Kad ir saprātīgi ņemt aizdevumu?

Dzīvē var gadīties dažādas situācijas, kad nepieciešami papilduu līdzekļi mazāku vai lielāku mērķu sasniegšanai. Šādos gadījumos talkā var nākt banku vai nebanku kredītdevēji, tomēr pirms jebkādu saistību uzņemšanās vienmēr rūpīgi jāizvērtē, vai aizdevums patiesi ir vitāli nepieciešams un, protams, jāizvērtē sava finansiāla situācija un iespējas to atmaksāt.

Kredītu nekad nevajadzētu ņemt mirkļa impulsu vadītam. Tam, kā jau jebkuram citam nopietnam finanšu lēmumam, jātiek plānotam un labi izsvērtam. Nevajadzētu vērsties pie kredītdevējiem gadījumos, kad līdzekļi nepieciešami izklaidei vai citiem sekundāriem mērķiem, ko vēlāk varētu nākties nožēlot. Tāpēc šajā ziņā nevajadzētu pieņemt pārsteidzīgus lēmumus un vispirms apsvērt visus “par” un “pret”.

Veselības problēmas

Ir situācijas, kuras iepriekš nav iespējams paredzēt, piemēram, veselības problēmas. Lai veiktu visas nepieciešamās veselības pārbaudes, apmeklētu nozares speciālistus vai atkoptos, rehabilitācijas periodā ir nepieciešams ne mazums līdzekļu, un gadās, ka ar ikmēneša ienākumiem vien nepietiek, lai tos pilnībā segtu.

Jāatceras, ka laba veselība vienmēr ir jāliek pirmajā vietā, un tā noteikti pieskaitāma pie prioritātēm.

Mājokļa iegāde

Mājokļa iegāde noteikti ir pieskaitāma pie svarīgākajiem ilgtermiņa mērķiem. Diemžēl patstāvīgi sakrāt līdzekļus tik lielam ieguldījumam parasti nav iespējams, tādēļ ir tikai saprotams, ka šajos jautājumos jāvēršas pēc finansiālas palīdzības banku vai nebanku aizdevēju uzņēmumos. Protams, arī šim lēmumam ir jābūt labi apsvērtam un izvēlētajam īpašumam jābūt atbilstošam tā cenai.

Izglītība un kvalifikācijas celšana

aizdevums izglītībai

Lai Jūs vienmēr būtu konkurētspējīgs darba tirgū, liela uzmanība jāvelta izglītībai un vēlāk arī – kvalifikācijas celšanai. Latvijas apstākļos izglītība nav lēts prieks un prasa ne mazums līdzekļu. Protams, ir nozares, kurās pieejamas bezmaksas budžeta vietas. Tomēr bieži vien to skaits ir ierobežots un, mācoties budžeta grupā, to būs ļoti grūti savienot ar karjeru. Arī šajā gadījumā ir saprotams, ka, lai nodrošinātu savu iztiku un apmaksātu mācību maksu, būs nepieciešams aizņemties naudu izglītībai.

Remontdarbi

Gadījumos, kad par izdevīgu cenu iegādāts īpašums vai esošajā mājoklī nepieciešama pārbūve vai remontdarbi, bez finansiālas palīdzības bieži vien neiztikt. Protams, ja, labi apsverot, bez remontdarbiem vēl kādu laiku var iztikt, nevajadzētu pieņemt pārsteidzīgus lēmumus un iepriekš vienmēr izsvērt prioritātes. Tomēr gadās arī situācijas, kad remontdarbi nav bijuši ieplānoti, tomēr kādu ārēju apstākļu dēļ tos veikt ir akūti nepieciešams, piemēram, nekvalitatīva jumta seguma dēļ applūduši griesti un mēbeles.

Mājokļa remontam pieejami aizdevumi. Protams, pirms aizņemšanās ir rūpīgi jāizvērtē sava maksātspēja.

Mājokļa labiekārtošana

mājas remonts

Uzsākot dzīvi jaunā mājoklī, to nepieciešams arī atbilstoši labiekārtot, piemēram, atjaunot santehniku, mēbeles vai virtuves iekārtu. Bieži vien finansiāli izdevīgāk ir iegādāties mēbeļu komplektus, nevis sagādāt katru mēbeli atsevišķi. Arī šajā gadījumā ir tikai saprātīgi apsvērt, vai ilgtermiņā izdevīgāks šajā situācijā nebūs, piemēram, kredīts mēbeļu iegādei.

Auto remonts vai iegāde

Ikdiena bez automašīnas nu jau vairs nav iedomājama. Tomēr visi autovadītāji un auto īpašnieki zina, ka atgadīties var jebkas un negaidīti izdevumi var pārsteigt nesagatavotus. Protams, sīkus remontdarbus iespējams segt arī izmantojot savus ikmēneša ienākumus vai iekrājumus, tomēr, ja remontdarbi atgadījušies apjomīgāki, neiztikt bez banku vai nebanku aizdevēju palīdzības.

Arī gadījumos, kad tiek plānota jauna vai lietota auto iegāde ģimenes vajadzībām, var apsvērt aizdevuma noformēšanu. Tomēr arī šajā gadījumā nevajadzētu pieņemt pārsteidzīgus lēmumus un uzreiz izlemt par labu jauna auto iegādei, ja arī lietots auto spēs pildīt šīs pašas funkcijas, turklāt būs arī finansiāli izdevīgāks.

Ja esat noformējis aizdevumu, iesakām padomāt arī par to, ko darīsiet pēc aizdevuma atmaksas.