Kā nospraust sev finanšu mērķus?

Mērķu nospraušana vienmēr ir vieglāka, nekā to izpildīšana. Lielākā daļa cilvēku, kas nostāda sev finanšu mērķus, pavisam drīz jau tos atmet, jo zaudē vēlmi un motivāciju tos sasniegt. Neatkarīgi no tā, kādus mērķus esat sev nosprauduši, jāatceras viens – ja izveidojat tiem spēcīgu pamatu, tie pavisam noteikti tiks sasniegti.

Lūk, padomi, kā nospraust sev finanšu mērķus.

Objektīvi novērtējiet savu finansiālo situāciju

Pārskatiet un apdomājiet savus līdzšinējos finanšu paradumus, esiet godīgs pret sevi, analizējot savu finansiālo stāvokli. Finanšu mērķiem jāatbilst Jūsu dzīvesveidam, citādi tie nav reāli. 

Uzdodiet sev dažus no šiem jautājumiem:

  • Ienākumi – Cik daudz Jūs pelnāt, un vai šī summa ir stabila? Vai ienākumi ar laiku varētu palielināties?
  • Izdevumi – Cik daudz un kur Jūs tērējat? Vai izdevumi ir mainīgi? Vai Jums ir noteikts budžets?
  • Aktīvi – Vai esat ieguldījis? Vai un cik daudz Jums ir iekrājumi?
  • Parādi – Vai Jums ir, piemēram, neatmaksāts patēriņa kredīts? Vai ir plānoti kredīti, piemēram, par augstskolu, automašīnu, māju, utt.? Kāda ir Jūsu kredītvēsture?

Ja nezināt atbildes uz šiem jautājumiem, sāciet ar vienkāršu mērķi – noskaidrot! Tā ir svarīga daļa reālistisku mērķu izvirzīšanā. Nebrīnieties, ja pēc tam, kad esat radis atbildes, dažus no mērķiem nākas atmest un definēt no jauna.

progress

Izveidojiet plānu, ievērojiet to

Šī ir svarīgākā daļa jebkuru mērķu nospraušanā. Lai kāds būtu Jūsu mērķis, tam nepieciešama noteikta disciplīna, kas jāievēro.

Īpaši tas attiecas uz finanšu mērķiem – sākumā nepieciešams finanšu plāns! Citi šo plānu dēvē arī par budžetu. Tajā var iekļaut, cik daudz esat iekrājis, kādi ir Jūsu kopējie tēriņi, utt. Pēc tam, balstoties uz plānā redzamo informāciju, varat noteikt, cik daudz varat ietaupīt, kādus tēriņus varat samazināt, ko varat atļauties iegādāties, nostādot tam atbilstošus mērķus. Esiet disciplinēts!

Sāciet ar mazumiņu, nesteidzieties

Sajūsmā, domājot par finanšu mērķu sasniegšanu, var rasties kārdinājums veikt ekstrēmas izmaiņas savā dzīvesveidā. Netiecieties pēc neveiksmes, mēģinot pēkšņi un radikāli mainīt savus taupīšanas un tērēšanas paradumus! Dariet to visu pamazām, mierīgi un nesteidzoties.

Piemēram, ja vēlaties nostādīt mērķi ietaupīt naudu, ņemot pusdienas līdzi, nevis baudot tās kafejnīcā, sākumā dariet to tikai reizi nedēļā. Ja Jums tas ar laiku izdodas, paaugstiniet latiņu, darot to divas līdz trīs reizes nedēļā. Mazām pārmaiņām ir liels spēks!

Nostādiet un integrējiet mērķus kā ieradumus

Nomainīt ieradumus ir vieglāk, nekā nostādīt finanšu mērķi un visu laiku censties to realizēt. Ja finanšu mērķis tiek integrēts ikdienas rutīnā kā ieradums, ar laiku tas kļūst nemanāms, un to sasniegt ir ļoti viegli.

Jāņem vērā, ka šajā gadījumā tam jābūt kaut kam mazam, līdz ar to tas ir reāls un rezultatīvs.

 ‘’Nemainiet ikdienas rutīnu, mainiet ieradumus!’’ teicis finanšu eksperts Andrea Woroch, kurš kā mērķi izmanto naudas taupīšanas piemēru. Piemēram, kafija līdzņemšanai katru rītu var palīdzēt aizstāt ieradumu iegādāties kafiju blakus esošajā benzīntankā vai kafejnīcā. Un tas var palīdzēt ietaupīt Jūsu naudu. ‘’Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā nostādīt un realizēt savus finanšu mērķus, ir atkārtošanās.’’

Esiet pozitīvs

Nenostādiet mērķus, kas ietver sevī tādus negatīvas noskaņas vārdus kā “pārtraukt”, “zaudēt”, ‘’nekad’’. Tā vietā, lai, piemēram, nostādītu mērķi ‘’pārtraukt impulsīvus pirkumus’’, pamēģiniet definēt mērķi ‘’iemācīties, kā rīkoties ar finansēm, iepirkties pārdomāti.’’ Tas palīdzēs finanšu mērķi, kas šķiet sarežģīts, uztvert un sasniegt daudz vienkāršāk.