Kā tikt galā ar obligātajiem izdevumiem un nepārtērēt savu budžetu?

Laiks, kas tiek veltīts tādu risinājumu meklēšanai, kas ļauj labāk pārvaldīt savas finanses, noteikti ir tā vērts. Tas var palīdzēt sasniegt vai saglabāt finansiālo stabilitāti un neradīt regulāru iztrūkumu budžetā. Turpinājumā noderīgi naudas pārvaldības padomi, kas palīdzēs gudrāk izmantot pieejamos resursus.

ieklaušanās budžetā

Budžeta plāna izveide

Pirmais solis, kas palīdzēs kontrolēt finanses, ir budžeta plāna izveide, lai sabalansētu budžetu. Tas prasīs mazliet pūļu, bet ir lielisks veids, kā sekot līdzi naudas plūsmai. Efektīvs budžeta plāns nozīmē, ka:

  • Jums ir mazāks risks uzņemties grūti apmaksājamas parādsaistības;
  • Pastāv lielāka iespēja veiksmīgi tikt galā arī ar neparedzētām situācijām;
  • Jūsu kredītvēsture, visticamāk, ir pozitīva;
  • Ir vienkāršāk atrast veidus, kā ietaupīt;
  • Daudz veiksmīgāk varat izvirzīt un sasniegt dažādus finansiālos mērķus.

Kas jāņem vērā?

Lai izveidotu budžeta plānu, jāizvērtē, kam un cik daudz tērējat. Dažas no tipiskākajām izdevumu kategorijām ir mājokļa īre un komunālie maksājumi, pārtikas izdevumi, apģērba un apavu iegāde, mājsaimniecības preces, izklaide, finanšu pakalpojumi (piemēram, apdrošināšana).

Labākie palīgrīki

Budžetu var veidot izmantojot pierakstu kladi un rakstāmo, Excel tabulas vai šobrīd tik populārās mobilās aplikācijas, kas paredzētas tieši šim nolūkam. Apkopojiet visu Jums pieejamo informāciju par saviem izdevumiem un ķerieties pie plāna izveides. Ja Jums nav ne jausmas, kam un cik daudz naudas tērējat, apņemieties veikt izpēti – ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi vai divus, pierakstiet visus savus izdevumus.

Lieko tēriņu atrašana

Ja izmaksas atsevišķās kategorijās ir lielākas, nekā vajadzētu, vērts meklēt veidus, kā šos tēriņus samazināt. Skaidrs, ka daļu izdevumu, piemēram, obligātos maksājumus, visbiežāk ietekmēt nav iespējams, taču ir virkne tādu tēriņu, kurus diezgan vienkārši var pielāgot savām vajadzībām un iespējām.

Viena no šādām kategorijām ir pārtika. Pieņemot lēmumu biežāk gatavot mājās, plānot maltītes un doties uz veikalu ar iepirkumu sarakstu, iespējams ietaupīt ievērojamas naudas summas.

 Līdzīgi ir ar izklaidēm. Tas nenozīmē, ka jāatsakās no izklaidēm un visa, kas sagādā prieku, taču var mēģināt dārgākas izklaides aizstāt ar izmaksu ziņā lētākām, taču nebūt ne sliktākām alternatīvām.

Pārējo ģimenes locekļu iesaistīšana

ģimene

Budžeta plāna izveidē un izpildē vajadzētu iesaistīt visus ģimenes locekļus. Noorganizējiet ģimenes sapulci un pārrunājiet aktuālos jautājumus. Izvirziet aktuālos finansiālos mērķus un vienojaties par konkrētiem soļiem, kas nepieciešami, lai iecerēto sasniegtu.

Ja plānojat kopīgu budžetu, vērts meklēt veidus, kā pēc iespējas ērtāk sekot tā izpildei. Laba iespēja ir izvēlēties kādu no budžeta plānošanas aplikācijām, ko var sinhronizēt ar vairākiem lietotājiem. Tās ļauj sekot līdzi naudas plūsmai un izvirzīto mērķu izpildes progresam, kā arī kopīgi plānot iepirkumu sarakstu un veikt daudzas citas ar finanšu darījumiem saistītas darbības.

Elastīga pieeja

Dzīve ir neparedzama, tādēļ svarīgi regulāri pārskatīt savu budžetu un nepieciešamības gadījumā veikt korekcijas. Varbūt saņemsiet algas pielikumu, kas ļaus izvirzītos mērķus sasniegt vēl ātrāk. Iespējams, laika gaitā radīsies jauni izdevumi, kas būs jāiekļauj budžetā.

Aizdevumu atmaksa

Ja Jums ir noformēts patēriņa kredīts vai kāds cits aizdevums, tā atmaksa būtu jāizvirza kā prioritāte. Situācijā, kad aizdevumi ir vairāki, var sākt ar tā kredīta atmaksu, kuram ir vislielākā procentu likme. Tas nozīmē, ka ik mēnesi jāveic visi minimālie maksājumi, un papildus nauda jāatvēl aktuālākā parāda dzēšanai. 

Ja rodas grūtības veikt kredītmaksājumus pilnā apmērā, nekavējoties sazinieties ar aizdevēju, lai vienotos par abām pusēm pieņemamiem risinājumiem.

Finansiālio mērķu uzstādīšana

Finansiālie mērķi mēdz būt dažādi, taču jebkurā gadījumā tiem jābūt pēc iespējas konkrētākiem. Tas palīdzēs saglabāt tik ļoti nepieciešamo motivāciju. Nosakiet mērķi un izvērtējiet, cik daudz naudas Jums nepieciešams tā īstenošanai. Tāpat izdomājiet arī, kādā laika posmā plānojat šo mērķi sasniegt. Jāpatur prātā, ka mērķim jābūt reāli izpildāmam. Daži no mērķiem varētu būt automašīnas iegāde bez līzinga vai kredīta izmantošanas, došanās sapņu ceļojumā vai mājokļa labiekārtošanas darbi.

Ieguldījumu veikšana

Tad, kad Jūsu ietaupījumi sāk augt, varat apsvērt domu:

  • Veikt lielākas iemaksas pensijas fondā, lai parūpētos par labākām vecumdienām;
  • Izveidot ieguldījumu plānu, pamatojoties uz Jūsu mērķiem un vēlamajiem termiņiem

Pārdomāti veikti ieguldījumi liek naudai strādāt Jūsu labā.

Finansiālo grūtību pārvarēšana

Izveidot efektīvu budžeta plānu un sekot līdzi tā izpildei nav nemaz tik sarežģīti. Taču, ko darīt tad, ja ir ievērojamas finansiālas grūtības un šķiet, ka ar budžeta plāna izveidi nekas nebūs līdzēts?

Lai arī izlikties, ka problēma neeksistē un ignorēt rēķinus kādā brīdī var būt vilinoši, taču tas sarežģījumus nekādā veidā neatrisinās. Tieši otrādi – problēmas var kļūt arvien lielākas. Tāpēc labāk ir novērtēt reālo situāciju, lai zinātu, cik liela patiesībā ir problēma. Tas Jums palīdzēs saprast, kā rīkoties tālāk.