Kad drīkst tērēt atlikto nebaltām dienām?

Dzīvē ne vienmēr viss notiek tā, kā plānots. No finansiāliem izaicinājumiem nav pasargāts neviens, tādēļ uzkrājums nebaltām dienām var izrādīties viens no vērtīgākajiem lēmumiem. Lai arī eksperti iesaka šajā uzkrājuma fondā atlikt summu, kas atbilst trīs līdz sešu mēnešu ienākumiem, ne vienmēr tiek sniegtas skaidras atbildes par to, kad šo naudu tērēt.

Lai palīdzētu saprast atbildi uz šo jautājumu, esam sagatavojuši sarakstu ar izdevumiem, kurus bez sirdsapziņas pārmetumiem varētu segt no iekrājuma fonda. Minēsim arī dažas situācijas, kad varētu rasties kārdinājums iztērēt iekrāto, taču ieteicams to labāk nedarīt.

4 situācijas, kad drīkst tērēt nebaltām dienām atlikto

iekrājumi

Jūsu uzkrājums nebaltām dienām tieši to arī nozīmē – tie ir ietaupījumi, ko vajadzētu tērēt tikai krīzes situācijā. Taču dzīve mēdz pārsteigt ar visdažādākajām neplānotām izmaksām, īpaši, ja nav rūpīgi sekots līdzi budžetam. 

Lai arī šo uzkrājumu nevajadzētu izmantot pārāk bieži, te ir daži scenāriji, kad tas varētu būt ļoti noderīgi.

1. Negaidītas medicīniskās izmaksas

Veselības sarežģījumi un to ārstēšanas izdevumi ir piemērots laiks, lai izmantotu uzkrājumu. Veselības apdrošināšana nesedz visus ar ārstniecību saistītos izdevumus, tāpēc lielākoties cilvēkam par savas veselības atgūšanu jāparūpējas pašam. Ir labi, ka ir finanses, kas šādā brīdī lieti noder. Šādi apsvērumi ir arī labs iemesls, kādēļ vispār sākt atlikt naudu. Ja tas nav izdarīts, vēl viena iespēja ir aizdevums veselībai, taču pirms tam sava maksātspēja noteikti jāizvērtē!

2. Izdevumi darba zaudējuma gadījumā

Viens no iemesliem, kādēļ eksperti iesaka veidot uzkrājumu ārkārtas situācijām, ir tāds, ka tad, ja zaudēsiet darbu, Jums būs nauda aktuālo tēriņu segšanai. Darba zaudējuma gadījumā lielākoties ienākumi samazinās vai beidzas pavisam, tādēļ ir labi, ka ir izveidots uzkrājums. 

Paļaušanās uz paša sakrāto šajā situācijā noteikti ir daudz labāks risinājums, nekā aizņemšanās. Kad bezdarba periods beidzies, dariet visu iespējamo, lai uzkrājumu pēc iespējas ātrāk atkal papildinātu.

3. Steidzams mājas vai automašīnas remonts

Ja Jūsu mājas jumts ir caurs vai automašīna vairs nepilda savas funkcijas, nekas cits neatliek, kā veikt nepieciešamo remontu. Steidzamu remontdarbu veikšanai noteikti var izmantot uzkrājumu.

Tomēr, apzinoties, ka šādas situācijas var rasties, ir gudri savā budžetā paredzēt mājas vai automašīnas uzturēšanai nepieciešamās izmaksas – Jūs nezināt, kurā brīdī tas būs aktuāli. Ir labi ar šiem izdevumiem rēķināties, lai katru reizi, kad nepieciešams veikt kādu steidzamu remontu, nevajadzētu tērēt ietaupījumus.

4. Ģimenes ārkārtas situācijas

Visbeidzot, ģimenes ārkārtas situācijas ir vēl viens iemesls aizņemties no iekrājumiem. Varbūt Jums jāapmaksā vecāku slimnīcas rēķins vai jāpalīdz labiekārtot dzīvesvietu vecvecākiem. Nav patīkami domāt par krīzes situācijām, tomēr ir derīgi tiem savlaicīgi sagatavoties. Bez uzkrājuma šādās situācijās stresa līmenis noteikti ir daudz lielāks.

4 izmaksas, kuras tomēr nevajadzētu segt no uzkrājuma fonda

izmaksas

Kad uzkrājums ārkārtas situācijām izveidots, laika gaitā var rasties sajūta, ka nauda bankas kontā atrodas bez pielietojuma. Bet tas nenozīmē, ka to vajadzētu izmantot vienmēr, kad vien rodas tāda vēlme. 

Galu galā – šis uzkrājums ir par vajadzību, nevis iegribu apmierināšanu. Ja apsverat domu izmantot šos iekrājumus kādam no turpmāk uzskaitītajiem izdevumiem, padomājiet vēlreiz.

1. Iepirkšanās vai brīvdienu tēriņi

Nav nekas slikts sakrāt naudu jaunai garderobei vai ceļojumam, taču tam vajadzētu izmantot atsevišķu krājkontu. Jūs varat pārskaitīt kādu noteiktu summu no savas algas un darīt to tik ilgi, kamēr mērķis ir sasniegts. Bet izvairieties no konta ar nosaukumu ‘’ārkārtas situācijām’’ neatkarīgi no tā, cik ļoti svarīgi Jums šķiet jauno gadu sagaidīt siltajās zemēs.

2. Dāvanas un suvenīri ceļojuma laikā

Šķiet, nevienam nav noslēpums, ka atvaļinājuma izmaksas bieži vien mēdz būt lielākas, kā sākotnēji plānots. Dodoties ceļojumā, grūti paiet garām suvenīru veikaliņiem vai neiegādāties kādas lielākas dāvanas saviem draugiem un ģimenei, taču šīs vēlmes neattaisno uzkrājumu izmantošanu. Spontānos tēriņus, kas var rasties atvaļinājuma laikā, vislabāk tomēr iekļaut budžeta plānā.

3. Kredītsaistību segšana

Ir labi, ka kredīts tiek atmaksāts pēc iespējas ātrāk, taču to nevajadzētu darīt uz finansiālās stabilitātes rēķina. Vispirms tomēr vajadzētu koncentrēties uz uzkrājuma izveidi. Pēc tam, kad izveidots stabils pamats, varat novirzīt lielāku summu kredītsaistību dzēšanai.

4. Biznesa uzsākšana

Lai arī mūsdienās uzsākt savu uzņēmējdarbību ir vienkāršāk, nekā jebkad agrāk, tomēr tas tik un tā paredz zināmas izmaksas. Lēmums nepieciešamo naudas summu paņemt no uzkrājuma konta var šķist saprātīgs, taču patiesībā tas nav finansiāli gudri. 

Uzņēmējdarbības uzsākšana ir atbildīgs solis, kas prasa, lai Jums būtu stabils uzkrājuma fonds, kuru izmantot ārkārtas situācijā. Tā vietā, lai iztukšotu savu nebaltām dienām paredzēto uzkrājumu, apsveriet iespēju nogaidīt līdz brīdim, kad būsiet sakrājis pietiekami daudz tieši šim mērķim.

Ja vēlaties paturēt prātā tikai vienu ieteikumu, tad lai tas būtu šis: Jums savu ārkārtas situācijām uzkrāto naudu vajadzētu izmantot tikai tad, kad tas patiešām nepieciešams.