Kā uzstādīt reālus un sasniedzamus finanšu mērķus?

Sapņošana par māju pie jūras un regulāru ceļošanu uz dažādām pasaules valstīm ir skaisti mērķi, taču, kā jau noprotat, daudziem no mums tie ir ļoti grūti sasniedzami vai pat neiespējami.

Domājot par savu esošo budžetu, izvirzīt finanšu mērķus ir nepieciešami vienmēr, taču vienlaikus arī nedrīkst aizmirst, ka tiem jābūt reāliem un sasniedzamiem noteiktā termiņā.

Šajā rakstā piedāvājam ieteikumus tādu finanšu plānu veidošanai, kurus Jūs arī varēsiet īstenot.

Katram mērķim jābūt skaidram un specifiskam

Konkrēta motivācija

Vispirms ir jāsaprot, kāda būs Jūsu motivācija. Centieties būt pēc iespējas konkrētāki, vizualizējot to, ko vēlaties sasniegt, neatkarīgi, vai tā būtu jauna dzīvesvieta, ceļojums vai, piemēram, automašīnas iegāde. jo konkrētāk spēsiet sev raksturot galarezultātu, jo vieglāk būs veidot plānu nonākšanai līdz tam.

Skaidras vēlmes

Tas nozīmē, ja, piemēram, vēlaties iegādāties jaunu auto, prātīgi būtu atrast modeli, kas Jūs interesē, noskaidrot tā cenu un izlemt, cik ilgā laikā vajadzīgo summu plānojat sagādāt. Tas, protams, ir atkarīgs arī no steidzamības, jo, ja automašīna jāiegādājas pēc iespējas ātrāk, noderēt var aizdevums auto iegādei, ko pēc tam pakāpeniski atmaksāt. Izvairieties no vispārīgiem mērķiem, piemēram, “vēlos pelnīt vairāk”, “gribu pārvākties uz citu dzīvokli” un tamlīdzīgi.

Sāciet ar nelieliem soļiem

Pat tad, ja Jūsu mērķi prasa daudz laika un ieguldījumu, vienmēr prātīgāk ir sākt ar ko nelielu, jo arī tas nozīmē, ka Jūs ejat uz priekšu. 

Padomājiet, kādas aktivitātes Jūs varat veikt, lai motivētu sevi nepadoties. Piemēram, lai arī iegādāties pat lietotu mašīnu uzreiz var būt sarežģīti, un daudziem cilvēkiem šādās situācijās palīdz patēriņa kredīts, ja šo mērķi vēlaties sasniegt ilgākā laika periodā, varat sākt ar to, ka katru mēnesi atliekat tam noteiktu naudas summu.

 Atcerieties – katram mērķim, neatkarīgi no tā nozīmes, ir jābūt sasniedzamam un realitātei pietuvinātam.

Apzinieties, cik daudz naudas tērējat katru mēnesi

Bieži vien tikai ar gribasspēku nepietiek, lai sasniegtu savus finanšu mērķus. Ir jābūt drosmīgiem un striktiem pret savu budžetu, vispirms pievēršot uzmanību tieši tēriņiem. Lai to izdarītu, Jums ir jāapkopo visi pirkumu čeki, rēķini un citi izdevumu dokumenti, lai pēc tam to visu analizētu un saprastu, kam katru mēnesi izdodat visvairāk naudas.

Iespējams, Jūs pat neapjaušat, cik lielu summu regulāri iztērējat lietām, bez kurām varat iztikt, un tā rezultātā uzreiz arī varat novirzīt šīs summas savu mērķu sasniegšanai.

Vispirms samaksājiet sev

Vēl viena vienkārša budžeta plānošanas metode, kas var palīdzēt gūt pārliecību par saviem spēkiem un motivāciju mērķu sasniegšanai – maksājiet sev vispirms! Tas nozīmē, ka brīdī, kad saņemat algu vai cita veida ienākumus, Jūs vispirms daļu no tiem atlieciet finanšu mērķu sasniegšanai un tikai pēc tam plānojat, kā tērēt atlikumu, kas palicis pēc rēķinu apmaksas.

Diemžēl daudzi cilvēki mēdz darīt tā, ka apmaksā rēķinus, tērē atlikušo naudu dažādām vajadzībām un, ja mēneša beigās kas ir atlicis, to novirza mērķu sasniegšanai, un tā, protams, ir nepareiza pieeja. 

Veidojiet progresu, balstoties uz sasniegto

progress

Pēc tam, kad būsiet īstenojuši iepriekš aprakstītos soļus, Jūsu rīcībā būs pamats, uz kura balstīties, lai veidotu ambiciozākus plānus un noteiktu ilgtermiņa mērķus. 

Un atcerieties, ka ceļā uz galamērķi Jums nav jāiet vieniem.

Konsultējieties ar zinošiem draugiem, kolēģiem un tuviniekiem, kā arī, ja nepieciešams, aprunājieties ar personīgo finanšu plānošanas ekspertiem, kas Jums var palīdzēt ieraudzīt savu budžetu no pilnīgi citas perspektīvas.