4 populārākās finanšu kļūdas, ko pieļaujam

Lai arī par pareizu naudas pārvaldīšanu mūsdienās tiek runāts daudz, tomēr cilvēki vēl arvien pieļauj finanšu kļūdas, kas galu galā viņiem izmaksā ļoti dārgi. Ja vēlaties savas finanses pacelt jaunā līmenī, turpiniet lasīt un uzziniet, kādas ir populārākās finanšu kļūdas, un kā no tām izvairīties.

Finanšu kļūda nr. 1 – neapdomīga aizdevumu noformēšana

Neapdomība

Dažādi aizdevumi ir mūsdienās plaši izmantots risinājums – tā ir iespēja aizņemties sev vēlamo naudas summu bez laikietilpīgu formalitāšu kārtošanas un aizņēmumu atmaksāt sev ērtā laika posmā, veicot ikmēneša maksājumus. Taču vienlaikus jebkurš kredīts ir arī ļoti atbildīgs lēmums.

Realitātes neapzināšanās

Daudzi aizņemas nepārdomāti – nesaskaņo savas vēlmes ar reālajām iespējām, kā arī nesalīdzina vairākus kredītu variantus, lai izvēlētos vajadzībām atbilstošāko. Rezultātā rodas problēmas ar aizdevuma atmaksu, kas rada virkni citu sarežģījumu.

Lai no tā izvairītos, jāsalīdzina vairāki kredītu piedāvājumi, īpašu uzmanību pievēršot gan pieejamai aizdevuma summai un atmaksas termiņam, gan procentu likmei.

Īstās izvēles veikšana

Piemēram, Creamcredit piedāvātais patēriņa kredīts ļauj aizņemties līdz pat 10 000 eiro, atmaksu veicot 3 līdz 60 mēnešu laikā. Būtiski pirms kredīta noformēšanas iepazīties ar visiem līguma nosacījumiem, izvērtēt savu maksātspēju un aizņemties tikai tad, ja tas patiešām nepieciešams.

Finanšu kļūda nr. 2 – netiek plānots budžets

Ja vēlaties kontrolēt savu naudu, Jums jāzina, kur tā tiek tērēta un iepriekš jāplāno savi tēriņi. Jums ir nepieciešams efektīvs, Jūsu situācijai piemērots budžeta plāns. Varianti, kā to sastādīt, ir dažādi. Viens no tiem – ievērot 50/20/30 principu. Tas paredz, ka:

  • 50% Jūs tērējiet pamatvajadzībām – mājokļa uzturēšanas izmaksām, transporta izdevumiem, pārtikas iegādei;
  • 20% Jūsu finanšu prioritātēm – iemaksām pensiju plānā, kredītsaistību dzēšanai, uzkrājuma veidošanai;
  • 30% citiem tēriņiem – dāvanām, apģērbam, ceļojumiem, izklaidēm un visam pārējam

Kad budžets sastādīts, veicat izdevumu uzskaiti, lai pārliecinātos, ka viss rit pēc plāna. Šim nolūkam var izmantot pildspalvu un papīru, excel tabulu vai kādu no mūsdienās populārajām mobilajām aplikācijām.

Finanšu kļūda nr. 3 – nerēķināšanās ar neparedzētām situācijām

neparedzētas situācijas

Lai gan ir lieliski zināt, kur tiek iztērēts katrs eiro, tomēr realitāte ir tāda, ka Jūs nevarat paredzēt visus izdevumus. 

Šī iemesla dēļ, veidojot budžetu, tajā jāiekļauj arī summa, kas paredzēta neplānotu tēriņu segšanai, piemēram, automašīnas remontam vai medikamentu iegādei. Šai summai nav jābūt lielai, taču laika gaitā izveidosies stabils fonds, kas sniegs papildu drošību neparedzētās situācijās.

Finanšu kļūda nr. 4 – nepilnīga izpratne par kredītvēsturi un tās nozīmi

Dažkārt cilvēki pat neiedomājas, cik liela nozīme ir kredītvēsturei. Tā būtībā ir informācija par to, kā persona ir pārvaldījusi sev pieejamos naudas līdzekļus un ļauj kredītiestādēm izlemt, vai personai ir tiesības saņemt atkārtotu aizdevumu. Kredītvēsturi sabojāt ir diezgan viegli, bet uzlabot – daudz grūtāk. Tādēļ:

  • Laicīgi veiciet kredīta atmaksu;
  • Aizņemieties tikai tad, ja tas patiešām nepieciešams;
  • Pirms kredīta noformēšanas rūpīgi izvērtējiet savu maksātspēju

Pozitīva kredītvēsture mūsdienās ir ļoti svarīgs rādītājs – īpaši, ja plānots noformēt hipotekāro kredītu vai īstenot kādas citas lielākas ieceres.

Gudri lēmumi

Prasmīga naudas līdzekļu pārvaldīšana ļauj sasniegt un saglabāt finansiālo stabilitāti, kā arī veiksmīgāk īstenot nozīmīgus plānus. Pieņemot gudrus lēmumus un izvairoties no tipiskajām kļūdām, varēsiet justies drošāk par savu finansiālo situāciju gan tagad, gan nākotnē.