Kā izmērīt savu finansiālo progresu?

Katram ir sava izpratne par finansiālo progresu. Tas, kā Jūs mērāt finanšu progresu, var būtiski atšķirties no tā, kā to vērtē Jūsu draugs vai kaimiņš. 

Taču ir svarīgi saprast, ka Jūs jūtaties par savām finansēm, un vai esat gatavs mērīt finansiālo progresu tādā veidā, kā tas darbojas Jums. Ir skaidrs, ka katrs ir savā dzīves punktā un apstākļos, tādēļ grūti runāt par viennozīmīgām stratēģijām. 

Turpinājumā daži ieteikumi, kas palīdzēs atrast tādus risinājumus, kas visvairāk atbilst Jūsu vajadzībām.

finansiāls progress

Ienākumu līmenis

Daži cilvēki novērtē savu finansiālo progresu pēc tā, kāds ir viņu ienākumu apmērs. Ja viņi katru gadu kaut nedaudz palielina savus ienākumus, var uzskatīt, ka tas ir labs finanšu progress. Tas, protams, nenozīmē, ka Jums ik gadu jāsaņem paaugstinājums darbā. Drīzāk varat strādāt pie tā, lai Jums ir papildu ienākumi, kas palīdz sasniegt finansiālos mērķus.

Kredītsaistību apmērs

Tie, kuriem ir lielāka apmēra kredīts, savu finansiālo progresu var novērtēt pakāpeniski dzēšot kredītsaistības. Aizdevums var būt ļoti ierobežojošs, īpaši salīdzinoši augsto procentu likmju dēļ. Tāpēc tā atmaksa sniedz lielāku brīvību.

Izvēlieties tādu kredīta atmaksas stratēģiju, kas darbojas tieši Jums, un ķerieties pie šī plāna īstenošanas. Ja aizdevumi ir vairāki, var izmantot tā saucamo sniega bumbas stratēģiju – tas nozīmē, ka kredīti jāsarindo prioritārā secībā, sākot ar mazāko. Ik mēnesi jāapmaksā visi minimālie kredītmaksājumi, papildus pievienojot kaut nelielu summu tam kredītmaksājumam, kas atrodas saraksta augšgalā.

Iemaksas pensiju fondā

Daļa cilvēku nedomā tik daudz par to, kas notiek tagad, kā par to, kas viņus sagaida nākotnē. Ja krājat labākām vecumdienām, tad Jūsu pensijas konta lielums var būt lielisks rādītājs, kur esat finansiāli. Ja pensiju fondos veicat regulāras iemaksas, tad progresu izmērīt ir diezgan vienkārši.

Finansiālā stabilitāte

Daudzi uzskata, ka progresu var mērīt pēc tā, cik ilgi vajadzības gadījumā var izdzīvot bez darba. Ja cilvēkam ir pietiekami daudz papildu ienākumu vai uzkrājumu, ar kuriem ilgāku laika posmu var segt visas aktuālās izmaksas, var uzskatīt, ka progress ir ievērojams. 

Savukārt, ja alga ir bijusi pietiekami laba, bet darba zaudējuma gadījumā nepietiek naudas, lai izdzīvotu vismaz dažus mēnešus, progress ir visnotaļ zems. 

Sevis salīdzināšana ar citiem

Viens no labāk zināmākajiem finansiālā progresa rādītājiem joprojām ir sevis salīdzināšana ar citiem. Lai gan tas nav labākais veids, kā novērtēt savu finansiālo progresu, ir grūti neredzēt to, kas ir citiem, un nesalīdzināt to ar mūsu pašu situāciju. Diemžēl tas var radīt sarežģījumus, īpaši gadījumos, kad rodas vēlme savstarpēji sacensties, šim nolūkam izmantojot diezgan nesaprātīgus līdzekļus. 

Vienmēr būs cilvēki, kuriem klāsies sliktāk, nekā Jums – tas var likt justies pašapmierinātam. Tāpat vienmēr būs cilvēki, kuriem veiksies labāk – tas Jūsos var izraisīt skaudību. 

Tādēļ jāpatur prātā, ka katram ir savi mērķi un veidi, kā viņš tos sasniedz. Daudz efektīvāk ir salīdzināt sevi pašam ar sevi – izvirzīt mērķus un regulāri sekot līdzi tam, kāda ir virzība.

Kā novērtēt progresu?

vērtējums

Progress sniedz lielu motivāciju, ja vien šis progress ir skaidri redzams. Neatkarīgi no tā, kādā veidā Jūs izvēlaties mērīt progresu un kādi ir Jūsu finanšu mērķi, sekot līdzi izaugsmei ir diezgan vienkārši.

Pierakstiet sākuma bilanci

Piemēram, ja Jums ir aktuāla kredīta atmaksa, pierakstiet, kāds ir kredītsaistību apmērs šajā brīdī. Ja vēlaties uzlabot savu ienākumu līmeni, uzrakstiet, cik Jūs nopelnāt tagad.

Izvērtējiet rezultātus pēc pusgada

Pēc laika, piemēram, 6 vai 12 mēnešiem, izvērtējiet tā brīža situāciju. Pierakstiet rezultātus.

Uzdodiet sev dažus kontroljautājumus

Vai šajā laikā ir notikušas kādas pārmaiņas? Vai izmaiņas ir pozitīvas vai negatīvas? Kādēļ?

Neaizmirstiet par budžeta plānu!

Lai sasniegtu savus finansiālos mērķus, svarīgs ir arī atbilstošs budžeta plāns. Turklāt sekošana budžeta plāna izpildei arī ir labs veids, kā novērtēt progresu. Sastādot budžeta plānu, būtiski tajā ietvert gan īstermiņa, gan ilgtermiņa mērķus, kā arī skaidri definēt prioritātes.

Budžeta plānošana, mērķu izvirzīšana un sekošana līdzi progresam sākotnēji var šķist diezgan sarežģīts uzdevums. Taču labā ziņa ir tā, ka to var padarīt daudz vienkāršāku, piemeklējot savām vajadzībām atbilstošākos risinājumus. Šim nolūkam var izmantot gan pierakstu kladi un rakstāmo, gan Excel tabulu, gan arī mūsdienās tik populārās mobilās aplikācijas, kas izstrādātas tieši šādam mērķim.

Izvirziet mērķus un prioritātes

Veltiet mazliet laika tam, lai padomātu, kas nosaka Jūsu finansiālo progresu un sakārtotu savas finansiālās prioritātes. Tiklīdz Jums būs skaidrāks priekšstats par to, ko Jums nozīmē finanšu attīstība, varēsiet noteikt konkrētus mērķus, kas palīdzētu redzēt progresu un uzlabot dzīves kvalitāti. 

Jāņem, protams, vērā, ka mērķi un, līdz ar to, arī veidi, kā tiek mērīts progress, laika gaitā var mainīties.