Kāpēc pārzināt savu bilanci?

Izdzirdot vārdu “bilance’’, var rasties samulsums, jo tas visbiežāk saistās tieši ar uzņēmumiem un to grāmatvežiem, tomēr tā nebūt nav – ar bilanci mums ikkatram nākas sastapties saņemot naudu un to tērējot, tādejādi veidojot savu individuālo bilanci.

Mūsdienās reti kuram nav bankas konts un algas saņemšana uz tās. Tikpat bieži tiek izmantota bankas karte pirkumiem vai nemaz neparasta lieta šajā gadsimtā kā iepirkšanās interneta veikalos jeb online. Bieži vien izmantojot debetkarti pirkumiem nav redzama atlikuma bilance uzreiz, kas var novest pie tukša bankas konta un savilktu jostu līdz nākamajai algai. 

Pārzināt savu bilanci un finanšu plūsmu ir būtiski ne tikai īstermiņā – tas ir svarīgi arī jebkuram cilvēkam ilgtermiņā, ja ir paredzēts kļūt stabilam ar savām finansēm.

Sāciet ar izdevumu analīzi

Ja esat ieplānojis tuvākā gada vai citā laika periodā iegadāties lielāku lietu, aizbraukt ceļojumā, nomaksāt kādu savu kredītu, tad plānu realizēšanai patiesi vajadzētu pārzināt savu bilanci un būt tajā stabilam. 

Lai to izprastu ir daži soļi un liela pašdisciplīna.

 • Sāciet ar savu tēriņu analīzi! Sekojiet līdzi, kur visvairāk tērējat, kādi pirkumi, iespējams, ir lieki! 
 • Vai esošais kredīts var tikt atmaksāts agrāk, nekā grafikā paredzēts, ja atliksiet nedaudz vairāk no mēneša budžeta maksājumiem vai, ja ietaupīsiet, piemēram, ņemot no mājām savu kafiju, nevis pērkot kafejnīcās kafiju līdzņemšanai? 

Šķiet ka tie ir sīkumi, tomēr šie sīkumi mēdz sastādīt diezgan lielu naudas summu ilgermiņā. Uzstādiet arī mērķus – cik ilgā laikā kļūšu finansiāli stabils vai no kā atteikšos, lai savu bilanci uzlabotu.

Tēriņu atšķetināšanas padomi

tēriņi

Ja vēlaties saprast, kur tieši visvairāk iztērējat naudu, un uzsākt sava budžeta kontroli –  ir vairāki soļi, kā to panākt

Rīpīga izpēte

 • Izveidojiet Exel tabulu vienam vai vairākiem mēnešiem. Katru dienu pierakstiet savus pirkumus, kas sadalīti kategorijās, piemēram, pārtika, našķi, izklaide, apģērbs, transports, komunālie un mobilo sakaru rēķini, īre, izglītība, kredīts vai citi Jums esošie ikdienas vai mēnešu ietvaros esošie tēriņi. 
 • Pievērsiet lielāko uzmanību pārtikas un našķu kategorijai, atšifrējiet tos savā tabulā, lai mēneša beigās redziet, cik katra no tām lietām izmaksā un vai tās neatņem lielu budžeta daļu.
 • Pierakstiet “naudas zagļus’’, kas Jūsu finansēs varētu ļaut ietaupīt naudu, lai to varētu nolikt lielāku pirkumu iegādei- bieži vien ir lietas, kuras mums noteikti nevajag pirkt, bet mēdzam ieraduma pēc pirkt. Izrēķiniet, cik tas paņem no Jūsu budžeta.

Budžeta plāna sastādīšana

 • Izveidojiet nākamā mēneša budžeta plānu, ņemot vērā Jūsu tēriņus pēc kontroles mēneša. Iedaliet katrai kategorijai tēriņu robežu un attiecīgi tai sekojiet līdzi. 
 • Protams, pamatlietas atstājiet – ikmēneša īres summa, komunālie maksājumi, mēneškarte, kredīts, kredītlīnija un citi līzinga maksājumi, ja tādi ir. 
 • Savu budžetu nākamajam mēnesim nosakiet uz variējamo daļu, kas ir pārtika, izklaide, apģērbs un līdzvērtīgas lietas un tēriņi šai kategorijai. Šādā veidā Jūs ļoti labi varēsiet turēties pie iecerētā un saplānot savu mēnesi, kas, protams, radīs lielāku drošības sajūtu. Nebaidieties eksperimentēt un atteikties no ierastām lietām.

Atvēliet līdzekļus sevis lutināšanai

 • Ieplānojiet vienmēr izklaides vai tēriņu naudu našķiem, jo diemžēl, ja nav ieplānota tēriņu nauda kaut nedaudz šai kategorijai un dzelžaini turēsieties pie principa sev visu liegt – tad droši vien tas var beigties ar fiasko un pārtērēšanos.

Izvēlieties sec ērtāko plānošanas rīku

 • Ja Exel kā budžeta plānošas instruments nav Jums ērts, pameklējiet dažādas mobilo telefonu aplikācijas, kas palīdzēs uzreiz saskatīt ikdienas un mēneša kompējo finanšu plūsmu.

Izdariet secinājumus katra mēneša beigās

 • Mēneša beigās savelciet kopā ienākošo naudu ar iztērēto un fiksējiet Jūsu gala bilanci.
secinājumi

Secinājumi

Izejot cauri savam budžetam un fiksējot ikmēneša tēriņus, bieži vien ir pārsteiguma momenti – mēs tērējam daudz nevajadzīgos niekos, no kuriem varētu iztikt. 

Tēriņu fiksēšana Jums būs kā jaunu paradumu ieviešana un labu iemaņu gūšana, Jūs daudz labāk pārzināsiet savu personīgo maku un naudas plūsmu tajā, lai nākotnē kļūtu finansiāli daudz stabilāks.