties, ka esošā situācijā, kad mums jāpaliek mājās, var palīdzēt iekrāt naudu, jo mazinās iespēju skaits, kur līdzekļus iztērēt (kafejnīcas, lielveikali un citas izklaides).

Ja Jums ir iekrājumi

iekrājumu nozīme

pat tad, ja Jums iepriekš ir izdevies ietaupīt mazāku vai lielāku naudas summu, šobrīd tik un tā vajadzētu pārskatīt esošos izdevumus. No vienas puses, šī ārkārtas situācija liek mums pārdomāt un izvērtēt, kas dzīvē ir patiesi svarīgs, un tas savukārt ir vērtīgi, gudri plānojot savas finanses. No otras puses, mēs varam izmantot šo laiku, lai ierobežotu tēriņus vienā jomā, kas savukārt varētu sniegt mums priekšrocības citās jomās nākotnē.

Palūkojieties uz saviem bankas kontu izrakstiem, rēķiniem un čekiem un apkopojiet tās lietas, par kurām katru mēnesi esat izdevuši naudu, kaut arī būtu varējuši to nedarīt. Tad palūkojieties uz tām lietām, kuras vēlaties iegādāties, taču varat nogaidīt. Tās varētu būt, piemēram, jaunas drēbes vai apavi.

Tāpat iesakām padomāt par to, kā Jūsu naudas tērēšanas paradumi varētu mainīties tuvākajā nākotnē. Piemēram, daļa izdevumu varētu pieaugt – piegādes pakalpojumi vai personīgā auto izmantošana (ja neizmantojat sabiedrisko transportu). Savukārt citi izdevumi varētu samazināties, piemēram, tie, kas saistīti ar izklaidi, ēšanu ārpus mājas vai ceļošanu.

  • Nepārcentieties, veidojot pārtikas un citu preču krājumus – arī Jūs noteikti esat dzirdējuši vai pat redzējuši to, ka daļa sabiedrības iegādājas pārlieku daudz produktu un sadzīves preču, veidojot krājumus. Ja pērkat preces, centieties ievērot samērību un padomāt arī par citiem. Tāpat izvērtējiet, kuras preces Jums patiešām ir vajadzīgas.
  • Apsveriet domu par papildu darba meklēšanu – ne visi darbi mūsdienās ietver tiešu kontaktu ar cilvēkiem. Tekstu veidošana un rediģēšana, tulkošana, klientu servisa pakalpojumi un dažādi citi darbi virtuālajā vidē varētu būt noderīgs avots papildu ienākumu gūšanai šajā sarežģītajā periodā.

Šis laiks ir noderīgs, lai izvērtētu savas stiprās un vājās puses, prasmes, zināšanas un potenciālu. Iespējams, šie nestandarta apstākļi Jums var palīdzēt paskatīties uz savu dzīvi no citas puses un iedvesmot pārmaiņām.

Lai izdodas saglabāt optimismu un iekšējo mieru!