5 tipiskākās kļūdas, ko cilvēki pieļauj, iegādājoties nekustamo īpašumu

Pirms īpašuma iegādes – ko vērts zināt

Mājas vai dzīvokļa iegāde ir lēmums, kas jāpieņem pārdomāti un nesteidzīgi. Piemērotākā nekustamā īpašuma izvēles un pirkšanas procesā jāņem vērā vairāki svarīgi faktori. Lai viss noritētu veiksmīgi, iepazīstieties ar populārākajām kļūdām, kuras nevajadzētu pieļaut, pērkot māju vai dzīvokli.

1. Finansiālo iespēju pārvērtēšana

Nolemjot iegādāties nekustamo īpašumu, pirmkārt, ir jāraugās, lai Jūsu vēlmes sakristu ar iespējām, kas palīdzēs izvairīties no finansiālajām problēmām un citiem sarežģījumiem nākotnē. Mājas vai dzīvokļa cena nav vienīgais aspekts, kuram jāpievērš uzmanība, domājot par izdevumiem. Šajā gadījumā jārēķinās arī ar izmaksām, kas saistītas ar īpašuma uzturēšanu, kredīta saņemšanu (ja nepieciešams) un dokumentu noformēšanu.

Tā kā daudzas jaunās ģimenes mūsdienās izvēlas iegādāties mājokli lielo pilsētu tuvumā, svarīgi ir padomāt par to, kur atrodas skola, slimnīca, veikali un darba vieta, jo nokļūšana turp ietekmē izdevumus par transportu.

2. Profesionāļu neiesaistīšana mājas/dzīvokļa meklēšanas un iegādes procesā

nekustamais īpašums

Tā kā nekustamo īpašumu tirgus piedāvājums ir ļoti plašs, pircēji nereti saskaras ar grūtībām atrast piemērotāko objektu, kas atbilstu gan viņu vēlmēm, gan finansiālajām iespējām. Lai veiksmīgāk atrisinātu šo uzdevumu un izvairītos no krāpniecības, kā arī citiem riskiem, prātīgi ir piesaistīt profesionālu nekustamo īpašumu aģentu, kas noskaidros Jūsu vēlmes, vajadzības un iespējas un piemeklēs atbilstošus dzīvokļus vai mājas piemērotās teritorijās. Parasti tiek atlasīti vismaz pieci vai seši piedāvājumi, lai Jūs varētu izvēlēties labāko variantu.

3. Īpašuma iegāde, rūpīgi nepārbaudot tā tehnisko stāvokli

Par spīti tam, ka nekustamais īpašums ir apjomīgs ieguldījums, pircēji to izvēlē nereti vadās pēc savām emocijām, kas var radīt vilšanos, apjaušot mājas vai dzīvokļa patieso stāvokli un vērtību. Lai samazinātu šo risku:

  • Īpašums ir kritiski jāizvērtē, īpaši pievēršot uzmanību tā tehniskajam stāvoklim. Jānoskaidro, vai nav nepieciešams remonts, kādā stāvoklī ir ēkas fasāde, jumts, elektroinstalācijas un kanalizācijas sistēmas. 
  • Ja kāds no iepriekšminētajiem punktiem ir jāuzlabo, jārēķinās ar papildu investīcijām. 
  • Tāpat būtu ieteicams pārbaudīt, kāda ir īpašuma vēsture, būvnieka reputācija, izmaksas par apsaimniekošanu, atrašanās vietas piemērotība u.tml.

4. Vieglprātīga attieksme pret kredītu mājokļa iegādei

īpašuma iegāde

Atvēliet laiku izpētei

Mūsdienās papildu finansējuma saņemšana nekustamā īpašuma pirkšanai ir pieejama dažādos veidos. Ņemot vērā to, ka kreditoru piedāvājumu klāsts ir plašs, pret īstā finanšu partnera atrašanu nedrīkst attiekties vieglprātīgi. Šīs saistības ietekmēs Jūs vairākus gadus, tāpat jāparedz, ka var rasties dažādi papildus izdevumi un neplānotas izmaksas. 

Apsveriet visas aizdevumu iespējas

Atcerieties, ka mūsdienās nekustamā īpašuma iegādei piemērots naudas aizdevums ir ne tikai hipotekārais, bet arī patēriņa kredīts. Izvērtējiet, kurš aizdevējs piedāvā Jums piemērotākos kredīta nosacījumus un salīdziniet procentu likmes, lai izvēlētos izdevīgāko darījumu. Pievērsiet uzmanību tam, vai kreditors skaidri izklāstījis to, kādas ir kopējās kredīta izmaksas, piemēram, piemēram, kāda ir pakalpojuma un administrācijas maksa, un kā veidojas procentu likme, kas noteikta Jūsu aizdevumam.

Apzinieties savu ienākumu apjomu

Ņemiet vērā, ka kredīta saņemšanai ir nepieciešams atbilstošs ienākumu līmenis, kas ļauj atmaksāt kredītu veiksmīgi, kā arī pozitīva kredītvēsture. Vadoties pēc Jūsu kredītreitinga, aizdevējs aprēķina individuālu summu, kuru Jums var piedāvāt, kā arī piedāvā termiņu tā atmaksai. Pret aizņemšanos vienmēr izturieties atbildīgi, neatkarīgi no kredīta summas, kā arī izvērtējiet savas iespējas atmaksāt.

5. Nepārbauda, vai īpašumā kāds jau nav deklarējies

Lai arī tas, ka īpašumā, kuru Jūs esat iegādājies, ir deklarēta kāda persona, nerada nekādas saistības starp Jums un šo cilvēku, ir vēlams izvairīties no šādām situācijām. Lai to izdarītu, īpašuma iegādes dokumentu noformēšanas laikā ieteicams doties uz vietējo pašvaldību vai lūgt nekustamā īpašuma aģentam, ar kuru sadarbojaties, un pārbaudīt, kādas personas līdz šim deklarētas attiecīgajā adresē. 

Jāņem vērā, ka brīdī, kad dzīvoklim vai mājai ir noformēts jauns īpašnieks, šajā vietā deklarētajiem cilvēkiem vairs nav tiesiska pamata deklarēties konkrētajā īpašumā. Ja persona atsakās izdeklarēties, varat doties uz pašvaldību un lūgt anulēt šī cilvēka deklarēšanos attiecīgajā adresē.