Kas ir sabalansēts budžets?

Gudra finanšu plāna pamatprincipi

lēmums

Sabalansēts budžets ir finanšu plāns, kas paredz, ka izdevumiem jābūt vienādiem ar ienākumiem, nevis jārada iztrūkums. Tas var palīdzēt sekot līdzi naudas plūsmai, saglabāt finansiālo stabilitāti, sagatavoties neplānotām situācijām, sasniegt lielākus mērķus.

Kā sastādīt budžetu?

Sabalansēts budžets sastāv no vairākām daļām:

Ienākumiem 

Naudas summas, ar ko ik mēnesi var rēķināties. Dažām cilvēku grupām, piemēram, pašnodarbinātām personām ienākumi ik mēnesi var atšķirties. Tādā gadījumā, sastādot budžetu, par pamatu var ņemt vidējos ienākumus.

Fiksētajiem ikmēneša izdevumiem 

Tie ir tēriņi, ar ko jārēķinās ik mēnesi, piemēram, mājokļa īre, kredītmaksājumi, internets un citi maksājumi, kuru apmērs ik mēnesi ir vienāds.

Manīgajiem izdevumiem 

Budžetā jāietver arī mainīgie izdevumi, piemēram, pārtikas preču iegāde, izklaide, apģērba un citu nepieciešamo lietu iegāde.

Neregulārajiem tēriņiem 

Jārēķinās arī ar neregulāriem izdevumiem, piemēram, dzimšanas dienas ballītēm, dāvanām, ceļojumiem, sadzīves tehnikas iegādi, automašīnas remontu.

Ietaupījumiem konkrētu mērķu sasniegšanai 

Veidojot budžeta plānu, tajā jāiekļauj arī līdzekļi, kas paredzēti kādu svarīgu mērķu sasniegšanai, piemēram, labākām vecumdienām vai bērnu izglītībai.

Sastādot budžetu, jāņem vērā katra no šīm daļām, kā arī jāpielāgo savai situācijai. Lai izveidotu savu pirmo budžetu, izmantojiet saprātīgus aprēķinus. Pierakstiet, kādi ir gaidāmie ienākumi, ar kādiem izdevumiem jārēķinās tuvākajā laikā un arī nākotnē, kādi ir izvirzītie mērķi, un cik naudas nepieciešams to sasniegšanai.

Aizdevuma priekšrocības

Runājot par lielāku ieceru īstenošanu – noderīgs var būt arī patēriņa kredīts privātpersonām. Sevišķi tādās situācijās, kad nepieciešamā naudas summa ir salīdzinoši liela, tās sakrāšanai vajadzīgs ilgāks laika posms, taču plāna realizēšanu atlikt nav iespējams. Tas ir veids, kā saņemt sev nepieciešamo naudas summu uzreiz, taču atmaksāt to vēlāk – sev vēlamajā laikā.

Izvēloties aizdevumu, jāņem vērā, ka kredītdevēju piedāvājumi ir dažādi – atšķiras gan pieejamās naudas summas, gan atmaksas termiņi un procentu likmes. Piemēram, Creamcredit.lv sniedz iespēju aizņemties līdz pat 10000 eiro, atmaksu veicot laika posmā no 6 līdz 36 mēnešiem.

Aizdevums var būt noderīgs risinājums, taču vienlaikus tas ir arī atbildīgs lēmums. Pirms jebkura kredīta noformēšanas ir jāiepazīstas ar līguma nosacījumiem un jāizvērtē sava maksātspēja. Sastādot budžeta plānu, noformētā aizdevuma atmaksu jāizvirza kā vienu no izdevumu prioritātēm.

Pašreizējās situācijas izvērtēšana

situācijas novērtēšana

Ja līdz šim izdevumu uzskaite nav veikta, tad var būt grūti saprast, kādam vajadzētu būt līdzekļu sadalījumam budžetā. Tādēļ, pirms ķerties pie budžeta plāna izveides, jāizvērtē reālā situācija, kā arī līdzšinējie naudas tērēšanas paradumi. To visvienkāršāk izdarīt, ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi vai divus, pierakstot visus savus izdevumus.

Pēc tam visus tēriņus var sagrupēt iepriekš minētajās kategorijās (regulārie, mainīgie, neregulārie tēriņi) un izvērtēt, vai līdzekļu sadalījums ir optimāls. Iespējams, nepieciešams veikt kādas korekcijas.

Budžeta plāna izpilde

Lai budžeta plāns būtu efektīvs un nestu cerēto rezultātu, tas ne vien pareizi jāsastāda, bet arī jāseko līdzi tā izpildei. Tas ietver izdevumu uzskaiti un čeku saglabāšanu.

Sabalansēts budžets paredz to, ka naudas līdzekļi pietiek visu svarīgo izdevumu segšanai un neveidojas iztrūkums. Ja budžeta plānu sastādiet pirmo reizi, iespējams, tas uzreiz nebūs pietiekami sabalansēts – īpaši tādēļ, ka prakse no teorijas mēdz būtiski atšķirties. Atcerieties, ka budžeta plānam jākalpo Jūsu ērtībām, tādēļ, ja tas kāda iemesla dēļ nedarbojas, kā cerēts, nebaidieties no pielāgot atbilstoši savām vajadzībām.