Personīgās finanses – vai tiešām tabu tēma?

Daudziem cilvēkiem ir grūti runāt par personīgajām finansēm ne tikai ar saviem kolēģiem un draugiem, bet pat dzīvesbiedriem. Diskusija par naudas jautājumu nozīmi mūsu dzīvē ir bijusi aktuāla vienmēr. Turklāt, mēs ik dienas runājam par politiku, attiecībām un daudzām citām tēmām, bet naudas jautājumi mēdz radīt diskomfortu, kā rezultātā izvairāmies par tiem diskutēt.

Lai arī kāds būtu iemesls šādai uzvedībai, nerunājot par finansēm un citu cilvēku pieredzi to pārvaldībā, mēs sev liedzam iespēju izglītoties un uzzināt vairāk par to, kā veiksmīgāk kontrolēt naudu. Diskusijas ir domātas nevis tam, lai apmierinātu savu ziņkāri, bet gan, lai uzzinātu, kā uzlabot savu finansiālo situāciju un palīdzētu to izdarīt citiem.

Kādēļ personīgās finanses joprojām mēdz tikt uzskatītas par tabu tēmu?

Daudziem cilvēkiem nav viegli runāt par saviem ienākumiem. Iespējams, arī Jūs esat viens no tiem, kas nelabprāt piedalās diskusijās par naudu.

Tam var būt dažādi iemesli, piemēram:

Skaudība

Lai arī par to nerunā bieži, cilvēki, kas izvēlas neizpaust savus ienākumus, pamato to ar vēlmi pasargāt sevi no citu skaudības. Tā kā nav iespējams noteikt, kā dažādi cilvēki uztver situāciju, kad citi pelna vairāk vai mazāk par viņiem, kā vieglākais ceļš tiek minēta savu ienākumu neatklāšana.

Salīdzināšana

Šis aspekts cieši saistās ar iepriekš minēto, jo skaudība nereti rodas tieši salīdzināšanas rezultātā. Svarīgi saprast, kādēļ vispār cilvēki vēlas uzzināt, cik daudz naudas pelna viņu draugi, kolēģi un tuvinieki? Lielākoties iemesls tam ir iespēja salīdzināt savus ienākumus, kā rezultātā viņu pašapziņa un oma uzlabojas vai, tieši pretēji, pasliktinās.

Kā Jums rīkoties?

pārmaiņas

Eksperti iesaka mēģināt atpazīt cilvēkus, cenšoties saskatīt viņos īpašības, kas atbilst finansiāli pozitīvam vai finansiāli negatīvam tipam.

Finansiāli pozitīvie cilvēki

Finansiāli pozitīvie cilvēki būs tie, ar kuriem Jūs varēsiet brīvi runāt par naudu, personīgajām finansēm, iespējām, kā paaugstināt savus ienākumus un kā sadarboties, lai Jūs abi iegūtu no konkrētās situācijas.

Finansiāli negatīvie cilvēki

Savukārt finansiāli negatīvie cilvēki ir tie, kas pēc iespējas ātrāk cenšas noskaidrot, cik daudz Jūs pelnāt, lai varētu summu salīdzināt ar saviem ienākumiem. Ja pirmais jautājums, kas tiek uzdots, ir “ar ko Jūs nodarbojaties?”, tas nozīmē, ka, visticamāk, viņi vēlas izdibināt, kāds ir Jūsu amats un cik tajā nopelnāt. Viņiem interesē ienākumu avots un precīza summa, kuru katru mēnesi saņemat, kā arī, vai Jums ir kādas saistības, piemēram, patēriņa kredīts privātpersonām, kredītlīnija. Kad šī informācija noskaidrota, nereti Jūs šim cilvēkam kļūstat par neinteresantu sarunu biedru.

Centieties izvairīties no finansiāli negatīvi noskaņotiem cilvēkiem. Ja viņi Jums sāk uzdot jautājumus, kas liek justies neērti, tā parasti ir pirmā brīdinājuma zīme.

Secinājums

Kā redzams, nav iespējams viennozīmīgi pateikt, vai personīgās finanses ir tabu tēma, jo vienmēr būs tādi, kas par šo tēmu spēs runāt bez problēmām, taču būs arī tādas personas, kas no naudas jautājumiem izvairīsies. Tas nozīmē, ka īpaši svarīga loma tajā, vai vēlamies runāt par finansēm, ir arī cilvēkiem, ar kuriem konkrētajā brīdī komunicējam.