Gada ienākumu deklarācija: Kam un kā jāpilda?

1. marts daudziem Latvijas iedzīvotājiem ir īpašs, jo ar šo dienu ir iespējams iesniegt gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu. Šajā rakstā noskaidrosim svarīgāko par to, kā pareizi jāaizpilda gada ienākumu deklarācija, ja vēlaties atgūt pārmaksātos nodokļus, vai arī, ja dokuments jāaizpilda obligāti, jo to nosaka likumdošana.

Kam gada ienākumu deklarācijas iesniegšana ir obligāta?

kam jāaizpilda ienākumu deklarācija

Pienākot pavasarim, daļa cilvēku sāk uztraukties par to, vai arī viņiem gada ienākumu deklarācija jāiesniedz obligāti.

 Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, nepieciešams sekot līdzi tam, vai Jūs atbilstat kādai no iedzīvotāju grupām, kam deklarācijas iesniegšana ir obligāta. Tas attiecas uz personām, kuras:

 • Veikušas saimniecisko darbību, tajā skaitā pašnodarbinātajiem, individuālajiem komersantiem, zemnieku saimniecību īpašniekiem, īpašumu izīrētājiem un iznomātājiem;
 • Guvušas ienākumus ārvalstīs, strādājot uz kuģa, kas veic starptautiskus pārvadājumus (izņemot situācijas, kad no saņemtās algas kādā no Eiropas Savienības valstīm jau ir piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklim (IIN) atbilstošs nodoklis;
 • Guvušas ienākumus vairāk nekā 10 000 eiro apmērā, kurus neapliek ar IIN, piemēram, esat pārdevuši kādu sev piederošu mantu;
 • Guvušas ienākumus, kuriem nepiemēro 10% likmi, piemēram, esat izīrējuši nekustamo īpašumu vai pārdevuši kokmateriālus, un nodoklis nav bijis ieturēts brīdī, kad izmaksāti ienākumi;
 • Obligātā deklarācijas iesniegšana attiecas arī uz tiem, kuriem saskaņā ar progresīvās nodokļu likmes vai gada diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu ir izveidojies IIN parāds (piemaksa). Iesniedzot deklarāciju, par šo informāciju iespējams pārliecināties.

Tiem, kuriem obligāti jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, tas jāizdara laikā no 1. marta līdz 1. jūnijam. Savukārt, ja vēlaties šo dokumentu iesniegt brīvprātīgi, to varat izdarīt trīs gadu laikā.

Kas gada ienākumu deklarāciju var iesniegt brīvprātīgi?

deklarācijas aizpildīšana

Brīvprātīga deklarācijas iesniegšana ir pieejama ikvienai personai, kas iepriekšējā gada ir oficiāli strādājusi un maksājusi IIN.

Ja neatbilstat nevienai no iepriekš aprakstītajām kategorijām, deklarāciju ir vērts iesniegt, jo šādā veidā varat atgūt pārmaksātos nodokļus. Atliek tikai pievienot dokumentus par saviem vai ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem, kas saistīti ar ārstniecību, izglītību, privāto pensiju fondu vai apdrošināšanas prēmiju iemaksām, ziedojumiem un dāvinājumiem.

Kam var veidoties nodokļu parāds?

nodokļu parāds iin maksātājam

  Viens no aktuāliem jautājumiem, kuru dēļ cilvēki steidz iesniegt gada iesniegumu deklarācijas, ir, vai man būs izveidojusies nodokļu pārmaksa vai piemaksa?

Ir daļa cilvēku, kuriem deklarācijā uzrādās nepieciešamība veikt nodokļa piemaksu. Kā tas iespējams, ja iepriekšējā gadā visi nodokļi ir godīgi nomaksāti? Šāda situācija var rasties progresīvā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes un diferencētā neapliekamā minimuma dēļ.

    Īpaša uzmanība saviem ienākumiem un to nodokļu aprēķināšanai jāpievērš personām, kuras:

 • Iepriekšējā gadā saņēmušas mainīgus ienākumus;
 • Vienlaikus gūst ienākumus no vairākiem avotiem, piemēram, saņem darba algu un autoratlīdzību;
 • Iepriekšējā gadā nebija strādājušas visus 12 mēnešus vai kādu brīdi nav saņemti ienākumi, piemēram, ja esat māmiņa, kas atgriezusies no dekrēta;
 • Mainījušas darba devēju.

Lai izvairītos no parāda veidošanās, nepieciešams Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) atvērt savu Algas nodokļu grāmatiņu un:

 • Atzīmēt “Nepiemērot prognozēto mēneša neapliekamo minimumu” – to iesaka darīt, ja Jūsu ienākumi ir ievērojami pieauguši. No brīža, kad veiksiet atzīmi, darba devējs nepiemēros neapliekamo minimumu;
 • Atzīmēt “Piemērot IIN likmi 23% apmērā” – šī opcija ieteicama tiem, kuri papildus algotam darbam saņem arī autoratlīdzību vai pensiju, vai arī, ja algas apjoms tuvojas 1667 eiro bruto. Tāpat to var izvēlēties, ja zināt, ka drīzumā saņemsiet papildu ienākumus.

Svarīgākais, kas jāzina par gada ienākumu deklarācijas pildīšanu

eds

Gada ienākumu deklarācija ir jāaizpilda un jāiesniedz EDS sistēmā, atverot vietni https://eds.vid.gov.lv. Pieslēgties savam profilam visvieglāk būs izmantojot internetbankas datus, taču to var darīt arī ar e-parakstu, vai Jums īpaši piešķirtu VID lietotājvārdu un paroli.

Profilā atveriet sadaļu Gada ienākumu deklarācija un izvēlieties, par kuru gadu to iesniegsit. Sistēma nepieciešamos datus pielasīs automātiski, atliks tikai pievienot attaisnoto izdevumu dokumentus un citus nepieciešamos datus, saglabāt dokumentu un to iesniegt. Plašāka informācija un pamācība pieejama VID mājas lapā.