Ko noteikti vajadzētu ņemt vērā, īrējot dzīvokli?

Situācijā, kad nevarat atļauties nopirkt dzīvokli, labākais risinājums ir to īrēt. Lai gan iekārtošanās process jaunā mājvietā var būt ļoti aizraujošs, piemērota dzīvokļa atrašana īrei varētu sagādāt ne mazums problēmu.

Pirms lēmuma pieņemšanas vajadzētu domāt kritiski, ņemot vērā dažas lietas.

dzīvokļa īre

Dzīvokļa saimnieks un izīrētājs

Ir ļoti svarīgi zināt pamatinformāciju par dzīvokļa saimnieku un izīrētāju. Iespējams, ka tā nemaz nav viena un tā pati persona. Varbūt dzīvokli Jums vēlas izīrēt nekustamo īpašumu aģentūra vai tieši pretēji – krāpnieks. Esiet uzmanīgi!

Kopējās izmaksas

Īres maksa nav vienīgais finansiālais ieguldījums īres dzīvoklī – pastāv arī dažādas fiksētās mēneša izmaksas, piemēram, elektrība, gāze, internets, ūdens, atkritumi, u.c., tādēļ rūpīgi apdomājiet, vai varat to atļauties!

Atcerieties, ka Jums nepieciešama arī nauda transportam, pārtikai, apģērbam un citām primārajām vajadzībām. Daudzi par to aizmirst, tādējādi nonākot neapskaužamā situācijā, no kuras vienīgā izeja ir naudas aizdevums.

Līguma pārbaude

līgums

Rūpīgi pārbaudiet visus līguma nosacījumus

Līgums ir nopietna īrnieka un izīrētāja vienošanās, tādēļ pārliecinieties, ka Jūs apmierina visi tā nosacījumi. Noteikti neparakstiet līgumu, kas atjaunojas automātiski, jo Jūs nekad nezināt, kas var notikt. Līdz ko tiek atjaunots līgums, Jums jebkurā gadījumā jāmaksā par īri – arī tad, ja nedzīvojat konkrētajā dzīvoklī.

Noteikti pārskatiet tos līguma nosacījumus, kas attiecas uz īpašnieka piekļuvi dzīvoklim. Īrniekam ir savas tiesības, taču spontāni dzīvokļa apmeklējumi pieļaujami vien ārkārtas gadījumos.

Izpētiet dzīvokļa aprīkojumu

Rūpīgi izlasiet arī tos punktus, kas attiecas uz dzīvokļa aprīkojumu – tehniku, mēbelēm, utt. Iespējams, ir lietas, kas Jums nav vajadzīgas vai kuru trūkst. 

Lai, piemēram, sadzīves tehnikas iegādei nenāktos izmantot tādu iespēju kā patēriņa kredīts, varat uzmanīgi vienoties ar izīrētāju par mazāku īres maksu. Ņemiet vērā, ka sarunās par līgumu nevajadzētu izteikt ultimātus, jo galvenā persona, kas nosaka visu, šajā gadījumā ir īpašnieks.

Atrašanās vieta

Tas, kur cilvēks dzīvo, ir gandrīz tikpat svarīgi kā dzīvokļa iekārtojums. Ideālā gadījumā centieties atrast īrei tādu dzīvokli, kas ir tuvu Jūsu primārajām nepieciešamībām – veikaliem un pakalpojumiem, ko bieži izmantojat.

Tāpat apskatiet arī sabiedriskā transporta plūsmu un pieturvietu tuvumu, ņemiet vērā attālumu starp potenciālo mājvietu un darbu vai skolu. Gari braucieni nogurdina un var pamatīgi sabojāt dienu.

Nepieciešamības un vēlmes

rajons

Pirms pieņemat gala lēmumu un parakstāt līgumu, rūpīgi apskatiet dzīvokļa aprīkojumu un uzklausiet īpašnieka noteikumus. Tikai pēc tam varat savā starpā diskutēt par Jūsu nepieciešamībām un vēlmēm.

Remonta iespējas

Ņemiet vērā dzīvoklī pieejamo vai trūkstošo tehniku un mēbeles – daži īrnieki ir ļoti pretimnākoši un ļauj īrniekiem rīkoties ar dzīvokli pēc saviem ieskatiem, remontēt to, savstarpēji vienojoties par īres maksas samazināšanu.

Ja Jums ir mājdzīvnieki, noteikti vienojieties ar īpašniekiem par to uzturēšanos īres dzīvoklī. Iespējams, ka īpašniekam nepatīk dzīvnieki vai ir alerģija no tiem, tādēļ Jums nāksies meklēt citu mājokli!

Kaimiņi un apkārtne

Kad noskaidroti un izrunāti tādi praktiski jautājumi kā komunālo pakalpojumu izmaksas, veiktie remontdarbi, mājdzīvnieki, u.c., ir laiks uzzināt vairāk par potenciālajiem kaimiņiem! Ja dzīvoklim ir plānas sienas, rēķinieties ar to, ka dzirdēsiet teju katru kaimiņa darbību. 

Ja kaimiņos ir ģimenes ar maziem bērniem, rēķinieties, ka nāksies uzklausīt gan prieka, gan niķu brīžus. Turpretī, ja kaimiņos dzīvo jaunieši, piektdienas vakaros Jums var nākties klausīties mūziku skaļāk nekā ierasts.

Lai nerastos nepatīkami pārsteigumi, centieties jau laicīgi uzzināt vairāk par potenciālajiem kaimiņiem.