Kā atbildīgi rīkoties ar saviem finanšu līdzekļiem?

Ko nozīmē būt finansiāli atbildīgam? Uz šo jautājumu nav viennozīmīgas atbildes, tomēr pamatā ir viena pamatpatiesība – lai atbildīgi rīkotos ar saviem finanšu līdzekļiem, Jums jādzīvo sev pieejamo finanšu resursu ietvaros. Tātad – lai dzīvotu savu iespēju robežās, Jums jāiztērē mazāk, nekā nopelnāt.

Kredītkartes un aizdevumi

Ja Jūs patiešām vēlaties atbildīgi rīkoties ar saviem finanšu līdzekļiem, nepārdomāta kredītu noformēšana Jums tajā noteikti nepalīdzēs. Vairumā gadījumu tas, ka Jums nepieciešams aizdevums, nozīmē, ka Jūs tērējat vairāk kā nopelnāt. Protams, ir arī izņēmuma gadījumi, kad kredīts noder steidzamu un svarīgu mērķu sasniegšanai. Tādā gadījumā Jums jābūt pārliecībai, ka nepieciešamā naudas summa drīz vien būs Jūsu rīcībā un noformētais kredīts tiks apmaksāts līgumā noteiktajā laikā.

Lai nu kā – atbildīga aizdevuma noformēšana un izmantošana nozīmē, ka Jūs aizņematies tikai tik, cik nepieciešams un katru mēnesi veicat līgumā noteiktos kredīta maksājumus.

Procentu maksājumi

Padomājiet par pirkumiem un pakalpojumiem, kuri ietver procentu maksājumus. Procentu maksāšana nozīmē, ka šai precei vai pakalpojumam tērējat vairāk kā pirkuma cenu. Vai tas izklausās pēc atbildīgas rīcības vai gluži vienkārši – tas ir ērtākais variants, kā iegūt vēlamo?!

Protams, ne vienmēr ir iespējams pilnībā izvairīties no procentu maksas – piemēram, kredītlīnija, līzinga maksājumi, preču iegāde uz nomaksu visbiežāk ietver arī procentu maksājumus. Šādos gadījumos Jūsu mērķis ir atrast piedāvājumu ar viszemāko procentu likmi.

Vajadzības un vēlmes

vajadzības

Kas attiecas uz aizņemšanos un procentu samazināšanu, bieži vien to ir vieglāk pateikt, nekā izdarīt. Bet praksē tas nozīmē izprast atšķirību starp vajadzībām un greznību. Piemēram, Jums var būt nepieciešama automašīna, bet Jums noteikti nav vajadzīgs pats jaunākais auto modelis – īpaši tad, ja par to nevarat samaksāt skaidrā naudā.

Tāpat ikvienam no mums ir vajadzīga dzīvesvieta, taču plaša savrupmāja ir nepieciešamība tikai retajam. Un, lai arī lielākajai daļai cilvēku nekustamā īpašuma iegādei nepieciešams hipotekārais kredīts vai tā alternatīvas, atbildīga rīcība nozīmē, ka Jūs iegādājaties tādu īpašumu, kas neapdraud Jūsu finansiālo drošību. Veselīgs aprēķins ir tāds, ka Jūsu hipotekārā kredīta ikmēneša maksājumam nevajadzētu pārsniegt 30 % no Jūsu ikmēneša ienākumiem.

Maksāšana sev pirmajam

Iztērēt visu, ko nopelnāt, ir ļoti bezatbildīgi – ja vien Jums nav apjomīgs ieguldījumu fonds ar naudas summu, kuru Jūs savā dzīvē nespēsiet iztērēt. Tomēr realitāte ir tāda, ka lielākajai daļai cilvēku uzkrājumu veidošana ir darbība, kas jāuztver nopietni. Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā to izdarīt – algas dienā vispirms samaksājiet sev. Tas nozīmē, ka noteiktu naudas summu Jūs pārskaitiet uz uzkrājuma fondu. Laba apņemšanās ir šim mērķim atvēlēt vismaz 10 %.

Finansiāla atbildība ietver arī sagatavošanos negaidītajam. Lielākā daļa finanšu ekspertu ir vienisprātis, ka Jums vismaz sešus mēnešus jāspēj sevi uzturēt bez ienākumiem. Ja Jums ir ģimene un ir ierasts mājsaimniecību uzturēt no divām algām, labs finanšu mērķis ir spēt visus maksājumus veikt no vienas algas (vai vispār bez ienākumiem).

Ja aizkavējusies alga vai darba zaudējums negatīvi ietekmētu Jūsu finansiālo drošību, ir pienācis laiks izveidot uzkrājumu, lai to novērstu.

Budžeta plānošana

Budžeta plānošana ir viens no galvenajiem finansiālās atbildības pamatnosacījumiem. Jums vajadzētu saprast, kam tērējat savu naudu. Uzņēmumu īpašnieki zina, cik svarīgi ir izprast naudas plūsmu un bilanci. Bez pārdomāta budžeta nav veiksmīga biznesa. Šis princips labi darbojas ne tikai uzņēmējdarbībā.