Vai ir pamats cerēt uz mājokļu cenu kritumu?

Pēdējā ekonomiskā krīze pirms 10 gadiem ietekmēja dažādas jomas, tajā skaitā nekustamo īpašumu tirgu, kurā mājokļu cenas ievērojami kritās. Vērojot pandēmijas ietekmi uz sabiedrību, daļa ekspertu prognozēja, ka, iespējams, arī šoreiz rezultāts varētu būt līdzīgs. Taču, kā ir patiesībā? Vai tiem, kas šobrīd apsver īpašuma iegādi, būtu vērts izmantot iespēju vai tomēr nogaidīt, cerot uz iespējamu cenu kritumu? To mēģināsim noskaidrot turpinājumā.

2020. gadā – mainīgs nekustamo īpašumu tirgus noskaņojums

Nokļūstot pandēmijas virpulī, 2020. gada pavasarī strauji mainījās ekonomiskie rādītāji valstī un līdzi tiem arī nekustamā īpašuma tirgus. Pirmā tendence, kas tika novērota, bija ievērojama darījumu skaita samazināšanās. Tā ir pašsaprotama, jo lielākā daļa sabiedrības Covid-19 sākumpunktā bija īpaši piesardzīgi attiecībā uz jebkādiem ieguldījumiem, tajā skaitā, ja tika apsvērta īpašuma iegāde, kas ir nozīmīgs un atbildīgs lēmums.

Cilvēki ieņēma “nogaidošo pozīciju” ne tikai neskaidrās situācijas dēļ, bet arī tāpēc, ka dažādu formalitāšu kārtošana bija apgrūtināta (piemēram, Zemesgrāmatu nodaļu pieejamība, kā arī bankas un notāri).

Salīdzinot ar 2019. gada pavasari, 2020. gada pirmajā pusē darījumu skaits nekustamo īpašumu tirgū saruka par vidēji trešo daļu. Cilvēki daudz piesardzīgāk izturējās pret lēmumu pieņemšanu.

Lai arī tirgus kopumā nebija apstājies, mainījās patērētāju uzvedība, attieksme un līdz ar to arī pieprasījums pēc mājokļu kredītiem. Pat tad, ja iepriekš bija apsvērta iespēja pirkt īpašumu, daudzi šo ideju atlika uz vēlāku laiku, jo vēlējās saprast, kas notiks tālāk.

Lielākās izmaiņas – īstermiņa īres īpašumos

Skatoties uz to, kā pandēmija ietekmējusi mājokļu tirgu kopumā, nevar nepieminēt tās jomas, kuras cietušas visvairāk, proti, īstermiņa īres tirgu. Ņemot vērā, ka vīrusa dēļ tūrisma nozare tika apstādināta, sekas izjuta arī tie, kas piedāvā dzīvokļus īstermiņa īrei, ko bija iecienījuši daudzi tūristi. Ievērojamas izmaiņas notikušas tieši šāda tipa mājokļu īres cenās Rīgas centrā un Vecrīgā.

Tāpat arī kopējās tendences īres tirgū 2020. gadā parādīja to, ka cilvēki aktīvāk meklē lētākus risinājumus un labprāt pārceļas, ietaupīto naudu novirzot tādiem mērķiem kā dzīvokļa labiekārtošana vai uzkrājumu veidošana.

finansējums mājokļa iegādei

Finansējuma pieejamība mājokļu iegādei

To, vai mājokļu tirgus ir “veselīgs” un pareizi funkcionējošs, lielā mērā nosaka aizdevumu pieejamība personām, kuras vēlas pirkt īpašumu Latvijā. Ņemot vērā koronavīrusa ietekmi, tuvāko gadu laikā pasaulē, iespējams, būs jūtamas ekonomiskās depresijas izpausmes, kas var izpausties arī kā zemākas procentu likmes tādiem aizdevumiem kā mājokļa kredīts.

Patērētāji, kas apsver domu par dzīvokļa iegādi, īpaši ņem vērā to, vai šobrīd izdevīgāk ir īrēt vai pirkt. Par spīti tam, ka mājokļu pieejamība joprojām ir augsta, bankas sākušas rūpīgāk izvērtēt hipotekāro kredītu piešķiršanu, “atsijājot” visai iespaidīgu daļu, no kuras tikai aptuveni trešdaļai tiek sniegta iespēja saņemt aizdevumu.

 Tāpat tie cilvēki, kam mājokļa kredīts šobrīd nav tik steidzami nepieciešams, mēdz gaidīt, cerot, ka nekustamā īpašuma cenas kritīsies, taču, vai tas tiešām ir gaidāms?

Vai varam cerēt uz mājokļu cenu kritumu?

Kā apliecina dažādu nekustamo īpašumu kompāniju apkopotā informācija par 2020. gadu, pretēji tam, kā tika prognozēts gada sākumā, mājokļu cenas patiesībā ir paaugstinājušās. Izteikts cenu pieaugums novērojams tieši jaunceltņu piedāvājumā. Lai arī dzīvokļi padomju laika blokmājās 2020. gada pirmajā pusē kļuva nedaudz lētāki, gada nogalē to cena atkal pieauga.

  Kopumā mājokļu cenu līmenis 2020. gada beigās ir bijis līdzvērtīgs 2019. gadā fiksētajam. Tāpat, prognozējot, kā cenas varētu mainīties 2021. gadā, nekustamo īpašumu uzņēmumi norāda, ka krasām pārmaiņām nevajadzētu būt, tajā skaitā, tie, kas gaida uz būtisku mājokļu cenu kritumu, visticamāk, piedzīvos vilšanos. Balstoties uz tendencēm Eiropas Savienības valstīs, līkne varētu stabili kāpt uz augšu.

 Ņemot vērā 2021. gada sākumā pieejamo informāciju par nekustamo īpašumu tirgu, var secināt, ka cenu līmenis ir salīdzinoši stabils, un nav nozīmīga pamata cerēt uz tā pazemināšanos. Tādēļ, ja šobrīd domājat par to, vai vērts pirkt mājokli, vai arī to labiekārtot, iespējams, šis ir īstais mirklis, lai to darītu.