Kā rīkoties gripas vai citu akūtu vīrusu saslimšanu gadījumā?

Lai arī šobrīd pasaule cīnās ar vīrusu Covid-19, tomēr tas nenozīmē, ka vairs neeksistē citas slimības. Veselības saglabāšanas priekšnoteikumi ir gan valstī noteikto ierobežojumu ievērošana, gan arī imunitātes stiprināšana. 

Ir svarīgi zināt, kā parūpēties par savu veselību Covid – 19 laikā, kas ietver gan veselīgu uzturu un pilnvērtīgu miegu, gan efektīvu stresa menedžmentu, kā arī fiziskās aktivitātes. 

Ja tomēr gadījies saslimt ar gripu vai citu akūtu vīrusu saslimšanu, ir būtiski rīkoties pareizi, lai savlaicīgi novērstu iespējamās komplikācijas, atvieglotu slimības gaitu un novērstu vīrusa tālāku izplatību.

Palieciet mājās 

Ja parādījušies gripai vai citām akūtām vīrusa saslimšanām raksturīgi simptomi, pirmais nosacījums ir palikt mājās. Nedodieties uz darbu, neapmeklējiet citas sabiedriskas vietas, lai novērstu vīrusa tālāku izplatību. 

Sazinieties ar savu ģimenes ārstu 

Konsultējieties ar savu ģimenes ārstu. Vispirms to ieteicams darīt telefoniski, lai saņemtu ārsta norādes tālākai rīcībai un pareizai ārstēšanās uzsākšanai. Atkarībā no pacienta veselības stāvokļa, var tikt noteikta vizīte ārsta praksē vai arī mājas vizīte pie pacienta. 

Ārpus ģimenes ārsta darba laika, iespējams saņemt mediķa padomu telefoniski, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Tā darba laiks ir darba dienās no plkst. 17 līdz 8.00, savukārt nedēļas nogalēs un svētku dienās – visu diennakti. 

Saņemt medicīnisko palīdzību var arī pie dežūrārstiem. Tie var izrakstīt ārstēšanai nepieciešamos medikamentus, kā arī doties mājas vizītēs. 

Ja vien slimības simptomi nav dzīvībai bīstami, saslimšanas gadījumā nevajadzētu zvanīt neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam – pirmkārt, tādā veidā tiek kavēts šīs brigādes darbs, otrkārt – šie mediķi nevar izrakstīt vai izsniegt gripas un saaukstēšanās ārstēšanai nepieciešamos medikamentus. 

Nekavējoties uzsāciet ārstēšanos saskaņā ar ārsta sniegtajām norādēm

Ārstēšanos ir svarīgi uzsākt savlaicīgi, ievērojot ārsta sniegtās norādes. Tas palīdzēs izvairīties no citu akūtu slimību saasināšanās, kā arī komplikāciju rašanās. 

Gripas simptomi ir:

 • Galvassāpes;
 • Paaugstināta temperatūra, drudzis;
 • ‘’Kaulu laušanas’’ sajūta;
 • Sauss klepus;
 • Pēkšņs slimības sākums 

Ja slimības gaita ir salīdzinoši viegla, tad gripu un citas augšējo elpceļu vīrusu saslimšanas ārstē mājās – ģimenes ārsta uzraudzībā. 

Ārsta izrakstītie medikamenti, piemēram, pretvīrusu recepšu zāles un medikamenti simptomu mazināšanai, jāsāk lietot pēc iespējas ātrāk – vēlams jau pirmajā slimības dienā. Svarīgi ievērot mieru, dzert daudz šķidruma. 

Īpaša uzraudzība nepieciešama vairākām personu grupām:

 • Personām ar hroniskām saslimšanām (plaušu un sirds slimībām, cukura diabētu u.c.);
 • Grūtniecēm;
 • Pacientiem, kuri vecāki par 65 gadiem;
 • Bērniem līdz 3 gadu vecumam

Ir svarīgi arī nekavējoties reaģēt, ja parādās pazīmes, kas var norādīt uz gripas komplikācijām. Pie tādām pieskaitāmi:

 • Samaņas zaudēšana;
 • Krampji;
 • Deguna asiņošana;
 • Pēkšņas sāpes krūtīs;
 • Dezorientācija 

Šādos gadījumos nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu vai jāzvana neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. 

 Kad nepieciešams finansiāls atbalsts

Veselība pirmajā vietā – tādēļ jādara viss, lai nesaslimtu. Ja tomēr gadās noķert kādu vīrusu, svarīgi pēc iespējas ātrāk atveseļoties. Vairumā gadījumu tam nepieciešami medikamenti, tādēļ bez finansiāliem ieguldījumiem neiztikt. 

Ja nepieciešami papildu naudas līdzekļi, pieejams kredīts veselībai. Tā noformēšana notiek tiešsaistē. Pirms aizdevuma noformēšanas iepazīstieties ar līguma nosacījumiem, kā arī izvērtējiet savu maksātspēju. 

Rūpējieties par savu veselību ikdienā, lai pasargātu sevi no saslimšanām – stipriniet imunitāti un ievērojiet piesardzību.