Kā nauda var kontrolēt dzīvi?

Pāris pazīmes, kas liecina – nauda kontrolē Jūsu dzīvi

Nauda ir svarīga daudziem, un pret savām finansēm ir jāizturas atbildīgi. 

Pārlieku liela vēlme pēc naudas un neapdomīga līdzekļu tērēšana var negatīvi ietekmēt Jūsu ikdienu.

naudas ietekme

Iepirkšanās atkarība

Ļoti daudziem ir atkarība no iepirkšanās. Iepērkoties cilvēks aizmirst par problēmām un iepriecina sevi, taču pārlieku bieža iepirkšanās pasliktina finansiālo situāciju un rada parādsaistības. Ir pat cilvēki, kas sāk zagt un to slēpj no ģimenes, tāpēc rodas vēl lielākas problēmas.

Pirkumu slēpšana no ģimenes

Pirkumu un čeku slēpšana liecina par to, ka nauda kontrolē Jūsu dzīvi. Jums ir nepieciešama palīdzība, ja nevēlaties savai ģimenei rādīt pirkumus un stāstīt par izmaksām. Arī strīdi par nopirkto vai iztērēto naudu norāda uz atkarību no iepirkšanās.

Fiziskas pazīmes, kas liecina par atkarību

Cilvēki, kuri ir atkarīgi no iepirkšanās, jau ieejot veikalā un veicot pirkumu gūst lielu baudu un adrenalīnu. Palielināts pulss, satraukums un nosvīdušas rokas liecina par psiholoģisku atkarību no iepirkšanās.

Iepirkšanās kļuvusi par brīvā laika pavadīšanas veidu

Iepērkoties cilvēks nomierinās un gūst apmierinājumu. Ja brīvo laiku vairs nepavadāt ar ģimeni, bet tā vietā izvēlaties doties uz tirdzniecības centru, iepirkšanās ir pārņēmusi Jūsu ikdienu.

Vainas sajūta

Pēc iepirkšanās cilvēku nereti pārņem vainas apziņa par iztērēto naudu. Nereti pirkumi ir veikti neapdomīgi un iegādātās lietas ir nelietderīgas.

Atlaižu un aizdevumu vilinājums

Lielveikali, atlaides, nepamatoti kredīti un īpašie piedāvajumi tikai pastiprina vēlmi iepirkties un iztērēt naudu. Iepirkšanās ir ikdienišķa darbība, bet tai nevajadzētu kļūt par sistemātisku dienas režīma sastāvdaļu.

Pajautājiet sev, vai varēsiet iztikt bez iepirkšanās dienu, nedēļu vai mēnesi! Ja nespējat samazināt iepirkšanos un nauda kontrolē Jūsu dzīvi, vēlams meklēt speciālista palīdzību.

Kā neļaut naudai kontrolēt Jūsu ikdienu?

ikdiena

Atrodiet sev jaunu hobiju

Atrodiet sev citu nodarbošanos un atklājiet jaunus hobijus. Sporta zāles vai peldbaseina apmeklējums var būt lieliska alternatīva, kā pavadīt brīvo laiku un ietaupīt naudu. Pavadiet vairāk laika ar ģimeni vai sāciet jaunu nodarbošanos. Saturīga laika pavadīšana palīdzēs izvairīties no lielveikala apmeklējumiem un nevajadzīgiem tēriņiem.

Sastādiet ikmēneša budžeta plānu

Neļaujiet naudai kontrolēt savu ikdienu. Rūpīgi aprēķiniet savus ienākumus un izdevumus, lai nerastos nevajadzīgi parādi. Sastādiet budžeta plānu rakstiski, excel tabulā, vai izvēlieties mobilās budžeta plānošanas aplikācijas. Svarīgi ir saprast, kurās kategorijās izdevumus ir jāsamazina.

Atvēliet laiku un līdzekļus izklaidēm un draugiem

Satiecieties ar draugiem un apmeklējiet dažādas izklaides vietas. Budžeta plānā iekļaujiet arī izklaides un kultūras pasākumu apmeklējumus.

Veidojiet ikmēneša iekrājumus

Nav svarīgi, kādi Jūsi ienākumi, kredītu vai parādsaistību apmērs. Katru mēnesi iekrājiet noteiktu naudas summu. Iekrājumu veidošana ir lielisks ieradums un pasargās Jūs no neparedzētām ikdienas situācijām.

Novērtējiet sasniegto

Ikviens no mums vēlas pelnīt vairāk un uzlabot savu ikdienu. Lai nauda nekontrolētu dzīvi, Jums ir jānovērtē jau sasniegtais. Ja nespējat priecāties par jau esošo un vienmēr vēlaties vairāk, Jūs nekad nebūsiet apmierināts ar savu dzīvi.

Priecājieties par nemateriālām lietām

Ne visas lietas ir iespējams nopirkt par naudu. Priecājieties par mazām lietām un ikdienas sīkumiem. Naudas izdošana sniedz apmierinājumu, bet ir tik daudz nemateriālu lietu, kas var sniegt gandarījumu. 

Nekoncentrējieties uz naudu, mīliet sevi, ikdienu un savu nodarbošanos. Tas palīdzēs piesaistīt naudu un sasniegt savus mērķus.

Saglabājiet pozitīvu attieksmi

Neesiet negatīvi noskaņots un, ja nepieciešams pārskatiet savus ikdienas paradumus un dzīvesstilu. Lielām pārmaiņām ir nepieciešams laiks un sagatavošanās – mācieties būt disciplinēts un rūpīgi sekojiet savam ikdienas budžetam.