Kā iegādāties māju, kuru vēlies, par cenu, ko vari atļauties?

Jaunas mājas iegāde ir liels un nozīmīgs solis, tāpēc tajā nav vietas pārsteidzīgiem lēmumiem un neapdomībai. Paiet gana ilgs laiks, pētot nekustamā īpašuma sludinājumus un meklējot savu sapņu namu, bieži vien šis process aizņem vairāk laika nekā tikai pāris mēnešus. Tomēr, kad atbilstošs variants atrasts, nevajadzētu steigties ar tūlītēju darījuma slēgšanu. 

Bieži vien īpašuma pircējs ļaujas pirmajām emocijām un ir gatavs par topošo mājokli pat pārmaksāt, lai tikai pēc iespējas ātrāk varētu uzsākt dzīvi jaunajā mājā. Neizpētot visas detaļas un dokumentus, pārsteidzīgos lēmumus nereti nākas nožēlot, tāpēc pirms tik apjomīga soļa speršanas viss rūpīgi jāapsver un jāpievērš uzmanība dažādiem šķietamiem sīkumiem, kas var izrādīties nozīmīgi nākotnē. 

Kā tad nepārsmaksāt par īpašumu un kas jāņem vērā, iegādājoties jaunu mājvietu, par to pastāstīsim raksta turpinājumā.

Rūpīga tehniskā stāvokļa izvērtēšana

Ēkas stāvokļa apsekošana

Jāatceras, ka mājas iegāde ir ilgtermiņa ieguldījums. Katra tehniskā problēma, kas šobrīd šķiet nesvarīga, var izrādīties nozīmīga pēc pāris gadiem. Un, protams, no ēkas tehniskā stāvokļa lielā mērā ir atkarīga arī tā faktiskā vērtība un cena. Tāpēc pirms ēkas iegādes vienmēr jāveic rūpīga tās apsekošana, jāpārliecinās par pagraba, bēniņu un jumta stāvokli, būvniecībā izmantotajiem materiāliem, tehnisko risinājumu noturību.

Komunikāciju nozīmīgums

Tāpat īpaša vērība jāpiešķir ēkas komunikācijām, piemēram, apkures sistēmas kvalitātei, ūdensapgādei, kanalizācijai. Nākotnē šo sistēmu uzlabošana vai remonts var izrādīties finansiāli neizdevīgi un, protams, no to kvalitātes vai nepilnības lielā mērā atkarīga arī visa īpašuma cena. Lai ēkas tehnisko stāvokli novērtētu atbilstoši, ieteicams piesaistīt nozares, piemēram, būvniecības speciālistus.

Mājokļa dokumentācija

Zemesgrāmatas izpēte

Protams, neiztrūkstoša īpašuma iegādes procesa sastāvdaļa ir visas dokumentācijas izpēte. Sevišķa uzmanība jāvelta īpašuma zemesgrāmatas informācijai, kur redzams, vai īpašums ir bez apgrūtinājumiem, kas ir tā patiesais īpašnieks, un vai tam nav uzlikts arests dēļ neizpildītām parādsaistībām.

Kadastrālie dati

Tāpat jāizpēta īpašuma kadastrālie dati, lai nodrošinātos pret negodprātīgiem īpašuma pārdevējiem, piemēram, gadījumos, kad uz mājas zemes atrodas neesošas būves vai ēkas un būves, kas pieder pavisam citam īpašniekam. Protams, visas šīs problēmas ir risināmas, bet topošajam īpašniekam par tām ir jābūt informētam un, iespējams, uz to rēķina iespējams mainīt kopējo īpašuma vērtību pircējam par labu.

dokumentācija

Patiesās vērtības noteikšana

Kopējo izdevumu izvērtēšana

Mājas iegāde ir liels finansiāls ieguldījums, kura realizācijā nereti tiek noformēts kredīts. Tāpēc jāpārliecinās par mājas tagadējo un arī paredzamo nākotnes vērtību. Ir jāaprēķina paredzamie izdevumi, kas saistīti ar mājas labiekārtošanu, piemēram, pārbūves, remontdarbi, komunikāciju ievilkšana. Tāpēc pirms darījuma veikšanas noteikti būtu ieteicams iesaistīt profesionālu vērtētāju, kas precīzi noteiks īpašuma patreizējo vērtību.

Īpašuma nākotnes vērtība

Tikpat svarīgi ir arī izvērtēt mājas nākotnes vērtību, piemēram, raugoties uz to desmit gadu griezumā. Šajā ziņā būtiska loma ir mājokļa atrašanās vietai un tam, kas atrodas tam apkārt. Ja paredzams, ka tuvākā apkārte nākotnē attīstīsies, uzlabosies infrastruktūra un norisināsies lielveikalu būvniecība, īpašuma vērtība nākotnē pieaugs. Tāpēc ļoti būtiski ir noskaidrot visu informāciju par to, kas tiek plānots rajonā, kur atrodas īpašums, vēršoties rajona pašvaldībā.

Mājas uzturēšanas izmaksas

Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem nākotnē, jāiepazīstas ar visiem iepriekšējā īpašnieka veiktajiem maksājumiem dažādās sezonās. Piemēram, ļoti būtiski ir noskaidrot, kādas ir apkures izmaksas, cik lieli ir komunālie maksājumi aukstajos gada mēnešos, lai iegūtu pilnīgu priekšstatu par mājas uzturēšanas izmaksām

Tāpat ļoti svarīgi ir noskaidrot nekustamā īpašuma nodokļa apjomu vai zemes nomas maksājumi, ja zeme zem mājas nepieder īpašniekam.