Kā un kāpēc rūpēties par savu acu veselību?

7 praktiski padomi Jūsu acu veselībai

2019. gada rudenī veiktā aptaujā par progresīvo un presbiopijas briļļu lietošanu noskaidrots, ka 57% Latvijas iedzīvotāju līdz 50 gadu vecumam saskaras ar redzes problēmām. Lai izvairītos no dažādām acu slimībām un redzes pasliktināšanās, ir jāveic profilaktiskas aktivitātes, kas palīdz uzturēt mūsu redzi atbilstošā līmenī. Šī raksta turpinājumā esam apkopojuši praktiskus un vērtīgus padomus acu saudzēšanai, kas noderēs ikvienam.

1. Lietojiet saulesbrilles

saulesbrilles

Svarīgi atcerēties, ka, iegādājoties saulesbrilles, ir jāizvēlas tāds modelis, kurā iestrādāta 100% aizsardzība pret UV stariem. Tie negatīvi ietekmē mūsu redzi, veicinot kataraktas attīstību. Saulesbrilles pasargā ne tikai acis, bet arī ādu ap tām, kuras kopšanai jāpievērš īpaša uzmanība, lai izvairītos no krunciņām un ādas vēža veidošanās.

2. Atmetiet smēķēšanu

Tabakas dūmi negatīvi ietekmē mūsu veselību dažādos veidos, tai skaitā arī mākulas deģenerāciju. Lai arī šī saslimšana biežāk sastopama vecākiem cilvēkiem, smēķēšana ir viens no riska faktoriem, kas var paaugstināt risku saslimt ar to arī agrāk. Tāpat smēķēšana arī var pastiprināt kataraktas attīstību.

3. Ēdiet veselīgi

Vitamīnu trūkums var kalpot par iemeslu dažādām redzes problēmām. Sabiedrībā ir izplatīts uzskats, ka, piemēram, mellenes vai burkāni var palīdzēt uzlabot mūsu redzi, taču arī zaļie lapu un citi dārzeņi var palīdzēt uzlabot kopējo veselību, tai skaitā redzi. Ja vēlaties rūpēties par redzi, ikdienā centieties uzņemt pietiekamu daudzumu C un E vitamīna, cinku, luteīnu, zeaksantīnu, kā arī Omega-3 taukskābes.

4. Neaizmirstiet par acu ārsta apmeklēšanu

Viena no nozīmīgām lietām, kas jāatceras, ir preventīvo aktivitāšu veikšana Jūsu redzes veselības saglabāšanai. Tādēļ pat tad, ja Jums nav nekādu sūdzību par redzi, ir ieteicams doties pie acu ārsta reizi gadā vai divos. Īpaši ieteicams to darīt cilvēkiem, kas ikdienā daudz laika pavada pie datora, ja esat vecumā virs 40 gadiem, kā arī, ja ģimenē aktuālas dažādas acu slimības. Tāpat redzi biežāk jāpārbauda cilvēkiem ar cukura diabētu un augstu asinsspiedienu.

5. Veiciet ārstēšanu laikus

acu ārsts

Mūsdienās cilvēki sastopas ar dažādām acu slimībām, un populārākās no tām ir glaukoma, kā arī katarakta. Bieži vien dažādas saslimšanas ir iespējams novērst un izārstēt, ja tās tiek diagnosticētas agrīnā stadijā un laikus tiek veikta operācija vai sākta ārstēšana. Tādēļ, ja novērojat simptomus, kas liecina par acu slimībām, pēc iespējas ātrāk dodieties pie ārsta.

Ja pēkšņi rodas nepieciešamība veikt operāciju, vilcināties nav ieteicams, jo laika gaitā redzes problēmas var kļūt grūtāk novēršamas. Šādos un citos ārkārtas gadījumos, kad ārstēšanai steidzami nepieciešami finanšu līdzekļi, cilvēkiem nereti noder tāda alternatīva kā aizdevums, kas ļauj laikus veikt ārstēšanu un atmaksāt naudu pakāpeniski. Pirms aizņemšanās vienmēr izvērtējiet savas iespējas veikt atmaksu laikus!

6. Sargājiet acis

Acu traumas ir viens no nopietniem iemesliem, kādēļ daļai sabiedrības rodas atgriezeniskas un arī neatgriezeniskas redzes problēmas. Lai izvairītos no šādiem negadījumiem, acis ir jāsaudzē. Īpaši tas jāievēro, nodarbojoties ar sportu, piemēram, hokeju, kā arī veicot dažādus mājas darbus, piemēram, remontu, kopjot dārzu vai tīrot virsmas ar ķīmiskām vielām.

7. Atpūtiniet acis, strādājot ar datoru

Daudzi cilvēki ikdienā lieto datoru vairākas stundas bez pārtraukuma, taču šāds ieradums ar laiku var radīt nepieciešamību pēc brillēm vai lēcām. Lai saudzētu redzi, ieteicams ņemt vērā, ka katras 20 minūtes jācenšas 20 sekundes skatīties tālumā, piemēram, ārā pa logu. Tāpat reizi stundā ir jāpieceļas no galda un jāizkustas. Ja redze sāk pasliktināties, nekavējoties jādodas pie acu ārsta.

Sāciet rūpēties par savu redzi jau tūlīt, izmantojot mūsu apkopotos ieteikumus!