Kā iepirkties internetā droši un gudri?

Šobrīd iepirkšanās internetā ir kļuvusi vēl populārāka un iecienītāka, nekā iepriekš. Ilgstoša atrašanās mājās tā vien vilina atvērt jau ierastus vai vēl neizmēģinātus interneta veikalus, lai ienirtu izpārdošanas un citu sadaļu dzīlēs, no kurām “izvilkt” pērles, kas dažu dienu vai nedēļu laikā nokļūs līdz mums. Lai arī šīs darbības šķiet tik ierastas un pazīstamas, krāpnieki arī nesnauž, meklējot jaunus upurus, no kuriem izkrāpt naudu vai sensitīvus datus.

Kā parūpēties par to, lai iepirkšanās internetā nebeigtos ar nepatīkamu pieredzi? Par to lasiet raksta turpinājumā.

Drošs interneta veikals – kā par to pārliecināties?

drošs interneta veikals

Mums nav jābūt kiberdrošības ekspertiem, lai pasargātu sevi, iepērkoties tiešsaistē. Pirmais un svarīgākais nosacījums, kas jāņem vērā, ja vēlaties “šopingot” internetā – izmantojiet tikai labi zināmas un uzticamas vietnes. Pateicoties tam, ka internets mums piedāvā bezgalīgu informācijas avotu sortimentu, to varam izmantot savā labā, iejūtoties detektīva ādā un veicot izpēti par interneta veikalu, kas mums interesē. Lasiet atsauksmes, sūdzības, vērtējumus, sociālo mediju lapas un citas vietnes, kur vien varat ko uzzināt par interneta vietni.

Turklāt, ja vien iespējams, iegādājieties produktus uzreiz no to oriģinālā ražotāja, kas būs garants tam, ka netiksiet apkrāpti.

Kā zināt, vai mājaslapa ir uzticama?

Par to, cik droši ir atrasties konkrētajā vietnē, var liecināt ne tikai tās saturs. Uzmanību vajadzētu pievērst arī tam, kāds savienojums ir izveidots ar mājaslapu Jūsu interneta pārlūkā. Ir konkrēti simboli, kas atrodas vietnes adreses lauciņā, pirms adreses nosaukuma, un tie liecina par to, vai mājaslapa ir, vai nav droša, turklāt tas ietekmē ne tikai datu ievadīšanu lapā, bet arī atrašanos tajā ilgāku laiku.

Palūkojieties uz interneta adresi savā pārlūkā. Vai redzat piekaramās atslēgas simbolu adreses priekšpusē vai lapas apakšā? Ja tas ir redzams, Jūs esat drošībā. Šim simbols liecina par to, ka savienojums ar konkrēto mājaslapu ir privāts, un ļaundari nevar pārtvert Jūsu informāciju.

Tagad pievērsiet uzmanību interneta adresei – vai tā sākas ar https vai http? Kā izrādās, https adreses ir krietni drošākas, jo s burts šeit nozīmē “drošs” (no angļu valodas “secure”). Tiesa, ja arī vietnes adrese sākas ar http, tas uzreiz nenozīmē, ka Jūs nedrīkstat tur iepirkties. Svarīgi zināt, kura izvēle ir drošāka un ieteicamāka.

Kā parūpēties par savu datu aizsardzību?

Lai arī daudzi no mums identitātes viltotājus ir redzējuši tikai filmās, diemžēl viņi patiešām eksistē, un joprojām aktīvi uzdarbojas, cenšoties dažādos veidos iegūt cilvēku personīgo informāciju un bankas vai to karšu datus, lai tos izmantotu naudas līdzekļu nozagšanai no konta vai pirkumu veikšanai, izmantojot citas personas identitāti.

Kādā veidā Jūs varat sevi pasargāt?

kā pasargāt savus datus

Lūk, daži piemēri:

  • Izmantojiet pietiekami spēcīgu paroli – šo aspektu jāuzsver īpaši, jo tieši paroles spēks ir viens no pirmajiem aspektiem, kas nosaka to, cik viegli vai grūti ir uzlauzt dažādus profilus, tai skaitā, sociālo mediju, interneta veikalu un daudzus citus. Izmantojiet gan lielos, gan mazos burtus un arī simbolus un nelieciet visām vietnēm vienu un to pašu paroli.
  • Neielogojaties savos kontos un profilos no publiski pieejama datora – ir gadījumi, kad cilvēki izmanto bibliotēkās vai ofisos pieejamos datorus, kurus var lietot arī citas personas. Ja kādu iemeslu dēļ Jums to nākas darīt, noteikti neielogojaties savos profilos, jo nevarat garantēt, kas pēc Jums šo datoru var izmantot, un ar kādiem nolūkiem.
  • Norādiet tikai to informāciju, kādu no Jums prasa – bieži vien interneta veikalu lietotāju reģistrācijas procesā cilvēkiem tiek prasīta informācija, kuru cilvēki var ievadīt labprātīgi, piemēram, dzimšanas diena un citi dati. Ja tie nav noteikti kā obligāti, ieteicams nenorādīt šādu informāciju, lai samazinātu risku, ka kāds to var ļaunprātīgi izmantot.
  • Veiciet maksājumus drošā vidē – mūsdienās uzticami interneta veikali nodrošina drošus maksājumus, parūpējoties par to, lai Jūsu dati tiktu aizsargāti, kā arī pēc maksājuma veikšanas tie netiktu uzglabāti. Izpētiet informāciju par to, kādus drošības sertifikātus interneta veikals izmanto savu klientu datu aizsardzībai.

Lūk, noderīgas gudrības, ko izmantot nākamajā reizē, kad iepirksieties internetā. Atcerieties, ka, ja rodas nepieciešamība pēc papildu risinājuma lieliem pirkumiem, noderēt var patēriņa kredīts bez ķīlas