Kā atgriezties darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma?

Atgriešanās darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma var būt visai emocionāla, īpaši tādēļ, ka bērns jāatstāj citu uzraudzībā, kā arī jāmācās tikt galā ar jauno dzīves ritmu. 

Lai arī tas sagādā raizes, jāapzinās, ka atgriešanās darbā nodrošina ģimenes nākotni, tādēļ raksta turpinājumā apkopojām dažus ieteikumus, kas var šo procesu atvieglot.

Ģimenē vienmēr esiet vienoti

Dalieties savās domās un iespaidos ar bērna tēvu, vienmēr un visur esiet kopā – mājas darbos, bērna audzināšanā, izklaidējoties, u.c. Atcerieties, ka mūsdienās pastāv iespēja bērna kopšanas atvaļinājumu dalīt starp abiem vecākiem, tādējādi neviens no vecākiem nejutīsies pilnībā izsmelts.

Mazuļa audzināšanai nav jāsagādā tikai nogurums, vecākiem jāizjūt arī milzīga prieka un gandarījuma sajūta. Sapratne ģimenē vairo arī mīlestību, liekot mazulim justies labāk.

Izrunājieties ar darba vadītāju/priekšnieku

Ja tas ir iespējams, atklāti izrunājieties un dalieties savās emocijās arī ar darba vadītāju/ priekšnieku. Izrunājiet pašreizējo situāciju, lai vadītājs saprastu, ka neesat vienaldzīgs attiecībā pret darbu! Izprotot situāciju, darba vadītājs negaidīs no Jums maksimālu ieguldījumu, apzinoties, ka Jūsu prioritāte šobrīd ir bērns.

Ja Jums ir bērns, jāapzinās, ka ne vienmēr varēsiet veltīt laiku darbam. Tādā situācijā Jūs pavisam noteikti gribēsiet, lai priekšnieks ir saprotošs.

Izvērtējiet finanses

Mūsdienās bieži sastopama situācija, kad vecāki darbā atgriežas daudz agrāk nekā plānots, jo izdevumi ievērojami pārsniedz iespējas. Pirms bērniņa ienākšanas ģimenē jārēķinās, ka nākotnē var rasties daudz un dažādi neplānoti izdevumi, taču ģimenē ne vienmēr izdodas izveidot iekrājumus.

Ja radušies neplānoti izdevumi, piemēram, par auto vai mājokļa remontu, aizdevums, piemēram, patēriņa kredīts var būt noderīgs, taču tas ir tikai palīgs, nevis risinājums. Jāapzinās, ka jebkuras saistības ir liela atbildība un kredīts ir jāatmaksā. Ja jūtat, ka to tomēr nespēsiet, vai arī nevēlaties mainīt pašreizējos finanšu paradumus, aizdevums var kalpot kā papildus motivācija, lai atgrieztos darbā, vai būt iemesls tam, lai atgrieztos darbā agrāk.

Rūpējieties par sevi

rūpes par sevi

Jāņem vērā, ka, lai pilnvērtīgi aprūpētu bērnu, vispirms vecākiem jāapmierina personīgās pamatvajadzības – miegs, kvalitatīvs uzturs, izskats, u.c. Atgriešanās darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma var ietekmēt ierasto dienas ritmu, tādēļ nedrīkst aizmirst, ka primārais ir Jūsu pašsajūta, jo tikai tā var nodrošināt labu pašsajūtu arī Jūsu bērnam.

Plānojiet laiku

Atgriežoties darbā un mainot līdz šim ierasto dienas ritmu, Jums jāprot organizēti pielāgoties situācijām, tādēļ nepārtraukti jāplāno dienas gaita. Protams, var gadīties, ka plānotais neatbilst realitātei, piemēram, bērns saaukstējas, taču Jums jādodas uz darbu. Tādā gadījumā nepieciešams papildu laiks, lai spētu atrast kādu, kas parūpēsies par Jūsu bērnu, kamēr būsiet darbā.

Vienmēr ieplānojiet vairāk laika, jo nekad nevarat paredzēt, ar ko Jums nāksies saskarties. Problēmas darba uzsākšanas procesā sagādā arī tas, ka šķiet, ka neveltāt bērnam pietiekami daudz uzmanības – tas ir tikai mirkļa izmisums, kas pavisam drīz pazūd!

Nodrošiniet ģimenei uzticības personu

Svarīgākais šajā situācijā ir apzināties, vai Jums ir uzticība persona, kura var izpalīdzēt jebkurā brīdī – tie var būt draugi, radinieki, kolēģi, kaimiņi. Visbiežāk sastopamā vecāku problēma – nav neviena, kas varētu pieskatīt bērnu.

Uzticības persona var pamatīgi atvieglot vecākiem tik saspringto laika posmu. Protams, šādu personu (aukli) iespējams nolīgt, taču nekad nevarat būt pārliecināti, ka šai personai var pilnībā uzticēties, kā arī tam nepieciešami papildu ieguldījumi.