Kurp doties brīvdienās? 20 skaistākās vietas Latvijā

Vasara ir atvaļinājumu laiks, kad liela daļa cilvēku lūkojas virzienā aiz mūsu valsts robežām, lai izvēlētos vietu, kur doties izbaudīt atpūtu. Šogad aicinām Jūs iemīlēt mūsu pašu zemi no jauna, apciemojot skaistākās vietas Latvijā.

Turpinājumā esam apkopojuši 20 no tām – piecas katrā no četriem novadiem. Lielisks avots iedvesmai, kurp doties brīvdienās – dabas takas, pilis, ezeri, dzirnavas un daudzas citas vietas, kuras vērts apmeklēt.

Vidzeme

brīvdienas Vidzemē

Līču – Laņģu klintis

Atrodas netālu no Cēsīm, Liepas pagastā. Lieliska vieta, kur doties garākā pastaigā un vienlaikus izbaudīt skaistu skatu, ko sniedz gan līdz pat 30 metrus augstās klintis, daudzie avoti klinšu piekājē, gan arī pievilcīgās Gaujas ainavas. Pastaigām pieejama aptuveni septiņus kilometrus gara taka.

Ainavu krauja

Šis aizsargājamais ģeoloģiskais piemineklis atrodas Amatas novada Drabešu pagastā. Šeit atrodas augstākais klinšu atsegums mūsu valstī (46 m). Vairāk nekā puskilometru garajā kraujā var aplūkot divus smilšakmens un dolomīta atsegumus. No kraujas augšas var baudīt brīnišķīgu skatu uz Amatas ieleju.

Sajūtu parks

To atradīsiet Valmierā, Gaujas Stāvajos krastos. Baskāju takā varēsiet pārbaudīt veiklību un “pakutināt” pēdas, staigājot pa dažādām virsmām, savukārt drošā Taka kokos ļaus izbaudīt ekstrēmāku izklaidi, tai skaitā četrus trošu nobraucienus pāri Gaujai. Teritorijā pieejams arī Tīklu kubs kāpelēšanai un atpūtai un Daliņu pludmale.

Alūksnes pilssala

Uz šīs lielākās salas Alūksnes ezerā tālajā 1342. gadā uzcēla Livonijas ordeņa pili. Šobrīd uz pilssalas atrodams ne tikai stadions, brīvdabas estrāde un multifunkcionāla servisa ēka, bet arī peldvieta, rotaļu laukums un kafejnīca. Pieejamas dažādas izklaides uz ūdens – ar plostu, kuģīti, SUP, laivām, katamarāniem, ātrumlaivu vai pūsli.

Stāmerienas pils

Šī 19. gadsimtā celtā pils atrodas Gulbenes novada Stāmerienas pagastā. Pils saimnieki līdz pagājušā gadsimta 30. gadiem bijuši baroni fon Volfi. Pils veidota neorenesanses stilā, un 2019. gadā tā tika restaurēta. Pilī notiek ne tikai ekskursijas, bet arī laulību ceremonijas. 

Kurzeme

atpūta Kurzemē

Īvandes ūdenskritumi

Kuldīgas novada Rendes pagastā pavisam netālu viens no otra atrodas divi ūdenskritumi – Īvandes un Valdātu rumba, kā arī stāvi krasti ar dolomīta atsegumiem. Īvandes rumba ir lielākā no abām – divus metrus augsta un deviņus metrus plata. Skaista vieta pastaigām un fotosesijām jebkurā gadalaikā.

Lapmežciema vecais mols

Engures novadā 2005. gadā izveidotās Kupskalnu dabas takas maršruts ved garām Siliņupei un kāpām, nonākot līdz pašam jūras krastam, kurā atrodas arī Lapmežciema vecais mols. Tajā redzams iespaidīgs akmeņu krāvums un senie koka pāļi. Ainaviska vieta, kas īpaši pievilcīgi izskatās saullēktā. 

Lielais Ķemeru tīrelis

Viens no apjomīgākajiem sūnu purviem Latvijā piesaista ar savu īpašo pievilcību, unikālajiem augiem un putniem, kurus var vērot, dodoties pastaigā pa laipu, kas aizved vairāk nekā trīs kilometru garumā pa purva teritoriju. Takā uzbūvēts arī skatu tornis, no kura paveras brīnišķīgs skats.

Mazirbes laivu kapsēta

Šo spocīgo laivu kapsētu Latvijā var atrast Dundagas novadā. Tā izveidojusies 20. gadsimta 60. gados piekrastes zvejniecības ierobežošanas dēļ, kā rezultātā laivas atstātas kāpās un pamazām kļuvušas par dabas sastāvdaļu. Netradicionālajā apskates vietā šobrīd redzami gandrīz desmit laivu vraki.

Valpenes piramīda

Vēl viena neparasta vieta, kuru apskatīt, ja dodaties uz Dundagas novadu. Valpenes piramīdu pēc dzejnieka Imanta Ziedoņa idejas izveidoja 1990. gadā, un šis piemineklis ir veltīts Krišjānim Baronam un viņa ieguldījumam tautasdziesmu vākšanā. Piramīdu veido sešus metrus augsts laukakmeņu krāvums.

Latgale

Latgale

Čertoka ezers jeb Velnezers

Netālu no Aglonas esošais Velnezers dažviet esot pat 17 metrus dziļš, lai gan par īsto dziļumu skaidrības neesot. Ezers izskatās zilganzaļš, tajā ir maz zivju un augu. Mīti teic, ka ezerā nedrīkstot peldēties, pieskarties ūdenim vai ilgi atrasties tuvumā, jo tas izstarojot negatīvu enerģiju.

Kristus Karaļa kalns

Arī šī interesantā apskates vieta atrodas Aglonas tuvumā. Kalns veidots kā koka skulptūru parks un dārzs, kurā sastopamas vairāk nekā 400 dažādas Bībeles sižetu iedvesmotas skulptūras, daudz augu un augļu koku. Teritorija kopumā aizņem vairāk nekā 20 hektāru.

Ludzas viduslaiku pilsdrupas

Gotikas stila pils Ludzas centrā tika uzcelta tālajā 14. gadsimtā. Tagad tās pilsdrupas vēsta par bagātīgo vēsturi un notikumiem, kas norisinājušies tās apkārtnē daudzo gadu garumā. No pils teritorijas paveras skats uz skaisto pilsētu. Pilsdrupās katru gadu notiek arī Lielais Latgaļu tirgus

Andrupenes lauku sēta

Šī vieta Dagdas novadā ļauj nonākt pagātnē un izbaudīt pavisam citu atmosfēru. Senā 20. gadsimta Latgales lauku sēta ļauj apmeklēt ne tikai simts gadus vecu lauku māju, bet arī apskatīt melno pirtiņu, smēdi, dažādus senos rīkus un sadzīves piederumus. Te iespējams arī svinēt kāzas īstā latgaļu garā. 

Teirumnīku purva taka

Aptuveni divus kilometrus garā laipu taka atrodas Rēzeknes novada Nagļu pagastā. Pastaigājoties pa dabas taku, redzēsiet apkārt esošos unikālos purva augus, kā arī skaistu ainavu, ko veido purva un ezeru apvienojums. Takā izveidotas arī atpūtas vietas un skatu laukumi, kā arī peldvietas.

Zemgale

apskates vietas Zemgalē

Rundāles pils

18. gadsimtā celtā baroka stila pils ir viena no skaistākajām Latvijā, tādēļ to vērts apskatīt vismaz vienu reizi dzīvē. Tā bijusi Kurzemes hercoga Ernsta Johana Bīrona vasaras rezidence. Uzmanības vērta ir ne tikai pils iekšiene ar tās brīnišķīgo interjeru, mākslas darbiem un mēbelēm, bet arī rožu dārzs ar strūklaku, kas vasarā izskatās īpaši krāšņi.

Pokaiņu mežs

Dobeles novada Naudītes pagastā atrodas mežs, kas izpelnījies reputāciju kā spokaina vieta. Dabas takas Pokaiņu mežā izveidotas 15 km garumā. Dodoties pastaigās, noteikti ievērosiet gan stāvos paugurus un dziļās ielejas, gan arī savdabīgos akmeņu krāvumus. Tiek uzskatīts, ka šī bijusi sena svētvieta, un tai ir īpaša enerģētika.

Skrīveru dendroloģiskais parks

Ja vēlaties aplūkot kokus, kādi citur nav atrodami, vērts doties uz šo parku, kur aug vairāk nekā 300 dažādi svešzemju koki un krūmi, no kuriem 30 ir reti sastopami. Dendroloģiskais parks izveidots 19. gadsimta beigās, un tas aizņem teju 400 ha platību.

Ribbes dzirnavas

Netālu no Bauskas esošās Ribbes dzirnavas, kas ir daļa no atpūtas kompleksa “Rožmalas”, būvētas 19. gadsimtā, holandiešu stilā. Dzirnavās iespējams piedalīties aizraujošās ekskursijās. Dzirnavu telpās šobrīd atrodas arī beķereja un telpas svinībām, kas tiek izmantotas kā daļa no atpūtas kompleksa.

Pētera Upīša ceriņu dārzs

Skaisto ceriņu ziedēšanas laiku pa īstam vislabāk var izbaudīt Dobelē esošajā selekcionāra Pētera Upīša ceriņu dārzā, kas ir viens no lielākajiem visā pasaulē. Četru hektāru platībā sastopami vairāk nekā 200 dažādi ceriņu veidi. Pavasarī šeit norisinās gan koncerti, gan kāzu un citas svinības.

Ceram, ka šīs 20 idejas noderēs Jums iedvesmai, lai izlemtu, kurp doties brīvdienās. Ja pietrūkst līdzekļu, piemēram, steidzamam auto remontam, lai dotos vasaras piedzīvojumā, ienāc šeit!

Lai jauka atpūta!