Kā ergonomiski iekārtot savu darba vietu?

Mūsdienās diezgan daudz cilvēku strādā birojos, kur lielāko dienas daļu pavada pie datora. Ir ļoti svarīgi, lai darba vide būtu piemērota tieši Jums un tā neradītu veselības problēmas. Nereti ir tā, ka birojos darba vietas tiek iekārtotas pēc vieniem un tiem pašiem parametriem visiem darbiniekiem. Tomēr visiem tas nederēs. Tāpēc, ja arī Jūs savu ikdienu pavadāt strādājot pie datora, iekārtojiet savu darba vietu tā, lai tā nekaitētu Jūsu labsajūtai. 

Raksta turpinājumā atradīsiet vairākus padomus, kā pareizi iekārtot savu darba vietu.

Darba vide

Plašums

Tā kā dienā vairākas stundas tiek pavadīts strādājot birojā, ir svarīgi, lai telpā, kurā Jūs atrodaties, var brīvi pārvietoties, kā arī mainīt darba pozu. Tāpēc nebūtu ieteicams strādāt vietā, kuras platība ir mazāka par 5 m2. 

Krāsas

Svarīgs faktors ir arī mēbeļu un sienu krāsa. Vislabāk ir izvēlēties krāsas maigos un neitrālos toņos, jo spilgtas krāsas var radīt trauksmi un Jums būs grūti koncentrēties darbam. Lai izvairītos no nevēlamā atspīduma uz datora ekrāna, kas kaitē redzei, mēbeles jāizvēlas ar matētu krāsu.

Temperatūra

Kopējajā darba vidē nozīmīga ir arī gaisa temperatūra. Lai cilvēks labi justos un būtu produktīvs, gada aukstajos mēnešos telpā vajadzētu būt aptuveni 22 °C siltam, taču gada siltajos mēnešos ne vairāk kā 24°C siltam.

Apgaismojums

Apgaismojums ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē labvēlīgu darba vidi. Lampām vai citiem gaismas nesējiem ir jāatrodas ārpus redzes lauka. Ja tie atradīsies redzes laukā, tad gaisma spīdēs tieši datora monitorā vai arī acīs, līdz ar to nopietni apgrūtinās redzamību un kaitēs redzei.

Darba galds

darba galds

Darba galdam ir jābūt pietiekami lielam, lai uz tā varētu novietot gan datoru, gan citas nepieciešamās ierīces, kā arī dokumentus. Tāpat uz tā ir jābūt brīvai vietai, lai varētu atbalstīt gan plaukstas, gan apakšdelmus. Lai izvairītos no traumām vai neērtības, izvēlieties tādu galdu, kam ir noapaļoti stūri.

Krēsls

Darba krēslam ir jābūt ļoti ērtam un pielāgotam Jūsu ķermenim. Krēsla atzveltnei ir jābalsta Jūsu mugura visā tās garumā. Tāpat kēslam ir jābūt tādam, kurā var brīvi mainīt pozas un ar kuru var brīvi pārvietoties. Noteikti izvēlieties tādu krēslu, kuram var regulēt sēdekļa augstumu.

Atpūta

Noteikti nedrīkst aizmirst par atpūtas pauzēm. Ilgstoši atrodoties vienā pozā, Jūs kaitējiet savai veselībai. Tāpēc vismaz reizi stundā atstājiet savu darba vietu. Tādējādi Jūs atpūtināsiet gan smadzenes, gan savu redzi. Ja iespējams, variet veikt pāris vienkāršus vingrinājumus, kas ātrāk palīdzēs Jums atpūsties un novērst saspringumu.

atpūtas pauzes

Darba devēja atbildība vai paša iniciatīva

Šīs visas iepriekš minētās lietas ir jānodrošina darba vietai, ja tā vēlas, lai darbinieks būtu patiešām produktīvs un nesūdzētos par darba apstākļiem. 

Taču kā rīkoties, ja Jūs strādājiet no mājām un Jums pašam ir jānodrošina labvēlīgi darba apstākļi? Viens variants ir maksimāli pielāgot esošās mēbeles Jūsu vajadzībām, taču ne vienmēr tas ir iespējams mēbeļu īpašību dēļ.

Otrs variants – iegādāties jaunas mēbeles un gaismas nesējus, kas padarīs darba vietu piemērotu tieši Jums. Taču nav noslēpums, ka kvalitatīvas biroja mēbeles maksā diezgan daudz. Šādos gadījumos var palīdzēt naudas aizdevums. Piemēram, cilvēki bieži vien izmanto tādu iespēju kā patēriņa kredīts privātpersonām, lai iegādātos sev nepieciešamās lietas. Tāpēc šādu kredītu var izmantot arī tad, ja ir nepieciešamība maksimāli labi iekārtot savu darba vietu.