Svarīgākais mājsaimniecības finanšu pārvaldībā pāriem

Uzsākot kopdzīvi ar savu partneri jeb otru pusīti, rodas pārmaiņas ne tikai ikdienā, kad esat viens otram blakus, bet jāpieņem arī daudz dažādu saimniecisku lēmumu. Saimniecības vadīšanu var organizēt viens vai abi, bet finansiālā puse katrā ģimenē un pāru attiecībās var atšķirties.

Lai saprastu, kas ir svarīgākais mājsaimniecības finanšu pārvaldīšanā pāriem, šajā rakstā apskatīsim, kādi jautājumi ir jāizrunā savā starpā, kas svarīgi ir pāriem finanšu pārvaldīšanā un kā pārskatīt naudas plūsmu kopējā budžetā un vajadzību plānošanā. 

Kopdzīves uzsākšana jeb vienošanās

Lai arī, uzsākot kopdzīvi, pāri bieži vien ir ar rozā brillēm un tauriņiem vēderā, tas nemaina faktu, ka ir jāvienojas, kā tiks veikti maksājumi, kurš tos veiks, kad tos veiks, un vai finansiālā apjomā šie maksājumi tiek sadalīti. 

Jāsadala izdevumi

Jāsaprot, vai komunālos maksājumus, pārtiku un remontdarbus plānojat maksāt uz pusēm jeb viens maksā, piemēram, īri, bet otrs atbildīgs par ledusskapja saturu visa mēneša garumā. Svarīgi arī zināt, kādos datumos otrai pusītei ienāk alga, jo var gadīties, ka, piemēram, par īri jāmaksā ir pirmajos datumos, bet partnerim finanses ir tikai mēneša vidū, kas var apgrūtināt laicīgu konkrētā rēķina apmaksu. 

Ir vērts apsēsties abiem kopā un visas mājas un sadzīves vajadzības sarakstīt uz vienas lapas, tāpat arī, kādos finansiālos apjomos tie ir, un kurš no abiem to varētu uzņemties. 

Kādiem jautājumiem attiecībās ir jābūt skaidriem par finansēm?

Pat, ja šķiet, ka, saliekot divas algas kopā, ģimene var kļūt turīga, tas ir mānīgi, jo divas reizes palielinās arī visi izdevumi un tēriņi. Lai arī finanses dažkārt ir tēma, par kuru negribas runāt, tomēr, uzsākot kopdzīvi ar partneri, ir svarīgi, lai tas tiktu apspriests, jo finansiālā situācija ģimenē ietekmē ne tikai īstermiņa lēmumus un maksājumus, bet arī ilgtermiņa mērķus. 

Zināšana par to, kur un cik daudz naudas tiek tērēts, ar laiku dod iespēju uzstādīt lielākus kopējos ģimenes mērķus, piemēram, kāzas, māju, mazuli vai ceļojumu.

Kādas finanšu tēmas būtu jāapspriež?

Uzsākot kopdzīvi, izrunājiet tēmas, kas varētu skart kopējās finanses:

  • Vai partnerim ir kādi kredīti? Cik lieli, kāds termiņš, vai ir iespēja atmaksāt ātrāk?
  • Vai partneris veic kādus noguldījumus, vai varbūt vēlas sākt?
  • Kādi finansiāli lielāki pirkumi ir plānoti nākotnē?
  • Kādos datumos ienāk alga un kādi ir vissvarīgākie ikmēneša/ikgadējie maksājumi?
  • Kurš būs atbildīgs par kopīgo rēķinu apmaksu?
neparedzēti maksājumi

Ja ir neparedzēti maksājumi

Attiecībās var būt ne tikai labās un veiksmīgās dienas, bet arī dienas, kad uzkrīt neparedzēti maksājumi, kas ikdienas rutīnā var smagi iecirst finansiālu robu, ja vien neesat tam gatavi. Lai nebūtu nepatīkams pārsteigums, kad saplīst automašīna, jāremontē steidzami dzīvoklis, kādas trubas vai citas tehnikas dēļ, tad pāriem ieteicams katru mēnesi, jau laikus atlikt naudu. 

Aizdevuma iespējas

Tomēr tiem, kuriem tas pagaidām nav izdevies, ir opcija izmantot patēriņa kredītu. Patēriņa kredīts un kredītlīnija ir iespēja atbildīgi aizņemties ar konkrētu plānu savām vai ģimenes vajadzībām, tāpēc arī šādos gadījumos abiem partneriem ir jābūt ne tikai skaidrai vīzijai, kam šis patēriņa kredīts ir vajadzīgs, bet arī – kurš finansiāli par to būs atbildīgs – dalīti vai vienpusēji. 

Vienlīdzīgas partnerattiecības

Mūsdienās partnerattiecībās pastāv ne tikai forma, kurā vīrietis apmaksā visus rēķinus un ir maka turētājs, bet arī sievietēm ir sava loma, ko vai nu dala finansiāli uz pusēm jeb vienojas, par ko tās būs atbildīgas mājsaimniecībā. 

Ja budžeta un finanšu pārvaldīšana ģimenē ir skaidri noformulēta un izrunāta, tad, visticamāk, ja būs finansiālas problēmas vai neparedzēti izdevumi, jūs spēsiet savā starpā ne tikai atrast rezerves naudu, bet arī viegli vienoties par problēmu atrisināšanu.