Personīgā budžeta plāna izveide 2021. gadam

Jauns gads parasti nāk ar jaunām cerībām par to, ka nākamais gads būs labāks par iepriekšējo. Bieži vien šīs cerības saistās arī ar savas finansiālās situācijas uzlabošanu.

Kā sastādīt personīgo budžeta plānu?

Lai šajā gadā būtu iespējams uzlabot savu finansiālo situāciju, kā arī, lai saprastu savu finanšu plūsmu, nepieciešams izveidot personīgā budžeta plānu. 

Esam sagatavojuši dažus padomus, kā veiksmīgāk izveidot budžeta plānu 2021.gadam.

Apzinieties, kādam mērķim veidosiet personīgā budžeta plānu

Parasti personīgais budžets tiek veidots ar kādu konkrētu mērķi. Katram tas var atšķirties, tāpēc ir svarīgi saprast, ko vēlaties nākamajā gadā finansiāli panākt. Vai vēlaties samazināt kādus tēriņus vai iekrāt kādam lielākam pirkumam, vai arī saprast, kur paliek sūri grūti nopelnītā nauda? Ja budžeta plānošanai būs skaidri noteikts mērķis, būs vieglāk to izpildīt un pieturēties pie plāna izpildes.

Sagatavojiet vietu budžeta plāna pierakstīšanai

Budžeta plāna izveidei jāsagatavojas jau laicīgi un nopietni. Vispirms jau noteikti jāsagāda piemērota vieta budžeta plāna pierakstīšanai, kur ierakstīt gan visus izdevumus, gan ienākumus. Tas ļaus viegli un pārskatāmi pārskatīt Jūsu finanšu plūsmu un saprast, kur paliek Jūsu nauda, no kādiem izdevumiem varētu atteikties, redzēsiet, vai veidojas uzkrājums. 

Pierakstus var veikt gan atsevišķi iekārtotā kladē vai burtnīcā, vai datorā, piemēram, Excel programmā. Ir iespējams arī lejupielādēt speciālas programmas, kas paredzētas tieši budžeta plāna izveidei.

Veiciet cītīgu ienākumu un izdevumu uzskaiti

Lai izveidotu precīzu budžeta plānu, cītīgi jāuzskaita visi izdevumi un ienākumi. Budžeta izdevumu sadaļā jāiekļauj gan obligātie maksājumi, piemēram, transporta izmaksas, rēķini, komunālie maksājumi, atmaksājamie naudas aizdevumi, gan arī ikdienas maksājumi par pārtiku, apģērbu un izklaidēm. 

Jāuzskaita arī katra nopirktā kafija līdzņemšanai, tāpēc jākrāj katrs čeks, kas saņemts veikalā. Tas ir veids, kā visātrāk saprast, no kādiem izdevumiem var atteikties nākotnē, tādējādi ietaupot naudu. Reizēm cilvēki pat nepamana, cik daudz naudas iztērē ikdienā.

Budžeta plānā nosakiet dienas tēriņu limitu

Budžeta plāns arī palīdzēs nepārtērēt savus finansiālos līdzekļus, tāpēc ļoti vērtīgi ir plānā iekļaut dienas tēriņu limitu. Tas Jūs disciplinēs un palīdzēs izvairīties no situācijas, kad nauda jau iztērēta, bet līdz algai kāds brīdis vēl jāpagaida. Ir reizes, kad cilvēki šādās situācijās izmanto tādas iespējas kā patēriņa kredīts internetā. Veiksmīgi izveidots budžeta plāns var palīdzēt Jums no šādām situācijām izvairīties.

tēriņu limits

Budžeta plānā iekļaujiet arī uzkrājumus

Budžeta plānā noteikti jāiekļauj arī uzkrājumi, ja tādi ir. Daļu no uzkrājumiem var novirzīt izdevumiem neparedzētiem gadījumiem, piemēram, ja gadās saslimt, vai salūzt automašīna, un atlikušo daļu atstāt pie uzkrājumiem, kas palīdzēs iegādāties kādu lielāku pirkumu vai aizbraukt tālākā ceļojumā. 

Galvenais ir atcerēties, ka uzkrājumi nav paredzēti ikdienas tēriņiem. Uzkrājumus var veidot ne tikai viena gada ietvaros, bet turpināt uzkrājumu veidošanu vairāku gadu garumā, tā palielinot savu finansiālo labklājību un pat, iespējams, nodrošinot vecumdienas.

Regulāri pārbaudiet, kā veicas ar personīgā budžeta plāna izpildi

Kad veiksmīgi esat ticis galā ar budžeta plāna izveidi, regulāri pārbaudiet, kā veicas ar plāna izpildi. 

Vai ievērojat dienas noteiktos tēriņu limitus? Vai ir izdevies atrast, kā samazināt jau esošos izdevumus? Vai veidojas uzkrājumi? 

Budžeta plānu var pārbaudīt arī biežāk nekā reizi mēnesī, jo tas palīdzēs nenovirzīties no noteiktā kursa un izpildīt iecerētos mērķus. Piemēram, budžeta plāna izpildi varat pārbaudīt reizi nedēļā.