Ieteikumi, kā pasargāt sevi no krāpniekiem internetā

E-pasti ar ziņām par apbrīnojamiem laimestiem, dažādi lūgumi pēc finansiālas palīdzības un pat apgalvojumi par to, ka esat saņēmis mantojumu no kāda attāla radinieka – tie ir tikai daži no spilgtākajiem krāpšanas mēģinājumiem internetā, ar kuriem saskāries teju ikviens Latvijas iedzīvotājs. Tāpat sociālos tīklos bieži manāmas apšaubāmas, viltus ziņas, kas apsola lielu laimestu tikai par to, lai interneta lietotājs ielūkotos ziņai pievienotajā linkā.

Par laimi, vairums interneta lietotāju ir informēti par šīm krāpnieciskajām shēmām un pārsvarā gadījumu neseko viltus ziņu radītāju norādījumiem. Katrai apšaubāmai ziņai, ko redzat sociālajos tīklos, vai aizdomīgam e-pastam vajadzētu pieiet ar kritisku prātu un rūpīgi izvērtēt tā ticamību. 

Kā būt drošībā arī internetvidē?

Par to, kā tad pasargāt sevi no visdažādākajiem krāpniekiem, kas sastopami interneta vidē arī pastāstīsim raksta turpinājumā.

E-pasta filtrs un ziņu pārbaude

 • Lai izvairītos no nevēlamiem e-pastiem un viltus ziņām, noteikti ieteicams uzstādīt savam e-pastam spama filtru, bet datoram – jaudīgu antivīrusa programmu. Spamu filtrs operatīvi apstrādās aizdomīgas izcelsmes ziņojumus, bet antivīrusa programma Jūsu datorā neļaus parādīties viltus reklāmas baneriem.
 • Ja tomēr esat saņēmis aizdomīgu e-pastu, par kura saturu tomēr māc šaubas, tad labs veids, kā pārliecināties par to, vai e-pastā redzamā informācija ir ticama, ir atbildes nosūtīšana ar vairākiem precizējošiem jautājumiem. Pārsvarā spama vēstules tiek izsūtītas automātiski un to programma neļauj atbildēt, bet tikai izsūtīt ziņas.

Sargājiet privātos datus

 • Nekādā gadījumā neizsūtiet savus privātos datus, piemēram, personas kodu, pases numuru, bankas paroles interneta vidē, neviena uzticama komānija neprasīs savam klientam izsūtīt šādus sensitīvus datus neklātienē.
 • Neveiciet dažādu reģistrācijas datu un paroļu maiņu vietās ar publisku interneta pieslēgumu, piemēram, kafejnīcās. Tāpat šādās vietās nebūtu ieteicams iepirkties internetveikalos, veicot maksājumu ar maksājuma karti vai bankas pārskaitījumu.

Parūpējieties par bankas kartes drošību

bankas karte
 • Bieži dzirdēti gadījumi, kad no bankas konta pazūd līdzekļi vai tiek noņemta daudz lielāka summa, nekā vajadzīgs. Tāpēc nodrošiniet sevi, pieslēdzot dažādus informatīvus pakalpojumus, piemēram, sms ziņojumus par katru reizi, kad no konta tiek izņemti līdzekļi vai veikti maksājumi. Protams, pārsvarā gadījumu šādā veidā zaudēto līdzekļu iespējams atgūt, tomēr jārēķinās ar to, ka tas būs diezgan laikietilpīgs process.

Kritiska domāšana

 • Kritiski izvērtējiet jebkuru pārāk vilinošu piedāvājumu, ko redzat interneta vidē. Ļoti populāri ir dažādi reklāmas baneri, kuros tiek piedāvāti aizdevumi ar pasakainiem nosacījumiem. Vienmēr pārliecinieties, ka uzņēmums ir uzticams un licenzēts. Droši naudas aizdevumi vai izdevīgi patēriņa kredīti ir pieejami Creamcredit.lv.

Šaubīgu piedāvājumu ignorēšana

 • Viens no populārākajiem veidiem, kā tiek izkrāpti līdzekļi no interneta lietotājiem, ir laimesta piesolīšana ar nosacījumu, ka, lai to saņemtu uz kādu bankas kontu, jāpārskaita neliela naudas summa. Atcerieties, ka savus privātos datus, tādus kā personas kods, bankas kartes datus un paroles nekādā gadījumā nevajadzētu padarīt publiski pieejamas interneta vidē.

Pievērsiet īpašu uzmanību pirkumiem internetā

pirkumi internetā
 • Pirms veicat pirkumu vēl nepārbaudītā interneta veikalā, pārliecinieties par to, ka šāds uzņēmums patiesi eksistē, ieskatieties mājas lapas kontaktu sadaļā, uzņēmuma sociālajos kontos, pārbaudiet uzņēmuma reģistrācijas numuru un to, vai kontaktos norādītais tālrunis patiesi darbojas.
 • Nekad neveiciet rēķinu apmaksu vai pirkumu internetā trešās personas klātbūtnē, tāpat to nebūtu ieteicams darīt publiskās vietās, pieslēdzoties kopējam interneta tīklam ar savu portatīvo datoru.

Paroļu droša glabāšana un maiņa

 • Ja mēdzat pierakstīt dažādu portālu paroles un bankas pin kodus, tad glabājiet tos drošā vietā. Šos datus noteikti nevajadzētu saglabāt tālrunī vai, piemēram, ikdienā nēsāt līdzi somā.
 • Lai pasargātu sevi un savus interneta reģistrācijas datus, ieteicams regulāri atjaunot un mainīt paroles visās vietnēs, kurās esat reģistrējies interneta vidē.