Pirmā pastaiga ar zīdaini ziemā: Ko vajadzētu zināt?

Dažkārt sabiedrībā dzirdam stereotipus par to, kā pareizi jāveic jaundzimušo aprūpe, tai skaitā, kad un cik bieži jādodas pastaigās ārā. Svarīgi zināt, ka atrašanās svaigā gaisā ir noderīga un nepieciešama gan vecākiem, gan mazulim, neatkarīgi no tā, kad bērniņš ir dzimis. 

Šajā rakstā noskaidrosim svarīgāko, kas jāzina, lai zīdaiņa pirmā pastaiga ziemā būtu droša un patīkama.

Pirmās pastaigas ilgums ziemā

Ņemot vērā to, ka pie mums ziemas sezonā termometra stabiņš mēdz noslīdēt krietni zem nulles, vispirms nepieciešams pārbaudīt to, kāda ir gaisa temperatūra. Gadījumā, kad ārā gaiss ir aukstāks par -15 grādiem, pašiem mazākajiem bērniņiem līdz gada vecumam, it īpaši, jaundzimušajiem, tomēr vajadzētu atturēties no pastaigām. Ja mazulis vēl nav trīs mēnešus vecs, viņu ārā nevajadzētu vest, ja ir aukstāks par -5 līdz -10 grādiem. 

Papildus temperatūrai, vērā jāņem arī tas, vai ārā ir vējš, jo tā ietekmē aukstums jūtams krietni spēcīgāk. Stiprā vējā gan pašiem vecākiem, gan bērnam daudz ātrāk kļūs vēsi. Un, protams, nevajadzētu būt arī nokrišņiem – lietum vai slapjam sniegam, jo augsts mitruma līmenis gaisā arī ātrāk rada diskomfortu mazulim.

Savukārt, ja gaisa temperatūra ir pieļaujamās normas robežās un laiks ir labs, droši var doties pastaigā. Vedot mazulīti ārā pirmo reizi, nevajadzētu uzkavēties ilgāk par piecām līdz desmit minūtēm. Šo laiku var pakāpeniski pagarināt, kā arī īsākas pastaigas var veikt vairākas reizes dienā. Aukstā laikā noteikti vajadzētu izvairīties no uzturēšanās ārā vairāku stundu garumā. 

 Mazuļa ģērbšana ziemā

Viens no jautājumiem, kas uztrauc daudzus vecākus, dodoties pastaigās ziemas laikā, ir, kā ģērbt mazuli, lai viņam nebūtu ne par karstu, ne par aukstu? Šeit vērts atcerēties “sīpoliņa” principu jeb ģērbšanu vairākās plānākās kārtās. 

Lūk, apģērba gabali, kas var noderēt bērniņa ziemas garderobē:

  • Bodijs vai apakškrekliņš;
  • Siltas zeķītes;
  • Rāpulītis;
  • Siltas bikses (ja temperatūra ir zem nulles);
  • Siltāka jaciņa;
  • Mitrumu necaurlaidīgs un elpojošs ziemas kombinezons;
  • Divas cepurītes – apakšā plāna un virsū biezāka.

Mūsdienās daudzi vecāki iegādājas siltos ratu maisus jeb guļammaisus. Ja tāds tiek izmantots, klāt virsū segu nav nepieciešams.

Kā šīs visas kārtas sakombinēt? Sāksim ar to, ka apakšā velkam rāpulīti jeb bodiju. Var vilkt arī zeķubikses. Pa virsu tam velk krekliņu ar garām piedurknēm un bikses. Un beigās velk virsjaku, cepurītes, siltās bikses, zābakus un dūraiņus. Svarīgi, lai mazulim būtu silti, bet viņš nesasvīstu.

Kā ziemas pastaigās pasargāt mazuļa jutīgo ādu?

Mazu bērniņu sejas āda ir jutīgāka, nekā pieaugušo, tādēļ par to ir īpaši jārūpējas. Atrodoties ārā ziemas laikā, sals un vējš ātri vien var padarīt ādu uz deguna, zoda un vaigiem sausu un kairinātu. Lai mazuli pasargātu, aptuveni pusstundu pirms došanās ārā ieteicams sejai uzklāt barojošu krēmu, kas paredzēts tieši zīdaiņiem.

Vēl viena riska zona ir bērniņa lūpas, it īpaši, ja viņš bieži siekalojas vai zīž knupi. Mūsdienās ir pieejami arī lūpu balzami bērniem, kas paredzēti aizsardzībai pret sala un vēja ietekmi.

Iegādājoties produktus bērnu ādas kopšanai, vienmēr jācenšas izvēlēties tādus līdzekļus, kas ir klīniski pārbaudīti, tajos nav konservantu vai krāsvielu.

Kā pārliecināties, ka mazulis ratos ziemas laikā jūtas komfortabli?

mazuļa apģērbšana ziemas laikā

Mums, pieaugušajiem, šajā ziņā ir viegli – ja kaut kas nepatīk, to varam skaidri pateikt. Taču mazuļi savas vajadzības un problēmas vārdos izteikt nevar, tādēļ vecākiem ir grūtāk saprast, vai viņu atvase jūtas komfortabli.

Ir dažas metodes, kā pārliecināties, vai bērniņam ratos nav pārāk karsti vai auksti. Par pārkaršanu liecina sarkana seja, izteikti silta āda, kā arī bērns būs nemierīgs. Svarīgi, lai pastaigu laikā mazulis nesasvīstu. Par to var pārliecināties, pataustot bērna muguru vai skaustu. 

Savukārt, ja viņš raud, trīc un āda ir jūtami auksta, ļoti iespējams, ka viņš nav atbilstoši saģērbts vai sasegts. Šādos gadījumos nekavējoties vajadzētu vest bērniņu iekštelpās. Zonas, kuras skāris aukstums, nedrīkst berzēt. Tā vietā uz ādas var uzlikt siltā ūdenī saslapinātu dvielīti, bet pēc tam uzreiz pārvilkt siltas, sausas drēbītes. Ja situācija drīz neuzlabojas, noteikti sazinieties ar ārstu.

Bērna kopšanas atvaļinājums ir izaicinājumu pilns laiks, kad gan jaunā māmiņa, gan tētis apgūst zināšanas un prasmes. Rūpes par bērna komfortu pastaigu laikā dažādās sezonās ir tikai viena no tām. 

Lai nodrošinātu drošu un attīstošu vidi, kurā augt, parūpējieties, lai Jūsu mājoklis būtu atbilstošā stāvoklī un pareizi iekārtots. Ja rodas nepieciešamība pēc papildu līdzekļiem remontam, mēbeļu iegādei vai citiem pirkumiem, noderēt var aizdevums vai kredītlīnija.