Ieteikumi, kā palīdzēt bērnam mācīties attālināti

Daudzas skolas visā pasaulē šobrīd mācības nodrošina attālināti – bērni mācās tiešsaistē. Šis ir saspringts laiks itin visiem, tādēļ ir svarīgi visu plānot un nepārtraukti saglabāt mierīgu prātu, nevis krist panikā. Lai mācību process būtu veiksmīgs un bērns spētu sekmīgi apgūt mācību vielu, protams, nepieciešams vecāku atbalsts un palīdzība. 

Šajā rakstā apkopoti daži padomi, kā pielāgoties jaunajai izglītības sistēmai un palīdzēt bērnam mācīties attālināti.

Ierobežojiet izklaides, nosakiet limitus

disciplīna mājmācībā

Lai vērstu bērna uzmanību uz skolas uzdevumiem, iespējams, Jums nepieciešams ieviest ‘’digitālo karantīnu’’. Ierobežojiet, piemēram, dažādu viedo ierīču izmantošanu, izņemot tās ierīces, kas nepieciešamas, lai sekmīgi un laicīgi pabeigtu ikvienu skolas uzdevumu. Protams, tas nenozīmē, ka bērns nedrīkst izmantot viedās ierīces, lai izklaidētos –  lieciet saprast, ka viņam ir ierobežots laiks, līdz jāatgriežas pie mācībām.

Izveidojiet speciālu mācību stūrīti

Daudziem pieaugušajiem mājoklī ir noteikta vieta, kurā viņi strādā, un ir svarīgi, lai Jūs izveidotu līdzīgu ‘’stūrīti’’ savam bērnam, kurā viņš var mācīties. Jūsu bērns spēs veikt kvalitatīvāku mācību darbu tad, ja telpa būs klusa, ērta un speciāli atvēlēta šim mērķim. Ņemiet vērā –  stūrītim jābūt atsevišķi no vietas, kur bērns parasti izklaidējas, piemēram, spēlējot spēles vai skatoties televīziju.  

Nodrošiniet rutīnu, taču neaizmirstiet par pārtraukumiem

Laiki un mācību stundu grafiki skolā bērniem ir ļoti svarīgi, un, mācoties mājās, tas nemainās. Bērns spēs mācīties kvalitatīvi, ja nodrošināsiet viņam rutīnu, kas pēc iespējas atbilst tai rutīnai, kuru viņš ievērojis pirms tam, mācoties skolā. 

Palīdzēt ievērot noteikto grafiku var, piemēram, brīdinājuma signālu iestatīšana – tie atgādinās skolas zvanu, kas vēsta par mācību stundas sākumu vai beigām. Tā kā tiešsaistes mācības var būt ļoti intensīvas, neaizmirstiet par pārtraukumiem. Ap pusdienas laiku bērnu atpūsties, ieelpot svaigu gaisu, doties pastaigā vai uzkost. Rūpējieties, lai bērnam nav pārslodze!

Sekojiet līdzi ierīču lietošanai, paralēli izmantojiet citas mācību metodes

Pārmērīga viedo ierīču izmantošana var negatīvi ietekmēt bērna smadzenes un arī redzi, tādēļ ir svarīgi, lai Jūs sekojat līdzi, cik daudz laika bērns pavada tiešsaistē. Lai, atpūšoties no ierīcēm, mācību process netiktu pārtraukts, izmantojiet citas mācību metodes, piemēram, mācību grāmatas, ko, iespējams, ieteikuši skolotāji. Tāpat varat izdrukāt uzdevumu lapas un likt bērnam tos pildīt ar roku. 

Cik vien iespējams, vecākiem šajā laikā jāveicina rakstīšana un  lasīšana, lai bērns, atgriežoties skolā, šīs prasmes nebūtu zaudējis, bet gan uzlabojis. Stimulējiet bērna pašizpausmi, ik pa laikam apspriežoties ar bērnu par to, ko viņš dara, vai viņam viss ir saprotams.

Nodrošiniet komunikācijas

komunikāciju uzturēšana

Vienas no svarīgākajām prasmēm, ko bērns attīsta skolā, ir sociālās prasmes, tādēļ neaizmirstiet parūpēties par to arī tagad. Pat pēc dažām mājās pavadītām dienām bērns var izjust sociālās distancēšanās sekas. Nodrošiniet bērnam komunikācijas iespējas gan ar skolotājiem, gan citiem skolēniem – tas ļaus viņam justies kā skolā. Mudiniet bērnu interesēties par sev nesaprotamo, ļaujiet viņam visu mācībām nepieciešamo noskaidrot pašam.

Padoms –  tā kā bērni nesatiek skolas biedrus personiski, ļaujiet viņiem sazināties tiešsaistē. Video tērzēšana šajā situācijā ir labākais veids, kā nodrošināt aktīvu sociālo dzīvi, neapdraudot sevi vai citus. Lai nodrošinātu efektīvu un mācībām noderīgu komunikāciju, sazinieties ar citu skolēnu vecākiem, lai vienotos par noteiktu laiku. 

Ja Jums pašreiz nav tehnoloģiju, kas to visu spētu nodrošināt, apdomājiet tādu iespēju kā naudas kredīts. Bērna izglītība ir ļoti nozīmīga un neatņemama dzīves sastāvdaļa, tomēr ņemiet vērā, ka tas ir finanšu slogs, kuru pēc tam nāksies atmaksāt!

Ieplānojiet laiku izklaidei

Lai gan šis noteikti nav atvaļinājums, ir svarīgi izklaidēties ar bērniem, kamēr viņi ir mājās. Reti gadās, ka Jums ir tik daudz laika kopā ar bērnu, tādēļ izmantojiet to kā iespēju satuvināties. Starp mācībām spēlējiet kārtis, šarādes, šahu vai kādu citu spēli – ticiet, arī no spēlēm var daudz ko mācīties. Turklāt, atpūties bērns būs daudz vairāk laimīgs un gatavs turpināt mācīties nekā bērns, kas ir pārguris un nelaimīgs.