Drošības noteikumi pasažieriem vieglajos transportlīdzekļos

Kopš visu pasauli pāršalca vēsts par COVID-19 jeb koronavīrusa izplatību, daudzu cilvēku ikdiena ir ievērojami mainījusies. Visticamāk, arī Jūs esat viens no tiem cilvēkiem, kas pēdējo nedēļu laikā lielākoties atrodas mājās, izvairoties no kontakta ar citiem cilvēkiem. Tomēr joprojām netrūkst to, kuriem darba pienākumu vai citu iemeslu dēļ ir jādodas ārpus mājokļa, kā arī jāpārvietojas savā vai citas personas vieglajā transportlīdzeklī.

Lai neapdraudētu sevi un citus, Satiksmes ministrija ir izveidojusi virkni rekomendāciju vieglo autovadītājiem un pasažieriem.

Kā iespējams inficēties ar koronavīrusu?

inficēšanās iespējas

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra apkopoto informāciju, COVID-19 galvenie izplatīšanās avoti ir deguna izdalījumi un cilvēka siekalas.

Izplatītākie veidi, kā iespējams aplipināt sevi vai citus ar īpaši lipīgo koronavīrusu, ir:

  • Tiešā veidā kontaktējoties ar personu, kas ir inficējusies ar vīrusu;
  • Vīruss izplatās sīko pilienu veidā, kas rodas, kad cilvēki šķauda, klepo vai runā;
  • Tāpat arī no elpceļiem nākušu izdalījumu sastāvā esošais vīruss var atrasties uz objektiem vai virsmām, un, pieskaroties tām, var notikt aplipināšanās ar koronavīrusu. 

Vīrusa attīstība

Ņemot vērā to, ka COVID-19 ir ļoti lipīgs vīruss, atbildīgās instances Latvijā ir noteikušas atbilstošus drošības pasākumus cilvēku pasargāšanai. Šobrīd īpaši aktuāla ir pēc iespējas ilgstošāka atrašanās mājās un fiziskā distancēšanās. Tas nozīmē, ka bez nozīmīga iemesla mājokli nevajadzētu atstāt, savukārt, ja dodaties ārpus mājām, obligāti ievērojiet “divi un divi” rīkojumu. Proti, ārtelpās un publiskās iekštelpās cilvēkiem jāievēro divu metru distance un pulcēšanās atļauta grupās, kurās nav vairāk par diviem cilvēkiem (izņemot cilvēkus, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā, vecākus un to nepilngadīgos bērnus, kā arī personas, kuras veic darba vai dienesta pienākumus). Ierobežojumu pārkāpšana draud ar naudas sodu līdz pat 350 eiro apmērā.

Šie ierobežojumi ātri vien raisīja diskusijas sabiedrībā un medijos par to, kā situācija tiek regulēta vieglajos automobiļos, tai skaitā, privātajās mašīnās un arī taksometros. Parādījās arī baumas, ka vairāk nekā divi cilvēki, kas braukuši no darba kopā vienā mašīnā, esot saņēmuši sodu. Tomēr Valsts policija pēcāk apstiprināja, ka šī informācija ir nepatiesa, un, ja personīgajā transportlīdzeklī brauc vairāk nekā divas personas, pašlaik šāda darbība netiek sodīta, tomēr der ņemt vērā, ka policija turpina kontrolēt un uzraudzīt, cik atbildīgi cilvēki izturas pret ārkārtas situāciju valstī. 

Kā COVID-19 ietekmē pārvietošanos vieglajos transportlīdzekļos?

ierobežojumi autovadītājiem

Ņemot vērā iepriekš minēto, ir ieviesti vairāki drošības noteikumi, kas attiecas uz tiem, kuri pārvietojas privātajos auto vai arī izmanto taksometru pakalpojumus.

Lai pasargātu gan sevi, gan citus, būtu ieteicams ņemt vērā vairākus norādījumus.

Rekomendācijas

  • Droša attāluma ievērošana no automašīnas vadītāja – ja izmantojat taksometra pakalpojumus, atcerieties, ka transportlīdzekļos, kuru lielums neļauj ievērot divu metru distancēšanos, var pārvadāt tikai vienu pasažieri. Turklāt, iekāpjot taksometrā, ieteicams izvēlēties sēdvietu, kas ir pēc iespējas tālāk no šofera.
  • Aizmugurējo pasažieru sēdvietu izmantošana privātajos auto – ja privātajā mašīnā brauc personas, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā vai arī pārvietojas kopā ar bērniem, vispirms jāaizpilda tās auto sēdvietas, kas atrodas tālāk no šofera, proti, aizmugurē. Savukārt to sēdvietu, kas ir blakus autovadītājam, vajadzētu atstāt brīvu.
  • Norobežojuma izveidošana starp autovadītāju un pasažieriem – gan tiem, kas brauc privātajās mašīnās, gan arī taksometru šoferiem un pasažieriem jāņem vērā, ka būtu ieteicams izveidot norobežojumu, kas atdala priekšā sēdošo šoferi un aizmugurējos sēdekļos esošos pasažierus. 
  • Transportlīdzekļa salona dezinficēšana – tāpat, kā ikvienam no mums, kas ikdienā dodas ārpus mājas, ir jāmazgā rokas vismaz 20 sekundes, piesardzība jāievēro arī, braucot mašīnā. Neatkarīgi, vai braucat ar taksometru vai privāto auto, regulāri vajadzētu veikt auto salona dezinfekciju, kas samazinās iespēju inficēties ar lipīgo vīrusu. Higiēnas ievērošana ir viens no būtiskiem drošības pasākumiem, kas palīdz pasargāt sevi un apkārtējos no aplipināšanās.

Lai arī sabiedrībā joprojām ir cilvēki, kas pret drošības pasākumu ievērošanu izturas nenopietni, rūpīgi izvērtējiet to, vai ir vērts riskēt ar savu un apkārtējo veselību. Atcerieties, ka veselības problēmu risināšana mūsdienās var izmaksāt visai dārgi, un, lai arī ārkārtas gadījumos medicīnisko pakalpojumu saņemšanai var noderēt aizdevums internetā, prātīgāk ir laikus ievērot profilaksi un novērst iespējamos draudus veselībai.