deco

Kredītlīnija

Kredītlīnija – Biežāk Uzdotie Jautājumi

(5)
1. Kas ir kredītlīnija?
icon-close

Pirms vairākiem gadiem kredītlīnija bija aizdevumu veids, kas lielākoties bija sastopams tikai pie banku aizdevējiem. Taču laika gaitā ir mainījušās patērētāju vajadzības, tērēšanas paradumi un finanšu tirgus attīstība, tādēļ kredītlīniju piedāvā arvien lielāks aizdevēju skaits – gan banku, gan tagad arī nebanku aizdevēji. Pateicoties kredītlīnijas priekšrocībām un unikālajām īpašībām, cilvēki to izmanto arvien biežāk.

Kredītlīnija ir mūsdienīgs un elastīgs aizdevumu veids, kas līdzinās tādiem pazīstamiem finanšu rīkiem kā overdrafts vai kredītkarte.

Aizdevēja piešķirto kredītlimitu klients var izmantot pēc saviem ieskatiem, izņemot tik lielu summu, cik konkrētajā brīdī nepieciešama. Procenti būs jāmaksā tikai par attiecīgajā periodā izmantoto kredītlimita daļu.

Atmaksas termiņš ir elastīgs, un to klients var pielāgot savām iespējām un vajadzībām, sedzot minimālo ikmēneša maksājumu, veicot lielāku iemaksu vai atmaksājot visu summu uzreiz.

Pieejamo summu apjoms kredītlīnijām, kuras piedāvā dažādi aizdevēji, atšķiras. Tie var būt daži simti vai pat tūkstoši eiro. 

Kredītlīnijai var būt daudzveidīgi pielietojumi, atkarībā no Jūsu personīgajām vajadzībām un situācijas. Visbiežāk šo risinājumu izvēlas tad, kad nav paredzams, cik lielu summu galarezultātā vajadzēs, kā arī, lai izveidotu “drošības spilvenu” neparedzētiem gadījumiem (medicīnas pakalpojumi, steidzams remonts un tamlīdzīgas vajadzības).

2. Cik liela kredīta summa pieejama izmantojot kredītlīniju?
icon-close

Piesakoties kredītlīnijai, jānorāda vēlamā summa, piemēram, no 50 līdz 2000 eiro (atkarībā no aizdevēja piedāvājuma). Kad klienta pieteikums saņemts, kredītiestāde to izskata, izvērtējot personas maksātspēju un kredītvēsturi. Ņemot vērā šo informāciju, tiek noteikts kredītlimits jeb maksimālais naudas apjoms, kāds kredītlīnijas ietvaros personai pieejams. 

Šo summu klients var izņemt pilnā apjomā uzreiz vai arī pa daļām, ņemot vērā nepieciešamību. Izņemt papildu summu var neierobežotu reižu skaitu, kamēr tiek sasniegts piešķirtais kredītlimits. 

Visbiežāk atkārtota naudas līdzekļu izņemšana kredītlimita ietvaros ir bez maksas. Kad atmaksas procesā tiek veikts vismaz viens maksājums, kredītlimita summa tiek atjaunota, un ar laiku tā atkal palielinās. 

 

 

Ja salīdzinām šo aizdevumu ar citiem veidiem, patēriņa kredīta ietvaros pieejamās summas nereti ir lielākas, pat līdz 10 000 eiro. Kredītlīnijām tās visbiežāk ir dažu tūkstošu eiro apmērā.

Pieteikšanās process kredītlīnijai un patēriņa kredītam ir līdzīgs – jāaizpilda pieteikums, norādot vēlamo naudas apjomu, kuru vēlaties aizņemties, bet pēc tam aizdevējs izvērtē situāciju un nosaka Jums pieejamo summu, kādu šobrīd var izsniegt. 

Atšķirība ir tajā, ka kredītlīnijas ietvaros klients var izvēlēties, vai izņemt visu summu uzreiz vai tikai tās daļu, maksājot procentus tikai par izmantoto summu. Savukārt patēriņa kredīta ietvaros visa piešķirtā summa tiek pārskaitīta uzreiz, aprēķinot par to arī procentus. 

Izmantojot tikai daļu kredītlimita, atlikusī summa gaidīs drošībā un varēs tikt izņemta jebkurā brīdī. Kamēr tā netiks izņemta un izmantota, nekādas papildu maksas aprēķinātas netiks. 

Tāpat atšķiras arī maksājumu apjomi. Kredītlīnijas gadījumā šis process ir krietni elastīgāks – klients var izvēlēties, vai atmaksāt visu summu uzreiz vai vienā mēnesī atmaksāt lielāku summu, bet citā – mazāku (sedzot vismaz minimālo maksājumu), vai arī izvēlēties tikai minimālās summas atmaksu katru mēnesi. Savukārt patēriņa kredītam atmaksas summas katru mēnesi ir stingri noteiktas. 

3. Cik garš ir kredītlīnijas atmaksas termiņš?
icon-close

Piesakoties kredītlīnijai vai jebkuram citam aizdevumam, rūpīgi jāizvērtē aizdevēja nosacījumi. Katrai kredītlīnijai ir maksimālais atmaksas termiņš, piemēram, 48 mēneši. Šis termiņš ir spēkā, ja katru mēnesi tiek veikts tikai minimālais maksājums. 

Savukārt, ja kādā mēnesī nolemsiet, ka vēlaties atmaksāt lielāku summu, pēc pārskaitījuma veikšanas aizdevējs parasti pārrēķina pieejamo atmaksas summu. Atmaksājot kredītlīniju ātrāk, samazināsies arī summa, kādu iztērēsiet procentos. 

Tāpat, ja vēlaties, varat kredītlīniju atmaksāt arī pilnā apjomā. Pirms tam ieteicams sazināties ar aizdevēju, lai tas aprēķinātu precīzu atmaksājamās naudas summas apjomu. 

Atcerieties, ka procenti par aizdevuma izmantošanu tiek aprēķināti tikai summai, kas ir izņemta no kredītlimita. Piemēram, ja Jūsu kredītlimits ir 2000 eiro, taču izmantojis esat tikai 400 eiro, procenti jāmaksā tikai par laiku, kurā izmantoti šie 400 eiro. 

Ja salīdzinām šo aizdevumu ar patēriņa kredītu, jāņem vērā, ka, piesakoties šim aizdevumam, klients izvēlas ne tikai nepieciešamo summu, bet arī vēlamo mēneša maksājumu. Un atkarībā no ikmēneša maksājuma apjoma, mainās arī atmaksas termiņš – jo lielāku summu esat gatavi katru mēnesi segt, jo īsāks atmaksas laiks un otrādi.

Maksimālais atmaksas termiņš parasti ir ilgāks, nekā citiem aizdevumu veidiem, līdz pat 60 mēnešiem. 

Katru mēnesi klientam līdz noteiktam datumam jāveic noteiktas summas atmaksa saskaņā ar aizdevēja izveidoto grafiku. Ja klients vēlas, pirms termiņa ir iespējams atmaksāt kredīta daļu vai visu tā summu.

Atšķirībā no kredītlīnijas procentus aprēķina visai patēriņa kredīta summai, kāda saņemta no aizdevēja. 

4. Kādi ir nosacījumi, lai varētu saņemt kredītlīniju?
icon-close

Pirms piesakāties aizdevumam, rūpīgi pārdomājiet nepieciešamību pēc tā, kā arī izvērtējiet savu atbilstību kritērijiem kredītlīnijas saņemšanai, kas visbiežāk ir sekojoši:

 • Personai jābūt 20 līdz 75 gadus vecai;
 • Pastāvīgajai dzīvesvietai jābūt Latvijā;
 • Jābūt atvērtam kontam kādā no Latvijas bankām;
 • Vajadzīgs aktīvs mobilā telefona numurs kādā no Latvijas mobilajiem tīkliem;
 • Nepieciešami oficiāli ienākumi pietiekamā apjomā;
 • Jābūt pozitīvai kredītvēsturei, un nav kavētu maksājumu.

Pirms pieteikšanās aizdevumam, ņemiet vērā to, vai varēsiet atļauties segt ikmēneša maksājumus ne tikai šajā mēnesī, bet arī visā atmaksas periodā!

Aizdevumu saņemšanas nosacījumi pie dažādiem aizdevējiem ir līdzīgi. Līdzīgi, kā kredītlīnijas gadījumā, lai pieteiktos patēriņa kredītam, Jums ir jābūt pastāvīgam Latvijas iedzīvotājam ar aktīvu bankas kontu un mobilā telefona numuru. Jūsu vecumam jābūt no 20 līdz 70 gadiem, un, protams, Jums nepieciešami oficiāli ienākumi atbilstošā apjomā un pozitīva kredītvēsture.

Atšķirībā no dažādiem klasiskajiem banku kredītiem, ne kredītlīnijas, ne patēriņa kredīta saņemšanai šajā gadījumā nav nepieciešama ķīla vai galvotājs.

5. Kādas priekšrocības sniedz kredītlīnija?
icon-close

Ir vairāki iemesli, kādēļ mūsdienās arvien vairāk cilvēku izvēlas tieši kredītlīniju:

 • Klients var izvēlēties, kad, kādām nolūkam un kādā apjomā izmantot kredītlīniju. Viņam ir iespēja izņemt kredītlimita summu daļējā vai pilnā apjomā;
 • Kad aizdevējs būs izvērtējis Jūsu situāciju un noteicis kredītlimita apjomu, šī summa Jums būs pieejama jebkurā laikā, tādēļ tā kalpo kā izdevīgs “drošības spilvens” vai finanšu rezerves neplānotu problēmu risināšanai;
 • Procentu maksājumus aprēķina tikai par to kredītlīnijas daļu, kas tiek izmantota, nevis pilno kredītlimita apjomu;
 • Kredītlīnijas saņemšanai nav nepieciešama ķīla vai galvotājs;
 • Elastīgs aizdevuma atmaksas termiņš – klients var segt vai nu minimālo ikmēneša maksājumu, atmaksāt lielāku kredītlīnijas daļu vai segt to pilnā apjomā, vadoties pēc savām iespējām;
 • Iespēja aizņemties salīdzinoši lielas summas uz ilgāku termiņu, piemēram, līdz pat 2000 vai vairāk eiro uz 48 vai pat vairāk mēnešiem (atkarībā no aizdevēja).