Budžeta plānošana: Kā plānot budžetu pareizi?

Iemācieties plānot savas finanses

Savu finanšu pārvaldīšana ir spēja, kura nepieciešama ikvienam. Mūsdienu dzīves ritms paredz, ka mums ir jāplāno savas finanses – ienākumi, izdevumi, jāparedz neparedzēti izdevumi utt. Mēs nespējam izdzīvot bez finansiālajiem līdzekļiem, tātad tie ir jāmāk ne tikai nopelnīt, bet arī tērēt. Kā to darīt prātīgi, tā, lai naudas pietiktu visam un paliktu pāri kādiem lielākiem mērķiem?

Sāciet pierakstīt, kur paliek jūsu nauda

iekrājumi

Bieži vien, ieejot veikalā, mēs pakļaujamies lielveikala mārketinga trikiem un iegādājamies vairāk kā būtu nepieciešams, tātad iztērējam vairāk naudas kā sākotnēji bijis paredzēts. Lai veiksmīgi plānotu savu budžetu, var sākt ar to, ka pierakstām savus izdevumus. Katru reizi pēc veikala apmeklējuma paņemiet čeku un apskatiet, ko esat iegādājušies – noteikti ātri vien pamanīsiet preces, bez kurām varējāt iztikt. Paskaitiet, cik daudz naudas esat iztērējuši precēm, kuras it kā nebija nepieciešamas?

Uz veikalu ar iepirkumu sarakstu kabatā

Lai cik vienkārši tas neliktos, bet iepirkumu saraksts patiešām ir lielisks palīgs savas ģimenes budžeta plānošanā. Ja laikus, pirms veikala apmeklējuma, sastādīsiet sarakstu, tad ne tikai ietaupīsiet naudu, bet arī neaizmirsīsiet iegādāties vajadzīgās preces. Iepirkuma saraksta sastādīšana ikdienā patiešām palīdz ietaupīt līdzekļus ilgtermiņā.

Kas jāņem vērā plānojot budžetu?

Prioritāšu izvirzīšana

Plānojot ģimenes budžetu, sākotnēji vajadzētu paskaitīt – kādi ir obligāti veicamie ikmēneša maksājumi un cik līdzekļu tiem jāatliek. Pēc tam seko citi izdevumi – transports, pārtika, izdevumi bērnu vajadzībām un citi. Ikmēneša kredītmaksājumiem nevajadzētu pārsniegt 30 – 40% no ikmēneša ienākumiem. Kad visas augstākminētās izmaksas ir apsekotas, vajadzētu atstāt arī naudu, ko iekrāt neparedzētiem gadījumiem vai kādam lielākam ģimenes mērķim, piemēram, ceļojumam.

Ja veicot visus maksājumus pāri nekas nepaliek, jāsaprot, vai ir kāda iespēja izmaksas samazināt. Šeit var palīdzēt jau minētais iepirkumu saraksts.

Plānošanas palīgi

Metodes un rīki, kā plānot ģimenes budžetu, ir dažādi. Vieniem šķiet vieglāk pierakstīt kladē vai krāt čekus un pēc tam tos analizēt. Citiem jau par ieradumu ir kļuvis veikt un pārraudzīt savus pirkumus dažādu banku interneta piedāvājumos.

Lai plānotu budžetu, sevi jādisciplinē

Budžeta plānošana neprasa nekādu matemātisko vai analītisko domāšanu. Vajag tikai sākt to darīt un ātri vien izveidosies ļoti vērtīgs pieradums. Ja ienākumi un izdevumi nav līdzsvarā, rūpīgi jāanalizē, no kuriem tēriņiem varētu atteikties, kurus pakalpojumus un preces varētu iegādāties par zemāku cenu, kā arī jāpārdomā iepirkšanās paradumi. Veicot budžeta plānošanu arī turpmākajos mēnešos, jāsalīdzina, vai ir izdevies samazināt ģimenes izdevumus un cik lielā mērā.

Visvairāk naudas mēs iztērējam pārtikai, tāpēc jāpievērš īpaša uzmanība tam, ko iegādājamies un vai ir preces, kuras varētu izslēgt vai aizvietot pret lētākām. Liela nozīme ir arī tam, kādos veikalos ikdienā iepērkamies – lielveikalos kā Rīga Plaza, Alfa vai Spice, vairumtirdzniecības bāzēs kā Cash&Carry vai, iespējams, salīdzinoši dārgos EKO veikalos kā Biotēka.

Ja naudas pietrūkst – aizņemties?

Aizņēmums jebkurā gadījumā ir liela atbildība, vienalga, vai aizņematies no draugiem vai no kāda aizdevēja. Ja nauda patiešām steidzami nepieciešama un esat nolēmuši ņemt kredītu, nopietni jāizvērtē, cik liela summa nepieciešama un vai būs iespējams aizdevumu atgriezt laikā, noteikti jāņem vērā aizdevēja procentu likme. Ja naudu vēlaties aizņemties kādam lielākam pirkumam, ceļojumam, kāzām vai remontam, pareizā izvēle būs patēriņa kredīts, kuram var pieteikties šeit. Uzņemoties kredītsaistības, rūpīgi jāizvērtē to attiecība pret tagadējo un nākotnē sagaidāmo materiālo stāvokli: vai darbs ir stabils, vai būs pietiekami ienākumi, lai patēriņa kredītu atmaksātu.

Vērtīgi ieteikumi budžeta plānošanai

budžets
  • Pirms lielāka pirkuma veikšanas painteresējieties, vai tam kādā veikalā nav atlaides. Varbūt ir iespējams vajadzīgo preci iegadāties “nesezonā”, kad tā ir lētāka?
  • Pirms ko iegādājieties, salīdziniet cenas.
  • Ejot iepirkties, ņemiet līdzi tikai tik daudz naudas, cik nepieciešams.
  • Saglabājiet pirkuma čekus un tos analizējiet.
  • Ejiet uz veikalu ar iepirkumu sarakstu.
  • Naudu, kas paliek pāri, krājiet, nevis tērējiet.